Cioloş: Dacă va fi nevoie, voi merge în Parlamentul European şi voi fi disponibil şi pentru Parlamentul României în 2020

Preşedintele PLUS Dacian Cioloş spune că, dacă va fi nevoie, va merge şi în Parlamentul European, dar că este disponibil şi pentru Parlamentul României la alegerile de anul viitor, spunând că proiectul său este în România. Cioloş a afirmat că nu candidează la Parlamentul European pentru a pleca la Bruxelles, unde a stat cinci ani şi ar fi putut rămâne, iar această candidatură la alegerile europarlamentare face parte tot din proiectul cu care vrea să contribuie în România, potrivit news.ro.
Romania TV
17 mart. 2019, 12:04
Cioloş: Dacă va fi nevoie, voi merge în Parlamentul European şi voi fi disponibil şi pentru Parlamentul României în 2020

Dacian Cioloş a fost întrebat duminică, într-o conferinţă de presă susţinută la Constanţa, dacă va merge în Parlamentul European.

“Dacă va fi nevoie şi atât cât va fi nevoie, voi merge şi în Parlamentul European şi voi fi disponibil şi pentru Parlamentul României. Şi de un lucru pot să vă asigur că, indiferent ce se va întâmpla până în 2020, voi fi şi candidat pentru Parlamentul României, pentru că proiectul meu este în România. Chiar dacă acuma candidez pentru Parlamentul European, nu o fac pentru a pleca la Bruxelles, nu am nevoie, am stat la Bruxelles cinci ani de zile, dacă vroiam puteam să rămân acolo şi aveam multe lucruri de făcut pentru Europa, inclusiv cu impact pozitiv pentru România, dar am ales să vin să mă implic aici în România şi această candidatură acuma la Parlamentul European este tot pentru proiectul prin care vreau să contribui în România în mod foarte clar”, a explicat Cioloş.

Liderul PLUS a fost întrebat şi în ce relaţii este cu preşedintele Klaus Iohannis, răspunzând: “În relaţii bune. Nu există motive să nu fim în relaţii bune”.

Întrebat dacă va fi contracandidatul lui Iohannis la alegerile prezidenţiale, Cioloş a spus că strategia pentru acestea va fi stabilită după alegerile europarlamentare.

“Eu, personal, nu pot să iau o decizie, pentru că noi vom lua o decizie despre cum vom aborda campania pentru prezidenţiale după ce trec alegerile parlamentare şi vă asigur că Alianţa 2020 USR-PLUS în această direcţie va acţiona, pentru a susţine un proiect pentru România, vă sigur de lucrul acesta. Modul în care vom face lucrul acesta îl vom decide împreună după ce vor trece alegerile europarlamentare. Şi asta nu are nimic de-a face nici cu relaţia bună sau nu cu domnul preşedinte Iohannis sau cu PNL sau cu alte partide”, a explicat fostul premier.

Atunci când un jurnalist i-a atras atenţia că opoziţia este încă fărâmiţată, Dacian Cioloş a spus: “Noi încercăm să adunăm deja, am făcut un prim pas. Mai sunt, dar hai să mai facă şi alţii paşi. Nu aşteptăm, noi mergem înainte, după cum vedeţi”.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ultima postare a femeii din Râmnicu Vâlcea, moartă în urma unei intervenții estetice! Avea doar 45 de ani
Fanatik.ro
Veste neașteptată pentru Mirel Rădoi înainte de Gaziantep – Beșiktaș! S-a ales următorul antrenor
Capital.ro
Prețuri carburanți miercuri, 29 aprilie. Benzina și motorina s-au scumpit din nou. Cât plătesc șoferii înainte de 1 Mai
Playtech.ro
Ai voie să citeşti mesajele din telefonul cuiva fără permisiune? Legea din România de care puţini au habar
Adevarul
China construiește mașina de „unică folosință”. Cât costă un astfel de vehicul
wowbiz.ro
Ea este doctorița care s-a spânzurat de geamul apartamentului. A fost găsită fără suflare, atârnând de o funie
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ea este Alina, tânăra de 21 de ani care și-a pierdut viața după ce s-a izbit cu mașina de un copac, în Constanța. Acul kilometrajului s-ar fi oprit la 130 km/h
iamsport.ro
Omul acuzat că ține Steaua în Liga 2 și-a dat demisia din MApN: ”Las în urmă o echipă închegată”
MediaFlux
Cuba Gooding Jr. în România alături de Codin Maticiuc! Actorul a vizitat șantierul noului spital PRIMELE IMAGINI FOTO și VIDEO EXCLUSIV
stirilekanald.ro
(P) De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani și ce poți face ca să te menții
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR