Cine sunt bărbații care au murit în tragedia din Ibănești. A patra victimă și-a dat ultima suflare la spital

Tragedia de la IBpnești, întâmplată chiar de Rusalii, continuă să provoace lacrimi. A patra victimă a murit la spital, în ciuda eforturilor pe care medicii le-au făcut pentru a-l salva.
Filip Stan
24 iun. 2024, 09:47
Cine sunt bărbații care au murit în tragedia din Ibănești. A patra victimă și-a dat ultima suflare la spital
Cine sunt bărbații care au murit în tragedia din Ibănești. A patra victimă și-a dat ultima suflare la spital

Veștile proaste din Iași continuă, deupă ce a patra victimă a tragediei de la Ibănești a murit la spital. Deși medicii au încercat să îi salveze viața, botoșăneanul și-a dat ultima suflare în brațele cadrelor medicale.

Citește și: Cum se face treabă în Ibănești. Primarul Pletea, imagini incendiare în timp ce dansa pe mese în căminul cultural

Cine sunt bărbații care au murit în tragedia din Ibănești

În urma tragediei de la Ibănești, în care trei bărbați au murit, printre care și patronul fabricii de lactate, o altă victimă a fost raportată. Botoșăneanul preluat de elicoptearul SMURD care a intervenit lângă fabrica de cașcaval a murit, din păcate, la spital. Medicii ieșeni au transmis că a fost vorba despre „expunere la amoniac și acid sulfuric și apoi imersie în apă”. În ciuda eforturilor intense de a-l menține în viață, fiind și singurul care a răspuns manevrelor de resuscitare, Viorel Secrieru a murit.

Întreaga comunitate, în frunte cu primarul Romică Magopeț deplânge plecarea tragică a celor patru botoșăneni.

„Cuvintele sunt de prisos…Primăria și Consiliul Local al comunei Ibănești transmit sincere condoleanțe familiilor îndurerate! O comunitate îndoliată…Regrete eterne. În gest de solidaritate, întreaga comunitate se unește în dorința de a oferi sprijin și alinare în aceste momente dificile. O durere imensă și de necrezut. Este cumplit și devastator! Dumnezeu are nevoie de ÎNGERI! Iertare, Lumină și Odihnă Veșnică! Dumnezeu să-i ierte…Radu Tudose, Valeriu Bulubenchi, Mitică Racu! Ne rugăm pentru Viorel Secrieru să nu ne părăsească!”, a fost mesajul postat de un reprezentant al comunității înainte de aflarea veștii că și cel de-al patrulea bărbat a murit, după ce a intrat în stop cardiorespirator

Alți trei bărbați, cu vârste cuprinse între 47 şi 56 de ani, au murit, după ce au căzut într-un bazin de colectare a apelor uzate de la o fabrică de lactate din Ibănești. Este vorba despre patronul firmei, Radu Tudose, și alți doi angajați, Valeriu Bulubenchi și Mitică Racu.

Totul s-a petrecut după ce un angajat al fabricii ce efectua lucrări de mentenanță la stația de epurare a căzut în bazinul cu apă reziduală. Acestuia i s-a făcut rău și nu a avut nicio șansă să scape, astfel că patronul fabricii, cât și alți doi angajați au sărit să îl salveze. Din cauza acumulărilor de gaze, toți bărbații au intrat în stare de inconștiență.

La fața locului au ajuns lucrători din cadrul Inspectoratului pentru Situașii de Urgență Botoșani care i-au scos pe bărbați din bazin, aceștia fiind preluați de ambulanțe. Din nefericire, nici unul nu a supraviețuit.

În acest caz a fost deschisă o anchetă a Inspectoratului Teritorial de Muncă. În paralel, și oamenii legii desfășoară verificări sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de neluarea măsurilor de securitate în muncă, nerespectarea măsurilor de securitate în muncă, vătămare corporală din culpă și ucidere din culpă.

Firma sa, SC Ram SRL, condusă de Radu Tudose, activează de 24 de ani în domeniul achiziționării și procesării laptelui, producând cașcaval sub mărcile Rucăr și Dalia. De asemenea, compania produce și comercializează telemea, brânză topită și brânză de burduf. Radu Tudose a reușit să ocupe primul loc în Topul firmelor din județul Botoșani pentru 2023, la categoria întreprinderi mici. Firma sa are aproximativ 30 de angajați, iar profitul net pentru anul trecut a fost de 4,7 milioane lei.

Citește și: Tragedie la Ibăneşti: Patru bărbaţi au căzut într-un bazin de decantare şi au murit unul după altul. Cine e Radu Tudose, patronul care s-a stins încercând să-şi salveze angajaţii

 

 

 

 

 

DailyBusiness
Plafonarea gazelor expiră de la 1 aprilie. Bogdan Ivan: „Nu ar trebui să existe scumpiri, avem mecanisme de protecție”
Spynews
Fostul președinte al lui Adrian Mutu, Alain Orsoni, a fost împușcat mortal la înmormântarea mamei sale: ”Era un om extraordinar”
Fanatik.ro
A ajuns la închisoare după ce l-a șantajat pe prietenul lui Radu Drăgușin! Vedeta din fotbal care a ajuns să fie amenințată de o tânără de 20 de ani
Capital.ro
Obligație pentru proprietari și asociațiile de proprietari. Lege valabilă pe timpul iernii. S-a dat termen de 24 de ore de la oprirea ninsorii
Playtech.ro
De ce ar trebui caloriferele setate mereu la nivelul 3, potrivit specialiștilor
Adevarul
Ce burse oferă Ministerul Educației pentru elevi și studenți în 2026. Cum pot obține tinerii bani de la stat
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Klaus Iohannis, indicat complice într-un caz de trucare de meciuri în fotbalul românesc: ”Aveam mărturiile antrenorilor și jucătorilor”
MediaFlux
REPORTAJ Incursiuni în Armenia. Erevan, capitala europeană unde Cybertruckurile Tesla merg în trafic pe lângă mașinile Lada
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend