CNN: Un avion rusesc s-a apropiat ameninţător de o aeronavă americană

Statele Unite protestează pe lângă Rusia, după ce un avion rusesc a interceptat săptămâna trecută un avion american de recunoaştere într-un „mod periculos şi neprofesionist", relatează CNN.
Alina Costache
13 apr. 2015, 04:14
CNN: Un avion rusesc s-a apropiat ameninţător de o aeronavă americană

Un avion american de tip RC-135U care zbura marţi în spaţiul aerian baltic a fost interceptat de un avion rusesc de tip Su-27 Flanker. Pentagonul a precizat că incidentul a avut loc în spaţiul aerian internaţional de la Polul Nord.

Echipajul american apreciază că acţiunile pilotului rus ar fost „periculoase şi neprofesioniste, din cauza manevrelor agresive efectuate în imediata apropiere a aeronavei şi a vitezei foarte mari cu care zbura”, a declarat Mark Wright, un purtător de cuvânt al Pentagonului.
Portalul rus Sputnik scrie că avionul american zbura către frontiera rusă cu transponderul oprit, citându-l pe generalul maior Igor Konaşenkov, un purtător de cuvânt al Ministerului rus al Apărării. Potrivit generalului rus, avionul rusesc a zburat de mai multe ori în jurul aeronavei americane pentru a o identifica şi a lua numărul înscris pe coadă.

Un oficial din cadrul Comandamentului american din Europa a declarat că afirmaţiile părţii ruse cu privire la transponder sunt false.
Wright a anunţat că Pentagonul şi Departamentul de Stat urmează să „depună petiţia corespunzătoare pe canale diplomatice”, la Moscova.

Statele Unite nu protestează prima dată faţă de un incident în care sunt implicate avioane de tip RC-135U şi Su-27. În urmă cu un an, un Suhoi 27 a zburat la aproximativ 30 de metri de un avion de tip RC-135U în spaţiul aerian al Mării Ohoţk, potrivit unor oficiali americani, care au catalogat incidentul drept „unul dintre cele mai periculoase apropieri în zbor din ultimele decenii”. Pentagonul a protestat pe lângă armata rusă la vremea respectivă.

În ultima perioadă, întâlnirile între aeronave ruseşti şi americane sunt tot mai frecvente, pe fundalul tensiunilor provocate de conflictul din Ucraina, atât în nordul Europei, cât şi în zona dintre Extremul Orient rus şi Alaska.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Misterioasele cutremure în lanț de la Satu Mare și legătura cu Proiectul Corvinus. Investitorul principal, un sponsor al regimului Trump
Capital.ro
Pensionarea anticipată. Avertisment pentru cei care ies mai devreme din câmpul muncii. Ce au descoperit cercetătorii
Playtech.ro
Regiunea din România care intră în topul celor mai bogate regiuni europene. Depășește multe economii occidentale
Adevarul
Ce putere nu ar trebui să aibă niciodată președintele SUA. Avertismentul lui Barack Obama: „Aceasta este linia roșie”
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
VIDEO Un șofer cu permisul suspendat a ajuns la spital după ce a lovit un sens giratoriu, pe DN1
iamsport.ro
Umilințele la care a fost supus Helmut Duckadam de Steaua și de Gigi Becali: ”A suferit toată viața! Era un băiat extraordinar”
MediaFlux
Alimentele nocive pe care le consumăm dimineața. Nutriționistul Teodor Mălăncioiu, despre pericolul ascuns din granola, iaurturi, smoothie-uri sau produse de patiserie
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi