Claudiu Năsui i-a cerut lui Cîţu detaşarea la Ministerul Economiei a unei persoane acuzate de colaborare cu Securitatea

Ministrul Economiei, Claudiu Năsui, i-a trimis premierului Florin Cîțu trei adrese prin care cere numirea a trei persoane în funcții de conducere în cadrul instituției pe care o conduce.
George Russo
27 ian. 2021, 23:54
Claudiu Năsui i-a cerut lui Cîţu detaşarea la Ministerul Economiei a unei persoane acuzate de colaborare cu Securitatea

Claudiu Năsui solicită o detașare de la Ministerul Finanțelor pentru una dintre persoane și numirea celorlalte două în funcții de secretar de stat în Ministerul Economiei, numiri care, în acest moment, încalcă prevederile Codului Administrativ.

În plus, potrivit Hotnews, despre persoana pentru care Năsui a cerut detașarea de la Ministerul Finanțelor se știe că a fost colaboratoare a Securității și este o apropiată a fostului ministru al Finanțelor din Guvernarea PSD, Eugen Teodorovici.

Ministerul condus de Claudiu Năsui este unul nou, desprins din fostul Minister al Economiei, Energiei și Mediului de Afaceri. Deocamdată nu a fost adoptată o Hotărâre de Guvern privind organizarea și funcționarea acestui minister, astfel că numirea, în acest moment, a unor secretari de stat, încalcă prevederile Codului Administrativ.

„În activitatea de conducere a ministerului, ministrul este ajutat de unul sau mai mulți secretari de stat, potrivit actului normativ de înființare, respectiv de organizare și funcționare a ministerului, după caz”, se arată în articolul 59 al Codului.

Claudiu Năsui îşi doreşte în Ministerul Economiei o colaboratoare a Securităţii

Ministerul condus de Claudiu Năsui este unul nou, desprins din fostul Minister al Economiei, Energiei și Mediului de Afaceri. Deocamdată nu a fost adoptată o Hotărâre de Guvern privind organizarea și funcționarea acestui minister, astfel că numirea, în acest moment, a unor secretari de stat, încalcă prevederile Codului Administrativ.

„În activitatea de conducere a ministerului, ministrul este ajutat de unul sau mai mulți secretari de stat, potrivit actului normativ de înființare, respectiv de organizare și funcționare a ministerului, după caz”, se arată în articolul 59 al Codului.

Tot pe 19 ianuarie, ministrul Claudiu Năsui i-a solicitat premierului, prin două adrese, „rugămintea de a dispune, în condițiile legii, măsurile necesare în vederea emiterii Deciziei Prim-ministrului, privind numirea în funcția de demnitate publică numită de Secretar de Stat la Ministerul Economiei, Antreprenoriatului și Turismului” a Valentinei Saygo și Simonei-Carmen Fătu.

Valentina Saygo este expert contabil membru CECCAR, specializată în domeniul  legislației și contabilității întreprinderilor mici și mijloci, iar Simona Fătu a ocupat, de-a lungul timpului, mai multe funcții în consilii de administrație sau de supraveghere ale unor companii unde statul român are acțiuni, ultima funcție de acest fel fiind în cadrul Consiliului de Supraveghere al Complexului Energetic Oltenia.

Citeşte şi: Gabriela Firea: „Dacă guvernul nu este în stare să facă un buget al dezvoltării, de ce nu face un pas în lateral? Am demonstrat încă o dată că avem cei mai buni specialişti”

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
O tânără din Bacău, găsită decedată, lângă o șină de cale ferată. Ar fi fost ucisă aseară. Autorul este în continuare căutat
Fanatik.ro
România, batjocorită de fanii bosniaci! Protest scandalos la Zenica chiar în timpul meciului. Video
Capital.ro
Traian Băsescu, atac direct la Anca Alexandrescu: Se desumflă povestea, ea și Simion au vrut să trăiască din simpatia pentru Călin Georgescu
Playtech.ro
Ce se întâmplă dacă depășești termenul de acceptare a moștenirii. Explicații pe înțelesul tuturor
Adevarul
Cum era Ceaușescu să provoace un război cu URSS. Istoria secretă a unor planuri de invazie
wowbiz.ro
Mariana Moculescu și-a făcut apariția la priveghiul lui Horia Moculescu, chiar dacă anunțase că nu va participa! Preț de câteva momente, a dat la o parte toate neînțelegerile și și-a îmbrățișat fiica
Economica.net
Noi taxe! Cât vom plăti în plus şi pentru ce
kanald.ro
Cazul Sarei, fetița de 2 ani care a sfârșit în cabinetul stomatologic, ar putea schimba legea. Anunţul făcut de ministrul Sănătății
iamsport.ro
Presa din Bosnia: ”Fanii români nu vor uita niciodată ce le-a făcut poliția la intrarea în Zenica!”
MediaFlux
Reclamele la ciorapi Adesgo, imaginile din vremea comunismului în care femeile erau elegante, libere și fericite
stirilekanald.ro
Prima declarație oficială a clinicii unde a murit Sara, fetița de doar 2 ani. Ce s-a întâmplat, de fapt, în cabinet: "Suntem profund marcați"
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume