Cioloş: România este capabilă să protejeze frontierele Europei. Condiţiile de aderare la Schengen sunt reunite

România îndeplinește de mai mulți ani condițiile de aderare la spațiul Schengen, iar dacă până acum nu s-a luat o decizie în acest sens motivul ține de considerente politice, legate de nivelul ridicat de corupție care exista în țară, a declarat premierul Dacian Cioloș aflat într-o vizită oficială la Paris, într-un interviu publicat, joi, de publicația L'Express.
Iulian Tudor
21 ian. 2016, 16:08
Cioloş: România este capabilă să protejeze frontierele Europei. Condiţiile de aderare la Schengen sunt reunite

Situația se ameliorează însă. Ultimele rapoarte europene din cadrul Mecanismului de Cooperare și Verificare, care măsoară progresele realizate în materie de reformă a sistemului judiciar și luptă contra corupției, sunt pozitive. În egală măsură, noi am demonstrat în ultimele luni că România, în colaborare cu agenția Frontex, este capabilă să protejeze frontierele Europei. Toate condițiile sunt așadar reunite pentru ca noi să putem adera la spațiul Schengen„, a spus Dacian Cioloș, potrivit Agerpres.

El a precizat că o primă etapă ar putea fi aderarea cu frontierele aeriene la spațiul Schengen, opțiune posibilă în opinia președintelui francez François Hollande, care a avut miercuri o întrevedere cu șeful guvernului român.

Referitor la criza migrației, premierul Dacian Cioloș a explicat că în toamna anului trecut România și-a exprimat opoziția față de mecanismul de repartizare a refugiaților pe baza unor cote obligatorii, dar acest lucru nu împiedică țara noastră să rămână atașată de proiectul european. „Pur și simplu noi considerăm că acest sistem de repartizare nu constituie un răspuns la problema refugiaților. Dar noi vrem totuși să participăm la căutarea unei soluții„, a spus premierul român.

Un alt subiect abordat în timpul întrevederii Hollande-Cioloș a fost situația romilor. Prim-ministrul român a apreciat că aceasta este o problemă română și în același timp una franceză, dar și una europeană, ținând cont de specificul cultural al acestei etnii, unul legat de caracterul ei nomad. „Am luat multe măsuri pentru a combate sărăcia, dar această problemă trebuie să fie soluționată la nivel european„, a menționat Dacian Cioloș.

În același interviu, premierul român a recunoscut că dorește ca în timpul mandatului său, care va dura până la viitoarele alegeri legislative de la finalul anului, să atragă mai mulți investitori francezi în România. El a precizat că există oportunități în mai multe sectoare, în special energie și industria agro-alimentară. „Există și proiectul european de laser de mare putere, în curs de construire, care ar putea interesa societățile specializate în domeniile informatic și medical. Pentru a le stimula să vină, noi trebuie să desfășurăm o reformă administrativă și să continuăm dezvoltarea infrastructurii. De asemenea, trebuie să le oferim facilități fiscale„, a continuat Cioloș.

În fine, din discuțiile cu oficialii francezi a reieșit că Parisul și Bucureștiul împărtășesc speranța că noul guvern al Republicii Moldova se va angaja pe calea reformelor, în special în sectorul administrativ. „Suntem gata să ajutăm Republica Moldova, împărtășindu-i mai ales expertiza noastră în materie de combatere a corupției. Presiunea poporului este foarte puternică, dar este nevoie și de voință politică„, a indicat șeful guvernului român.

CITEŞTE ŞI: Dacian Cioloş, către şefii de companii franceze: România, o ţară stabilă politic, în care nu avem partide extremiste

DailyBusiness
CCR a stabilit că statul poate elimina sporurile bugetarilor fără renegocierea contractelor. Bugetarii nu au drept absolut nici la grevă!
Spynews
Un cioban a fost atacat de urs, într-o comună din Argeș. Un incident asemănător a avut loc în aceeași zonă în urmă trei zile
Bzi.ro
Piedone demască „super-ofertele” înșelătoare din Profi: Cum sunt păcăliți clienții cu promoțiile 5+1 la bere
Fanatik.ro
Vacanțe 2025. Ce despăgubiri legale trebuie să primești pentru un zbor anulat sau amânat, conform legislației UE
Capital.ro
Moneda digitală ia locul numerarului în România? Decizia oficială a fost anunțată: În 2026...
Playtech.ro
De ce este o greșeală uriașă să dai aerul condiționat la maxim ca să răcești mașina pe caniculă. Un expert dezvăluie care sunt efectele reale, de fapt
DailyBusiness
Ce categorii de persoane trebuie să plătească CASS de la 1 august. Categorii alese în proiectul Guvernului
Adevarul
Momentul șocant în care o tânără e băgată cu forța într-o mașină, în parcarea unui supermarket din Bacău. Ce a salvat-o
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Iubita lui Iustin Petrescu, dezvăluiri exclusive la Un Show Păcătos! Hara a spus cum era influencerul când l-a cunoscut și a vorbit și despre Marilu Dobrescu: "A dat în el"
Spynews
Iustin Petrescu a ajuns la tribunal, alături de iubita lui. Astăzi are loc primul termen din procesul cu Marilu Dobrescu
Evz.ro
Pâinea se va scumpi în urma noilor măsuri fiscale. Cât vom da pe alimentul de bază
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
kanald.ro
Ce sancțiune a primit șoferul de 26 de ani care a fost prins cu peste 240 km/h pe un Drum Expres. Poliția Română a reacționat printr-o postare pe Facebook
Cancan.ro
Emil Gânj este bărbatul care a ucis-o pe Anda. Poliția Română cere sprijinul populației pentru a-l găsi!
Playsport.ro
CALCUL: Cât vor plăti românii pe benzină și motorină de la 1 august, după majorarea accizelor și a TVA-ului
Capital.ro
Arafat a dat alerta. Avertisment național, după caniculă și furtuni: Poate fi o catastrofă!
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prezentatoarea TV care întoarce toate privirile la 34 de ani e fericită, după ce iubitul cu 11 ani mai mic decât ea a semnat contractul vieții
stirilekanald.ro
VIDEO Accident mortal pe aeroport. Bărbat de 35 de ani, aspirat în motorul unui avion
Atenție, posesori de carduri bancare: riscuri majore pentru conturile voastre!
MediaFlux
Crește vârsta de pensionare! Premierul Ilie Bolojan a anunțat decizia Guvernului
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Când te concediază un algoritm: inteligența artificială intră în HR și face ordine… fără inimă