Cine este Gabriela Scutea - propusă pentru funcţia de procuror general al României

Publicat: Marţi, 21 Ianuarie 2020 10:50 // Actualizat: Marţi, 21 Ianuarie 2020 10:50 // Sursa: romaniatv.net

Gabriela Scutea este propunerea ministrului Justiţiei pentru funcţia de procuror-şef al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie (PÎCCJ). Propunerea ministrului va fi înaintată Consiliului Superior al Magistraturii (CSM), care va acorda un aviz. După obţinerea acestuia, Cătălin Predoiu va înainta propunerea preşedintelui Klaus Iohannis în vederea numirii noului procuror general al României.

Ministrul Justiţiei, Cătălin Predoiu, a anunţat propunerile pentru şefia marilor Parchete. Propunerile vor fi transmise Consiliului Superior al Magistraturii, în vederea obţinerii avizului consultativ, apoi vor fi înaintate preşedintelui Klaus Iohannis. Gabriela Scutea este propunerea ministrului Justiţiei pentru funcţia de procuror general al României.

Gabriela Scutea s-a născut la 31 iulie 1973. A absolvit Facultatea de Ştiinţe Juridice în cadrul Universităţii "Lucian Blaga" din Sibiu (1995) şi un master la Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială din cadrul Universităţii Bucureşti (2008). În 2012 a absolvit un program postuniversitar de formare şi dezvoltare profesională continuă, "Colegiul Naţional de Informaţii", în cadrul Academiei Naţionale de Informaţii "Mihai Viteazul" din Bucureşti. A fost cadru didactic asociat la Universitatea "Transilvania" - Braşov, Facultatea de Drept şi Sociologie, disciplina Drept procesual penal (2003-2004), potrivit CV-ului publicat pe site-ul Ministerului Justiţiei, http://www.just.ro/, citat de Agerpres.

În perioada 1995-2006 a fost procuror în teritoriu, fiind, pe rând: procuror stagiar la Parchetul de pe lângă Judecătoria Braşov şi Parchetul de pe lângă Judecătoria Rupea (nov. 1995-dec. 1997); procuror la Parchetul de pe lângă Judecătoria Braşov (dec. 1997- iun. 1998); procuror la Parchetul de pe lângă Tribunalul Braşov (iul. 1998-nov. 1999); prim-procuror adjunct la Parchetul de pe lângă Judecătoria Braşov (nov. 1999-mai 2002); prim-procuror adjunct delegat la Parchetul de pe lângă Tribunalul Braşov (iun. 2002-aug. 2003); prim-procuror delegat la Parchetul de pe lângă Tribunalul Braşov (aug. 2003-sept. 2004); procuror la Parchetul de pe lângă Tribunalul Braşov (oct. 2004-oct. 2005); procuror la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Braşov (oct. 2005-nov. 2006), mai arată sursa citată.

Din noiembrie 2006 până în mai 2013, a fost adjunct al Procurorului General (PÎCCJ), fiind responsabilă cu activitatea Secţiei judiciare, activitatea de resurse umane şi documentare; ordonator principal de credite (delegat) şi responsabilă cu implementarea programelor cu finanţare externă şi audit.

Din mai până în august 2013, a fost consilier al Procurorului General la Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie.

A ocupat, de asemenea, poziţia de Înalt reprezentant al Ministerului Justiţiei pentru relaţia cu Comisia Europeană pe aspectele referitoare la îndeplinirea condiţionalităţilor stabilite în cadrul Mecanismului de Cooperare si Verificare (MCV) privind reforma sistemului judiciar şi lupta anticorupţie (sept. 2013-ian. 2016), se mai arată pe site-ul just.ro.

În ianuarie 2016, a fost numită secretar de stat în cadrul Ministerului Justiţiei.

loading...
Comenteaza // Vezi comentarii
Loading...
Daca ti-a placut articolul, urmareste RomaniaTV.NET pe   facebook facebook sau  twitter twitter.
1
EUR
4.8336
RON
05 Aug
noapte 17 °
zi 35 °
Ultimele joburi adaugate
24 H