Ciprian Marica, convocat la naţională după ce a semnat cu Getafe

Atacantul Ciprian Marica a fost inclus de selecţionerul Victor Piţurcă în lotul pentru meciurile cu Andorra şi Estonia, din preliminariile CM 2014, după ce a semnat contractul cu gruparea spaniolă Getafe.
Romania TV
28 sept. 2013, 13:02
Ciprian Marica, convocat la naţională după ce a semnat cu Getafe

Lăsat de Piţurcă pe dinafară pentru că nu îşi găsise echipă, Ciprian Marica revine printre tricolori. Noul atacant al lui Getafe a primit o convocare de principiu pentru ultimele două meciuri din calificările la Cupa Mondială din 2014, cu Andorra şi Estonia.

„Dupa ce a semnat ieri, 27 septembrie, un contract cu Getafe CF, internaţionalul român Ciprian Marica a primit azi un fax de convocare, DE PRINCIPIU, pentru ultimele două jocuri ale naţionalei noastre din cadrul grupei D a preliminariilor Cupei Mondiale FIFA 2014, contra Andorrei (11 octombrie 2013, ora 20.30, adica 21.30 – ora Romaniei, pe Estadi Comunal din Andorra La Vella) şi Estoniei (15 octombrie 2013, ora 21.00, pe Arena Naţională din Bucureşti), se arată pe site-ul FRF.

Marica a devenit al 14-lea stranier care a primit un astfel de fax, selecţionerul Victor Piţurcă urmând să decidă în 4 octombrie numele fotbaliştilor care vor primi faxuri de confirmare sau, dacă va fi cazul, faxuri de revocare a convocării iniţiale.

Joi, FRF a anunţat o listă de 13 jucători care activează în străinătate, convocaţi de principiu pentru partidele naţionalei cu Andorra şi Estonia: Bogdan Lobonţ (AS Roma), Vlad Chiricheş (Tottenham Hotspur), Dorin Goian (Asteras Tripolis), Paul Papp (AC Chievo), Răzvan Raţ (West Ham United), Costin Lazăr (PAOK Salonic), Gabriel Torje (Espanol Barcelona), Bănel Nicoliţă (FC Nantes), Gheorghe Grozav (Terek Groznîi), Gheorghe Bucur (Kuban Krasnodar), Alexandru Maxim (VfB Stuttgart), Bogdan Stancu (Genclerbirligi SK) şi Claudiu Andrei Keşeru (SC Bastia).

Reunirea lotului este programată luni, 7 octombrie, la ora 12.00, la Centrul Tehnic Naţional al FRF de la Mogoşoaia. Plecarea spre Barcelona este prevăzută, cu o cursă charter, miercuri, 9 octombrie, la ora 14.30, de pe Aeroportul Henri Coandă, drumul până la Andorra La Vella urmând să fie efectuat cu autocarul. Pe 10 octombrie este programat antrenamentul oficial, acesta începând în jurul orei locale 11.30 (12.30 – ora României), primele 15 minute fiind deschise presei. După încheierea acestuia, selecţionerul Victor Piţurcă va susţine conferinţa de presă oficială, urmat de un jucător.

În ziua de 12 octombrie, la ora 14.00 (15.00 – ora României), cursa charter va decola de la Barcelona spre Bucureşti, echipa intrând din nou în cantonamentul de la Mogoşoaia, unde va pregăti meciul cu Estonia.

Echipa naţională a României va disputa ultimele două jocuri din cadrul grupei D a preliminariilor Cupei Mondiale 2014, contra Andorrei (11 octombrie, ora 21.30 României, pe Estadi Comunal din Andorra La Vella) şi Estoniei (15 octombrie, ora 21.00, pe Arena Naţională din Bucureşti).

DailyBusiness
Vlăduța Lupău a făcut anunțul despre al treilea copil: „O să vă și arăt, ca să fie așa pe dovedite”
Spynews
CRBL, dezvăluiri despre relația cu fiica lui. Relația lor s-ar fi răcit: „M-a pus la zid”. Cum le răspunde celor care spun că a uitat de Alessia
Fanatik.ro
Clienții Nordis Mamaia, șocați la Adunarea Creditorilor: li s-a cerut să finanțeze din nou proiectul de lux. ”Nu mai am încredere să achit un leu”
Capital.ro
A strălucit ca o stea. 17 octombrie, ziua în care a murit Marea Doamnă a filmului. Românii s-au îndrăgostit de filmul franțuzesc pentru ea
Playtech.ro
Zile libere plătite pentru părinți: se acordă și dacă lucrezi part-time sau pe contract PFA?
Adevarul
Un economist cere reformarea sistemului energetic: „Îmbogățește niște speciali cu prețul sărăciei noastre”
wowbiz.ro
Scene SFÂȘIETOARE la înmormântarea Elenei, femeia ucisă pe trecerea de pietoni din Berceni
Economica.net
Ce se va întâmpla cu preţurile - Anunţ pentru toţi românii
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot
kanald.ro
Prima țară din UE care ar putea legaliza ziua de lucru de 13 ore. Sindicatele denunță „distrugerea oricărui concept de viață familială”
Cancan.ro
Mercedes AMG de 252.000 euro, Hermès de 43K și muuulte diamante! Cum arată o zi obișnuită pentru fiica periculosului ‘Talanu’
iamsport.ro
L-a avut antrenor pe Basarab Panduru și a numit marea sa obsesie: ”Nu făceai asta, nu jucai!”
MediaFlux
Mai multe orașe riscă să ajungă comune. Ce localități vor ajunge însă municipii
stirilekanald.ro
Doliu în lumea bisericească! Părintele Ciprian Necula a încetat din viață: „A fost cunoscut și iubit pentru blândețea și lumina pe care le răspândea în jurul său”
substantial.ro
Când sunt Moșii de toamnă în 2025