CNA a decis prelungirea licenței audiovizuale pentru Nașul Tv. Radu Moraru: „Masca aia nu te salvează. Poporul a fost mințit”

Consiliul Național al Audiovizualului a votat prelungirea licenței audiovizuale pentru Nașul Tv, în ciuda faptului că postul a recidivat de mai multe ori cu teorii ale conspirației și a primit nu mai puțin de 9 amenzi în ultimul an.
Filip Stan
08 feb. 2021, 15:54
CNA a decis prelungirea licenței audiovizuale pentru Nașul Tv. Radu Moraru:

Radu Moraru și-a susținut în continuare teoriile care i-au adus amenzile. „Masca aia nu te salvează de nimic. Nici de viruși, nici de bacterii. Poporul a fost mințit multe luni”, spus el.

Ce spune Moraru despre ce a zis și pe post:

„Aici se pune întrebarea dacă ne-a luat Covidu mințile. Sigur, ne-a afectat pe toți Covid și sigur am jignit și am fost mult prea virulent. Uneori, ziariștii pot fi contondenți, pot da tușe mai groase”.

După discuțiile cu membrii CNA, Radu Moraru a reușit să obțină licența pentru alți nouă ani.

Radu Moraru a precizat în ședința CNA că toate amenzile au fost achitate și că în total a plătit 115 mii de lei. Mai exact, 24 de mii de euro.

Cei care au fost împotriva prelungirii licenței sunt Radu Herjeu și Cristina Pocora. Dorina Rusu a votat inițial pentru, apoi a părut că se răzgândește, însă și-a menținut poziția.

Declarațiile lui Radu Moraru din timpul ședinței CNA:

„E o ședință istorică. Iată, în această formulă, Consiliul nu va mai fi. Mă bucur că am rămas pe ordinea de zi. Mai pică Guvernul, nu mai e Parlamentul. Cine știe ce se mai întâmplă.

E o prelungire de licență, au trecut 9 ani de zile, au zburat. Au fost ani foarte grei, dar cred că noi ne-am făcut datoria și am rămas cu un public fidel. Am înțeles că a crescut acest public, avem fani care ne urmăresc în toată lumea, ne urmăreau pe Facebook, Instagram, Twitter, Telegram. S-a diversificat piața de când am luat licența.

Deși a fost greu, deși de multe ori am regretat timpul pe care l-am petrecut cu această televiziune frumoasă, nu mi-a părut rău că am făcut-o. Dar am făcut multe sacrificii, și personale și în familie pentru a rezista pe piață, fără a cere bani Guvernului sau statului. Am fost ajutați și de fanii noștri, de acționarii noștri care sunt mulți.

Păstrăm ce am depus la CNA, practic e și noua grilă de programe, din care păstrăm aceleași emisiuni. Am avut și niște probleme în interiorul televiziunii, care ne-au ținut ocupați cu procese, dar acum sunt toate finalizate și am câștigat. Am avut niște probleme personale cu colegii noștri. Cristina Pânzaru, care era director de programe, nu mai este printre noi. Colega cealaltă nu a putut veni astăzi din cauza unor probleme medicale.

Suntem puțini, a fost o perioadă cumplită pentru presă și televiziune. Eu am rămas în Canada pentru luni bune, dar am supraviețuit, am reușit să plătim dările către bugetul de stat. Am reușit să nu concediem pe nimeni și păstrăm colaborările noastre. Am reușit să facem emisiuni noi, am reușit să fim în regulă cu amenzile CNA, plățile pe care le-am avut de efectuat, le-am efectuat pe toate.

Regret plecarea domnului Radu Herjeu, chiar dacă am avut contre, au fost constructive. Îmi pare rău de domnul Cristea, care a plecat dintre noi, și mă gândesc câte contre am avut și devenise în ultima perioadă un mare fan al televiziunii noastre, îmi trimitea textele pe care le scria. Doamna Rusu pleacă, dar poate că revine”.

DailyBusiness
Cea mai ieftină chirie din România este de 500 de lei/ lunar. În ce oraș se află garsoniera
Spynews
Bogdan de la Ploiești suferă după Cristina Pucean?! Mesajul care îi trădează artistului sentimentele
Fanatik.ro
La doar 15 ani, fiul lui Cristiano Ronaldo deține o adevărată comoară. Cea mai scumpă piesă valorează jumătate de milion de dolari
Capital.ro
Secretul lui Ion Iliescu. Nu a știut nimeni. Ce a făcut fostul președinte al României (VIDEO)
Playtech.ro
Amendă de până la 3.000 de lei pentru gunoiul din curte. Orice vecin te poate reclama
Adevarul
Salariul minim pe economie îi dezbină pe români. „Noi abia trecem luna, iar patronul face investiții în imobiliare”
wowbiz.ro
Membru AUR, mort în accidentul din Drăgușeni! Vasile și-a dus prietenul bolnav de cancer la tratament ul cu citostatice
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
Prosport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
kanald.ro
Tragedie rutieră pe Valea Oltului! O persoană a murit și alte patru au fost rănite în urma impactului dintre două autoturisme
Cancan.ro
Cauza morții Biankăi și a lui Toni, tinerii găsiți fără suflare în zona Lacului Frumoasa. Primele rezultate ale necropsiei
iamsport.ro
Gigi Becali a ”dinamitat” vestiarul FCSB! Cum i-a întors pe unii jucători împotriva celorlalți: ”Li s-a stricat complet starea de spirit”
MediaFlux
Compatibilități amoroase în sezonul Scorpionului. Cine iubește intens și cine se retrage dintr-o relație toxică
stirilekanald.ro
VIDEO „Mașina era încuiată pe interior” Noi detalii șocante ies la iveală în cazul morții Biankăi și lui Toni. Ce l-ar fi determinat să își ucidă iubita: „Probabil s-a răzgândit”
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi