CLAUDIU RĂDUCANU ar putea fi expulzat din Mexic

Fostul fotbalist stelist Claudiu Răducanu a fost reţinut la Cancun şi deferit justiţiei pentru dare de mită, Ministerul Public mexican anchetându-l totodată pentru folosire de carduri false.
Filip Stan
03 dec. 2014, 07:05
CLAUDIU RĂDUCANU ar putea fi expulzat din Mexic

Claudiu Răducanu a fost reţinut în Mexic sub acuzaţiile de fals, uz de fals şi dare de mită. Cu putin noroc, Claudiu Raducanu va fi eliberat de-acolo, insa el va fi deservit justitiei din Romania, dupa un demers al Ministerului Afacerilor Externe.

„In urma ultimelor demersuri legale intreprinse de Amabasada Romaniei la Ciudad de Mexico pe langa autoritatile de imigrari mexicane, in vederea clarificarii situatiei juridice a cetateanului, procedurile de expulzare au fost finalizate. In acest context, acesta va reveni in Romania”, se arata in raspunsul oficial al Ministerului Afacerilor Externe catre Cancan.ro.

Ce avea Claudiu Răducanu la el, când a fost prins în Mexic. Poliţiştii au rămas şocaţi FOTO

Claudiu Papară, de 25 ani, şi Claudiu Răducanu, de 37 de ani, au fost reţinuţi la centrul comercial Plaza Las Americas din Cancun, fiind bănuiţi că retrăgeau bani din bancomate cu carduri false.

După arestarea lor, procurorii au început ancheta pentru fals, uz de fals şi tentativă dare de mită. Asupra lor s-a găsit un card de credit al băncii HSBC şi alte 60 de carduri posibil false. Potrivit anchetatorilor, ei au retras de la ATM-uri sume de până la 5.000 de pesos (aproximativ 300 de euro).

Citeşte şi O nouă LOVITURĂ pentru Claudiu Răducanu. ACUZAŢIE-ŞOC de ULTIMĂ ORĂ în Mexic

Românii au încercat să le ofere mită poliţiştilor, după ce personalul de securitate al centrului comercial i-a susprins, vineri, retrăgând bani de la bancomate cu mai multe carduri.

Ancheta în acest caz continuă. Claudiu Răducanu a evoluat ultima dată, în acest an, la echipa FC România, care activează în ligile inferioare din Anglia. El a mai jucat la Extensiv Craiova, Steaua, Espanol Barcelona, Arminia Bielelfeld, FC Vaslui, Nea Salamina, Sorento, Universitatea Cluj şi Kazar Lankaran.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ruby nu se mai oprește! Imagini interzise cardiacilor cu sexoasa brunetă | FOTO
Fanatik.ro
”N-am întâlnit în viața mea așa ceva!” Ce a pățit în București un mare campion al României, după revenirea din SUA
Capital.ro
Plata pensiilor în iunie 2026. Când vin banii prin Poștă și pe card. Calendar modificat luna viitoare
Playtech.ro
Se schimbă regulile salariilor în România. De ce nu vei mai putea fi plătit mai prost doar pentru că lucrezi în provincie
Adevarul
Drumurile care au rezistat aproape două milenii. Cum arată șoselele de piatră construite de romani în Dacia
wowbiz.ro
S-a aflat abia acum! Cine a venit la înmormântarea Alisiei, tânăra ucisă fără milă în Bihor! Tatăl vitreg al fetei în vârstă de 18 ani a spus totul: „Nu i-am interzis să vorbească cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Comunitatea didactică din Bacău este îndoliată. Două învățătoare s-au stins din viață la doar o zi distanță: „Toată școala plânge”
iamsport.ro
Gigi Becali a refuzat să își vândă fotbalistul pentru 4.000.000 de euro: ”A cerut o sumă enormă”
MediaFlux
Ce NU este bine să faci de Înălțare. Data de 21 mai este Sfântă!
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi