Angajaţi ai companiei Electrolux protestează marţi la sediul Ambasadei Suediei

Caravana #Electrolux - STOP exploatării lucrătorilor români ajunge marţi în Bucureşti unde, la ora 14:00, va avea loc un protest la sediul Ambasadei Suediei, informează CNS Cartel Alfa, printr-un comunicat.
Romania TV
23 apr. 2019, 05:51
Angajaţi ai companiei Electrolux protestează marţi la sediul Ambasadei Suediei

Caravana a plecat luni din Satu Mare şi s-a oprit în Zalău-Alba Iulia-Sibiu- Râmnicu Vâlcea, având loc acţiuni de boicot la magazinele care vând produse Electrolux. Scopul acţiunii este acela de a determina conducerea fabricii să negocieze în mod real şi să trateze muncitorii cu respect, subliniază sursa citată.

Muncitorii companiei suedeze Electrolux din Satu Mare se află de 8 săptămâni în grevă pentru dreptul la un salariu decent, drept prevăzut inclusiv în codul de conduită al companiei multinaţionale. Ei cer o creştere de 2 lei în plus pe oră la salariu.

Lipsa unui dialog real din partea companiei, inflexibilitatea cu care aceasta tratează solicitarea muncitorilor şi acţiunile (multiple procese juridice) îndreptate mai curând împotriva muncitorilor şi reprezentanţilor acestora decât spre găsirea de soluţii, a determinat CNS Cartel ALFA să iniţieze o campanie de boicot a produselor Electrolux, prin organizarea unei Caravane, pentru a transmite un mesaj de protest faţă de comportamentul companiei Electrolux în România, precizează reprezentanţii confederaţiei sindicale.

„Întreaga Europă s-a angajat, prin adoptarea Pilonului European al Drepturilor Sociale, să ofere tuturor lucrătorilor dreptul la un salariu decent, iar statul şi reprezentanţii săi au obligaţia de a asigura cadrul instituţional pentru ca acest lucru să se realizeze. Solidaritatea reprezentanţilor oricărui stat european trebuie să se îndrepte către cetăţenii europeni, fie ei români sau suedezi, nu către marile companii. Din păcate, companiile din spaţiul european practică Europa la două viteze şi au standarde diferite faţă de muncitorii din Est şi cei din Vest. Solicităm Ambasadei Suediei la Bucureşti să uzeze, în limita atribuţiilor sale, de toate căile de acţiune pentru a determina companiile suedeze să utilizeze aceleaşi standarde şi principii pe care şi le asumă, în toate ţările europene, inclusiv în România”, se menţionează în comunicat.

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Ivan Savvidis, mesaj deosebit în prima zi de Paște, după promisiunea de 8.000.000 de euro făcută lui Răzvan Lucescu
Capital.ro
Elena Udrea e cea mai fericită. Cât de frumoasă a devenit fiica sa. Fotografia a devenit virală
Playtech.ro
Țările în care vacanțele sunt mai ieftine decât în România. Unde poți merge cu bani puțini în 2026
Adevarul
O rețea de escroci, majoritatea români, descoperită în Austria. Bunurile obținute erau vândute în București
wowbiz.ro
Mihaela Rădulescu, mărturisire total neașteptată despre familia lui Felix Baumgartner! Ce s-a întâmplat, de fapt, după moartea sportivului: „Nimeni nu a venit”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
Drama neștiută a lui Helmut Duckadam: ”Doar Ilie Ceaușescu și Corneliu Vadim Tudor l-au vizitat în spital. Nimeni de la Steaua”
MediaFlux
Paștele pe Frontul de Est. Armata Română a sărbătorit în tranșee
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj