Co-fondatorul Yahoo, Jerry Yang, părăseşte compania. Decizia este aplaudată de acţionari

Co-fondatorul Yahoo, Jerry Yang, a demisionat din toate funcţiile ocupate, inclusiv din Consiliul de Adminsitraţie, decizie aplaudată de acţionari, care l-au criticat pentru că a împiedicat mai multe investiţii care ar fi putut revigora compania, inclusiv vânzarea către Microsoft.
Romania TV
18 ian. 2012, 08:40
Co-fondatorul Yahoo, Jerry Yang, părăseşte compania. Decizia este aplaudată de acţionari

Plecarea surprinzătoare a lui Yang survine la două săptămâni după numirea lui Scott Thompson ca director general al Yahoo, cu mandatul de a readuce compania la „gloria” de la sfârşitul anilor ’90, scrie MEDIAFAX.

Investitorii de pe Wall Street consideră că demisia lui Yang facilitează atragerea unei injecţii semnificative de capital de la fonduri de investiţii, sau un acord pentru vânzarea participaţiei de 40% deţinută la grupul chinez Alibaba.

„Toată lumea va presupune că acum este mai probabilă o înţelegere cu partenerii din Asia. Acţionarii consideră că Jerry era mai concentrat pe reconstruirea Yahoo, şi nu pe maximizarea câştigului acţionarilor pe termen scurt”, comentează analistul Ben Schacter de la banca de investiţii Macquarie.

Yang rupe toate legăturile cu compania pe care a fondat-o în 1995, după ce a fost criticat dur de investitori pentru modul în care a administrat Yahoo începând cu decizia de a respinge, în 2008, o ofertă consistentă de preluare din partea Microsoft, de peste 47 miliarde de dolari. În prezent compania are o capitalizare de piaţă de mai puţin de 20 miliarde de dolari.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
A murit un celebru interlop român din garda veche! Familia lui este în stare de șoc
Fanatik.ro
Panică printre oligarhii ruşi. Bogaţii Rusiei cer lui Vladimir Putin lasere şi arme grele împotriva dronelor ucrainene
Capital.ro
Amenzi de până la 1.500 de lei pentru șoferi. O primărie introduce reguli noi pentru parcări. Vor fi obligați să mute mașina
Playtech.ro
300 de euro chiria pe lună pentru o mini căsuță departe de oraș. Cum arată una dintre cele mai comentate chirii din Cluj
Adevarul
SURSE Nicușor Dan amână desemnarea premierului. Tomac nu are majoritate
wowbiz.ro
Răsturnare de situație în cazul crimei din Bihor! Tatăl Alisiei a făcut publice ultimele mesaje ale adolescentei ucise: „Nu mă lasă în pace”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Numărul cazurilor de hantavirus crește alarmant! Ce spun specialiștii Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii
iamsport.ro
Emil Grădinescu acuză interferența Rusiei la Eurovision: ”E mâna Moscovei!” + Laude la adresa Alexandrei Căpitănescu: ”Lumea a mai uitat de manelele care ne otrăvesc sufletul și mintea”
MediaFlux
Ajutor de la stat pentru tineri și adulți. Se lansează „Inițiativa ALMA” cu un buget de 20 milioane de euro
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți