Ciolacu: „Nu mi-a fost dat să aud un mincinos mai ordinar decât Cîţu”. Ponta: „Cîţu, discurs de bocitoare”

Marcel Ciolacu şi Victor Ponta i-au răspuns lui Florin Cîţu. 
Filip Stan
22 sept. 2020, 18:02
Ciolacu:

„Trecerea acestei legi va face ca oamenii să dea banii înapoi!”, a avertizat Florin Cîțu, după ce parlamentarii au votat, din nou, majorare pensiilor cu 40%. Marcel Ciolacu îl numește „mincinos ordinar” pe ministrul de Finanțe și merge chiar și pe scenariul liberalilor, care au anunțat că vor contesta la CCR legea. Chiar și așa, pensionarii vor rămâne cu ce a dat Guvernul, a spus, marți seara, la Antena 3, liderul PSD.

„Nu mi-a fost dat să aud un mincinos mai ordinar decât Cîțu . Nu s-au mărit pensiile, s-au micșorat cu 26%. Cum să dea banii înapoi? Tu ataci la CCR. Dacă verdictul e de neconstituționalitate, rămâne majorarea făcută prin OUG. Au de unde da bani. Din fondul de rezervă al premierului, prin care au cumpărat primari și parlamentari. Pensiile ar trebui majorate odată cu promulgarea legii de către președinte. Este o lege, trebuie promulgată, trebuie respectată. Tehnic, nu au cum să tărăgăneze până pe 20 decembrie, când expiră mandatul actualului Parlament.”, a declarat Marcel Ciolacu.

Victor Ponta îl pune la punct pe Florin Cîțu: ‘Acest discurs de bocitoare cu pensiile l-am auzit când am ajuns premier!’

Liderul PRO România și fostul premier al României, Victor Ponta, susține că pensionarii care vor primi o pensie mărită cu siguranță nu vor cheltui banii în Elveția, ci tot în economia României. El arată cu degetul în acest fel către premierul Ludovic Orban și ministrul Finanțelor, Florin Câțu.

„A fost o campanie urâtă și ciudată! A fost la oase. Acest discurs de bocitoare cu pensiile l-am auzit când am ajuns premier.

E clar că organismul economic e sleit. Pensionarul e clar că nu mergea în Elveția. Îi cheltuia aici, în România. Banii se întorceau înapoi la Cîțu. (…) Problema lui Orban e să nu fie dat afară de la Guvern de Iohannis”, a spus Victor Ponta la România TV.

Ministrul Finanțelor, Florin Cîțu, a intervenit marți în dezbaterile din plenul reunit al Parlamentului cu privire la rectificarea bugetară, principalul subiect aflat în dispută fiind amendamentul PSD privind majorarea punctului de pensie cu 40%.

„Este un act de agresiune asupra stabilitatii economice”, a acuzat Florin Cîțu. „Toți se uita azi la noi, agențiile de rating, investitorii, Comisia Europeană și văd cum o grupare vrea sa arunce Romania in aer”, a mai declarat ministrul de Finanțe.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Cristina Pucean, gest sfâșietor de 1 Iunie la mormântul nepoțelului. Cele mai emoționante imagini
Fanatik.ro
Ce destin! Florin Pîrvu a promovat cu FC Voluntari la fix doi ani de la decesul soției: „M-a ajutat de Sus!”
Capital.ro
Noul tip de buletin introdus în China. Roboții primesc acte de identitate. Vor fi urmăriți în permanență cu un sistem de monitorizare
Playtech.ro
Weekendul 5-7 iunie 2026 în București: ghidul complet pentru ieșiri cu filme, teatru și activități pentru copii
Adevarul
O fată de 15 ani a fost omorâtă după ce a refuzat să se mărite cu un văr. Calvarul prin care a trecut adolescenta
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Un an fără Teodora Marcu. Imaginile care sfâșie sufletul de la mormântul tinerei ucise. Ce a făcut familia în locul în care timpul pare că s-a oprit
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O familie din Moldova, spulberată în drum spre o nuntă. Cinci persoane și-au pierdut viața, printre care și doi copii
iamsport.ro
Fostul golgheter din SuperLiga, dezvăluire terifiantă: ”Cei care au plecat în seara aceea au fost omorâți toți”
MediaFlux
Rusia amenință direct România. Putin e nervos din cauza dronei prăbușite în Galați
stirilekanald.ro
Ce sunt bacteriile bune și cum le alegi
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți