Cine vor fi consilierii lui KLAUS IOHANNIS. Oameni ai lui Băsescu rămân la Cotroceni

Klaus Iohannis se instalează, duminică, la Palatul Cotroceni. Preşedintele ales nu şi-a anunţat până acum oficial echipa de consilieri, doar două nume fiind până acum sigure: Tatiana Niculescu Bran şi George Scutaru.
Ionela Marcu
19 dec. 2014, 13:35
Cine vor fi consilierii lui KLAUS IOHANNIS. Oameni ai lui Băsescu rămân la Cotroceni

Tatiana Niculescu-Bran va fi purtătorul de cuvânt al preşedintelui Klaus Iohannis, iar George Scutaru consilier prezidențial pe probleme de securitate.

Scutaru şi-a anunţat, vineri dimineaţă, demisia  în plenul Camerei Deputaţilor, după ce a fost, timp de 10 ani, deputat PNL de Buzău.

George Scutaru anunţă că va fi noul consilier al lui Iohannis pe probleme de securitate

Pe lângă cele două nume confirmate, pe lista lui Klaus Iohannis se află nume care au fost intens vehiculate, dar şi consilieri actuali, din mandatul lui Traian Băsescu.

Astfel, Lazăr Comănescu va fi consilier prezidenţial pentru politică externă, Cosmin Marinescu – consilier prezidenţial pentru mediul de afaceri, Andrei Muraru – consilier prezidenţial pentru relaţia cu autorităţile publice şi societatea civilă, iar Leonard Orban – consilier prezidenţial pentru afaceri europene.

Dan Mihalache, vehiculat iniţial pentru postul de Şef al Cancelariei prezidenţiale, dar puternic contestat în special în mediul online, ar urma să fie consilier prezidenţial pentru managementul resurselor.

Tatiana Niculescu Bran, scriitoare, anunţă pe Facebook că va fi purtătorul de cuvânt al lui Klaus Iohannis

În echipa pe care o va avea la Administraţia Prezidenţială, Klaus Iohannis ar urma să păstreze şi doi dintre consilierii care sunt în prezent în funcţie.

Este vorba de Gheorghe Angelescu, consilier de stat, coordonator al Cancelariei Ordinelor, şi de şefa Compartimentului Protocol, Delia Dinu.

Noi nume pe lista de consilieri a lui Klaus Iohannis

Klaus Iohannis anunţa, la începutul lunii decembrie, că va comunica lista de consilieri când va fi „finalizată selecţia”.

DailyBusiness
BNR menţine dobânda de politică monetară la 6,50% pe an
Spynews
Florin Salam, mesaj emoționant pentru Fănică, prima soție, la 16 ani de la moartea ei. Artistul nu a uitat-o pe mama copiilor lui
Fanatik.ro
Câți bani ar face țara noastră din rezervele de gaze din Marea Neagră după modelul Norvegiei. Cum ar funcționa Fondul Suveran din Energie al României
Capital.ro
Ora de vară 2026. Data la care se dau ceasurile înainte. Momentul în care România a suspendat schimbarea orei
Playtech.ro
Ce este norma de hrană pentru bugetari, cine o primește și în ce țări europene mai există această componentă la salariu
Adevarul
Un pensionar și-a schimbat viața după ce s-a mutat în Thailanda: „Plătesc chiria 100 de euro și doar 4 euro pe zi pe mâncare”
wowbiz.ro
EXCLUSIV | O româncă celebră, legătură periculoasă cu Jeffrey Epstein! În 2003, pedofilul american i-a plătit mamei ei o călătorie de peste o mie de dolari
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Nicu este românul care și-a pierdut viața în nordul Italiei. Autoturismul condus de bărbat s-a izbit violent de un camion
iamsport.ro
Italianul trecut pe la Dinamo a ales primul 11 al României pentru baraj și a provocat stupoare în studio: ”Pe el nici nu îl convoacă!” / Mamă, ne rupe Turcia”
MediaFlux
Premierul Bolojan anunță creșterea vârstei de pensionare. Domeniile vizate de reforma ”inevitabilă”
stirilekanald.ro
Cum se calculează în 2026 impozitul pentru casă?
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat