Cine este noul şef al ANAF: un avocat bogat, priceput la tranzacţii imobiliare

Şerban Pop, numit preşedinte al ANAF în locul lui Sorin Blejnar, a intrat în Ministerul de Finanţe în 1999, în calitate de consilier. În timpul guvernării PSD din 2000-2004, a fost şef de cabinet al ministrului de Finanţe, Mihai Tănăsescu.
Romania TV
17 apr. 2012, 15:50
Cine este noul şef al ANAF: un avocat bogat, priceput la tranzacţii imobiliare

În vârstă de 37 ani şi de profesie avocat, Pop a lucrat în MFP şi în timpul guvernării Tăriceanu, fiind numit în februarie 2008, vicepreşedinte al ANAF responsabil cu proceduri de colectare a veniturilor şi având rang de subsecretar de stat. Însă la începutul anului 2009, a fost demis de către premierul Emil Boc.

Pop atrage atenţia prin tranzacţiile imobiliare făcute. Astfel, a vândut un apartament şi un teren cu suma de 3 milioane de euro. De asemenea, noul şef al Fiscului a dat cu împrumut suma de 1.200.000 de euro. În schimb, este debitor la cinci bănci, de la care a împrumutat 1.877.000 de euro.

După plecarea lui Tănăsescu din postul de ministru al Finanţelor, odată cu predarea de către PSD a guvernării, Şerban Pop a lucrat ca avocat în cabinet individual. Din februarie 2008, el a revenit însă în aparatul de lucru al Ministerului Finanţelor, fiind numit de premierul Călin Popescu Tăriceanu în postul de vicepreşedinte al ANAF, responsabil de coordonarea activităţilor de control financiar şi fiscal.

În această calitate, Pop a fost membru în Consiliul de Administraţie al CEC Bank şi reprezentant al statului în Adunarea Generală a Acţionarilor la Imprimeria Naţională şi Loteria Română.

În ianuarie 2009, el a fost însă demis din postul de vicepreşedinte ANAF de către noul premier Emil Boc şi nu a mai lucrat în administraţie.

Din februarie 2011 şi până în prezent, Şerban Pop a lucrat ca partener la casa de avocatură Pop, Savin şi Asociaţii.

DailyBusiness
George Simion, între tortul Groenlandei și fursecurile României. Ce a declarat liderul AUR
Spynews
Răsturnare șocantă în cazul crimei din Timiș! Un adult ar fi fost implicat în uciderea lui Mario. Ce declarații a făcut unchiul victimei
Fanatik.ro
Cum arată conacul pe care și l-a construit Cristiano Ronaldo în Portugalia. E o casă unică, are 8 dormitoare, un tunel subteran și aur în bucătărie și băi
Capital.ro
Călin Georgescu a sunat mobilizarea. Românii care îl susțin știu acum ce au de făcut: „Flăcări vii!”
Playtech.ro
Băiatul de 13 ani implicat în crima lui Mario avea antecedente. Ce a mai făcut în trecut, noi detalii ies la iveală
Adevarul
Ce înseamnă când pisica te frământă cu lăbuțele. 10 semne care arată ca felină ta te iubește
wowbiz.ro
VIDEO Tatăl lui Mario, adus la capelă sub escortă. Ținut de forțele de ordine, bărbatul își strigă durerea: „Mario, unde ești? Mario, de ce m-ai lăsat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
„Întoarce-te acasă, sufletul meu nevinovat” Ce a apărut pe rețelele sociale la scurt timp după înmormântarea lui Mario. Familia și prietenii încă îl așteaptă acasă
iamsport.ro
Lucescu l-a scos din România pe fotbalistul aflat pe ”lista neagră a Securității”, iar acesta a fugit în Germania cu o jucătoare de tenis: ”Niciodată nu ați spus, incredibil!”
MediaFlux
Pericol într-o destinație iubită de români. Avertisment pentru sănătate
stirilekanald.ro
Tatăl lui Mario, desfigurat de durere! Urlă și plânge și...
Top 5 sloturi Yggdrasil