Dacian Cioloş, videoconferinţă cu prefecţii: Să ne organizăm să vedem cum îi ajutăm pe cei afectaţi de inundaţii

Premierul Dacian Cioloș a cerut marți, într-o videoconferință cu prefecții, o analiză a situației provocate de inundații, pentru ca autoritățile să se poată organiza astfel încât să îi ajute pe cei afectați de intemperii.
Iulian Tudor
21 iun. 2016, 06:28
Dacian Cioloş, videoconferinţă cu prefecţii: Să ne organizăm să vedem cum îi ajutăm pe cei afectaţi de inundaţii

Aș vrea să știu cum ne organizăm împreună cu colectivitățile locale ca să-i ajutăm pe oameni și apoi să vedem cum ne organizăm pe viitor pentru a evita, pe cât posibil, în primul rând victime umane și apoi pentru a evita pagube materiale atât în infrastructură, cât și la gospodăriile oamenilor. (…) După această videoconferință și cu prefecții, o să vreau să rămân cu domnii miniștri și să vedem în ce fel putem ajuta aceste comunități, (…) comunele au această responsabilitate de a ajuta oamenii să-și refacă gospodăriile și aș vrea să vedem cum putem stimula acest lucru, inclusiv cu participare de la Guvern dacă e cazul„, a spus Cioloș, în debutul videoconferinței cu prefecții, potrivit Agerpres.

Prim-ministrul și-a exprimat regretul pentru pierderile de vieți cauzate de inundații și a cerut, totodată, o evaluare a pagubelor produse și o prognoză pentru perioada următoare.

Am vrut să avem această întâlnire ca să vedem cum stau lucrurile, pentru că fenomenele acestea, intemperiile cu impact major în unele localități, deja au loc de câteva săptămâni în diferite serii și în diferite zone din țară și am vrut să facem o analiză a situației în care ne aflăm în momentul de față, cum au evoluat lucrurile acolo unde au avut loc deja intemperii cu pagube în urmă cu câteva săptămâni și să vedem care sunt prognozele pentru perioada imediat următoare. E în primul rând regretabil că sunt oameni care și-au pierdut viața. Știu că au fost cazuri izolate și situații particulare, dar, oricum, asta e cel mai regretabil. Sper să fim în măsură să ne organizăm în așa fel încât și pe viitor să evităm pe cât posibil astfel de situații„, a adăugat Cioloș.

La videoconferința cu prefecții au participat, printre alții, vicepremierul Vasile Dîncu, ministrul Afacerilor Interne, Petre Tobă, ministrul Apărării, Mihnea Motoc, și șeful Cancelariei premierului, Dragoș Tudorache.

CITEŞTE ŞI: Băsescu, despre dezinteresul privind sinistraţii: Aşteptăm să-i vedem pe procurori în cizme împărţind apă şi conserve?

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
A fost găsită moartă femeia dată dispărută după o operație estetică. Unde a fost abandonat trupul ei
Fanatik.ro
România, drum infernal pentru Campionatul European! UEFA a schimbat radical preliminariile Euro și Liga Națiunilor. Care e „grupa morții” pe care o vom avea la fiecare tragere la sorți
Capital.ro
Nicușor Dan a semnat decretul. Președintele a promulgat cea mai importantă lege pentru România
Playtech.ro
Ce se întâmplă cu moștenirea dacă unul dintre copii este dezmoștenit prin testament
Adevarul
Cum este văzută reforma AEP care presupune concedieri masive, noi legi pentru partide și reguli dure pentru publicitatea politică
wowbiz.ro
S-a aflat abia acum! Cine a venit la înmormântarea Alisiei, tânăra ucisă fără milă în Bihor! Tatăl vitreg al fetei în vârstă de 18 ani a spus totul: „Nu i-am interzis să vorbească cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O mamă s-a aruncat de la etaj împreună cu trei dintre copiii săi! Cu ce probleme s-ar fi confruntat femeia
iamsport.ro
Fostul campion al României s-a mutat în Elveția și s-a apucat de Uber: ”Câștig mai mulți bani decât în fotbal”
MediaFlux
Dom de căldură în România. Temperaturi exagerate pentru luna mai
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi