Clipe dramatice la Australian Open, Rafa Nadal a abandonat în setul decisiv cu Marin Cilic. Croatul merge în semifinale

Rafael Nadal s-a văzut nevoit să abandoneze meciul cu Marin Cilic, din sferturile de finală ale Australian Open, după 3 ore şi 52 de minute de joc.

23 ian. 2018, 12:12

Rafael Nadal a abandonat la scorul 6-3, 3-6, 7-6, 2-6, 0-2. Este abia al doilea abandon al jucătorului spaniol în 264 de meciuri jucate în turneele de Grand Slam. Precedentul abandon al său a fost consemnat tot în sferturile Australian Open, în 2010, într-un meci contra lui Andy Murray. În meciul de marţi, Nadal a resimţit dureri încă de la mijlocului celui de-al patrulea set, când a fost nevoit să cheme pentru prima oară doctorul pe teren, primind îngrijiri pentru o leziune în zona coapsei drepte.

Rafael Nadal a câştigat o singură dată Australian Open, în 2009.

Marin Cilic, care a mai atins semifinalele Australian open în 2010, va juca în penultimul act contra britanicului Kyle Edmund. Cilic are în palmares un trofeu de Gran Slam, la US Open, în 2014.