Cîţu: Orban a dat la USR ministerele cele mai bogate/ Orban: „Iohannis și-a dorit trei ministere, Ministerul Apărării, Ministerul de Externe, Ministerul Educației

Florin Cîțu şi Ludovic Orban au avut miercuri seară dispute aprinse legate de împărţirea ministerelor atunci când s-a format Coaliţia de guvernare.
Filip Stan
08 sept. 2021, 22:59
Cîţu: Orban a dat la USR ministerele cele mai bogate/ Orban: „Iohannis și-a dorit trei ministere, Ministerul Apărării, Ministerul de Externe, Ministerul Educației

Premierul Florin Cîţu susține că negocierea făcută de Ludovic Orban cu USR PLUS după alegerile generale din 6 decembrie a creat o problemă în interiorul PNL, și anume că ministerele cu cele mai mari bugete au ajuns la USR PLUS.

„În Partidul Național Liberal este o mare dezamăgire de modul în care au fost negociate în iarnă portofoliile. Foarte mulți dintre colegii mei au spus că domnul președinte și-a negociat întâi poziția de președinte al Camerei Deputaților și după aceea au rămas portofoliile. La rectificarea bugetară, vreau să vă spun, când m-am uitat ce ministere au cele mai mari bugete, și sunt Ministerele Sănătății, Transporturi, Investiții și mai era încă unul, dar cred că tot acolo, deci ministere care nu sunt la noi. Acolo sunt ministerele cu bani și o negociere făcută de domnul președinte în iarnă a transmis și a creat această problemă în Partidul Național Liberal, unde aceste ministere au ajuns la USR. Dacă va face o astfel de negociere din nou, nu cred că va fi foarte bine primit în Partidul Național Liberal. Atunci când negociem trebuie să negociem și interesele Partidului Național Liberal, nu interesele personale. Eu niciodată nu voi negocia interesele personale, doar ale Partidului Național Liberal și ale românilor, bineînțeles”, a declarat Florin Cîţu, miercuri seară, la Digi 24.

Ludovic Orban: „Iohannis și-a dorit trei ministere, la negocierile cu USR: Ministerul Apărării, Ministerul de Externe, Ministerul Educației. A fost o minune că am obținut mai mult”

De cealaltă parte, Ludovic Orban a declarat miercuri seară, în emisiunea „Dosar de politician”, că la negocierile cu USR PLUS în urma cărora a rezultat Guvernul Cîțu, președintele Iohannis a cerut trei ministere: Ministerul Educației, Ministerul de Externe și Ministerul Apărării.

Florin Cîţu: Cine dă Guvernul jos astăzi, este responsabil de lipsa paturilor la ATI. Alianţa toxică USR PLUS-AUR să-şi asume responsabilitatea
„La negociere, obiectivul meu fundamental era să finalizez negocierile înainte de  Crăciun și să respect mandatul primit de BPN, adică să obținem premier și președintele unei Camere și să avem o reprezentare guvernamentală conformă cu ponderea noastră în coaliție, de 55%. Mi-am îndeplinit mandatul, am îndeplinit și condițiile de mandat care nu erau expres scrise în BPN pentru că erau trei ministere care trebuiau luate oricum, pentru că așa era stabilit, Ministerul Apărării, Ministerul de Externe, Ministerul Educației, practic negocierile au fost foarte dificile, este o minune că am reușit să obțin mai mult”, a spus Ludovic Orban.

Ludovic Orban vrea să dea jos Guvernul Cîţu: „Oricine împiedică moțiunea, afectează democrația”
Acesta s-a ferit să spună explicit cine a cerut cele trei ministere a precizat însă că e vorba despre „cine are atribuții în domeniul apărării, în domeniul politicii externe și cine are viziune asupra reformării educației”.

Ludovic Orban a mai spus că l-a considerat pe Klaus Iohannis un partener și că va continua parteneriatul dacă va fi ales președintele PNL: „Eu l-am considerat pe președintele Iohannis un partener al PNL, am avut un parteneriat, o colaborare foarte strânsă timp de 4 ani care a dat roade pentru România și pentru PNL„.

DailyBusiness
Evaluare Națională. Luni, 23 iunie, peste 159.000 de elevi de clasa a VIII-a susțin proba scrisă la limba și literatura română
Spynews
Vedetele, hărțuite de fani obsedați. Mara Bănică și Cornel Păsat au povestit experiențele care i-au marcat: „Mi-a urmărit copilul”, „A apărut goală în fața mea”
Bzi.ro
Andreea Esca, cu un decolteu amețitor pe covorul roșu la TIFF! Știrista de la PRO TV a făcut furori!
Fanatik.ro
Barem limba română Evaluare Națională 2025. Cum se rezolvau subiectele și ce notă poți obține. Update
Capital.ro
Anunț despre serviciul militar obligatoriu. Totul e clar. Toată lumea se pregătește de luptă
Playtech.ro
Țara europeană cu cele mai sigure autostrăzi. Aici se înregistrează cele mai puține accidente rutiere
DailyBusiness
Pescobar umblă cu caracatița vopsită prin Londra. Britanicii s-au arătat dezgustați de preparatele afaceristului: „Prima mușcătură a fost îngrozitoare. Are un gust oribil”
Adevarul
China dezvoltă prima tehnologie de război electronic cu 6G: Sistemul ar fi capabil să anihileze radarele avioanelor F-35 în câteva secunde
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Evaluare Națională 2025. Ce subiecte au primit elevii la Limba și Literatura Română 
Spynews
Nu e doar frumoasă, e și gospodină! Rețeta Ramonei de la Neatza de salată de vinete / VIDEO 
Evz.ro
Val de căldură peste România: Cum eviți insolația și deshidratarea
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Gimnasta cu aur pentru România la Jocurile Olimpice, luptă dură cu depresia: „Am ajuns aproape în comă”
kanald.ro
Evaluare Națională 2025: A fost publicat baremul oficial la Limba și literatura română!
Cancan.ro
Doliu în lumea influencerilor! O fostă concurentă a emisiunii ‘Bravo, ai stil!’ a murit răpusă de anorexie
Playsport.ro
Mihai Leu, în comă indusă după o operație dificilă. Fostul mare pilot e...
Capital.ro
Au declarat zi de doliu național. O mare stea a României s-a stins prea devreme: Ne plecăm fruntea în fața unei pierderi de neînțeles
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată Diana Munteanu la 46 de ani. Imaginile cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu au devenit virale
stirilekanald.ro
VIDEO Iranul a atacat baza aeriană a americanilor din Qatar. Administrația Trump confirmă că a știut dinainte de atac
El este Marius, tânărul de 23 de ani care a murit după ce un autocar cu mai mulți copii s-a răsturnat pe A2. Doi minori sunt în stare gravă
MediaFlux
Ilie Bolojan a decis! Anunț din Parlament
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cine este „vrăjitoarea” cu prazul, a lui Cioloș, care va da ora exactă în diplomația românească