Coaliţia România Sănătoasă îi reproşează Ministrului Sănătăţii poziţia ezitantă privind Legea vaccinării

Coaliţia România Sănătoasă i-a adresat o scrisoare deschisă Ministrului Sănătății în care susține că acesta a avut o poziție „ezitantă” în ceea ce privește Legea vaccinării, informează Agerpres. Organizaţia îi solicită ministrului să-şi reconsidere poziţia privind Legea vaccinării.
Romania TV
23 dec. 2019, 09:51
Coaliţia România Sănătoasă îi reproşează Ministrului Sănătăţii poziţia ezitantă privind Legea vaccinării

„Stimate domnule ministru, am luat act cu uimire şi dezamăgire de poziţiile dumneavoastră ezitante privind Legea vaccinării. Stimate domnule ministru, aţi declarat că prin ‘campanii bune de vaccinare’ vom rezolva faptul că aproape 30% din copiii de 1 an nu sunt vaccinaţi cu toate dozele de vaccin la timp. Am dori să vă întrebăm în cât timp credeţi că se va întâmpla asta? În timpul mandatului dumneavoastră?”, se arată în scrisoarea transmisă presei. „Din experienţa noastră domnule ministru, comunicarea nu va fi nicicum de ajuns. Comunicarea funcţionează atunci când problema este simplă: părintele trebuie informat că vaccinarea este bună şi necesară”, se susţine în document.

Organizaţia subliniază că problemele vaccinării în România sunt mai complexe și susține că repetatele sincope de furnizare a vaccinurilor au cauzat neîncredere în rândul populației. Mai mult decât atât, în ciuda recomandărilor Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii, România nu are un Grup tehnic de coordonare a activităţilor de vaccinare care să formuleze o strategie naţională în domeniu. Fără Legea vaccinării, acest grup nici nu va exista, explică documentul.

„Domnule ministru, vaccinarea nu este un ‘curent pozitiv’, vaccinarea este, în istoria umanităţii, cea mai salvatoare de vieţi măsură de sănătate publică, după asigurarea apei potabile. Prin programele de vaccinare susţinute cu dedicare de cercetători, de organizaţii mondiale de sănătate şi de state, au fost eradicate boli care ucideau milioane de oameni şi prevenite epidemii care îmbolnăveau alte milioane. În plus, este crucial ca obligativitatea să se refere în Legea vaccinării la măsurile efective de administrare a vaccinurilor, nu la alte măsuri care ar permite, în cele din urmă, nerespectarea dreptului la sănătate şi la viaţă al copiilor în numele prioritizării nelegitime a autorităţii tutelare a unor părinţi aflaţi într-o gravă eroare de judecată. În final, referitor la declaraţia dumneavoastră – ‘Nu pot să îmi asum ceva înainte de pronunţare. Ar însemna să arăt o lipsă de respect faţă de colegii din comisia de sănătate’ -, vă reamintim că politicienii trebuie să ia deciziile politice care au efect asupra sănătăţii populaţiei pe baza recomandărilor instituţiilor de specialitate”, se arată în scrisoarea care continuă: „Dacă nu vă implicaţi pentru ca decizia luată de comisie sa fie cea corectă, dumneavoastră şi instituţia pe care o administraţi, precum şi întreaga populaţie a României vor deconta costurile financiare şi, mai grav, umane, ce vor veni în urma căderii libere a ratei vaccinale din România”, susţine Coaliţia România Sănătoasă.

Scrisoarea este semnată de Ana Măiţă, preşedintele Asociaţiei „Mame pentru Mame”, şi Ovidiu Covaciu, preşedintele Societăţii Raţionaliste Române, fondatori ai Coaliţiei România Sănătoasă.

 

Citește și:

Victor Costache, întâlnire cu reprezentanţii medicilor de familie. Decizie de ultimă oră cu privire la vaccinare

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Valentin de la Mireasa o acuză pe Alina că nu îl îngrijește pe copilul lor: ”Mi-ai zis că te duci la agățat”
Fanatik.ro
Bombă în Pro TV. Măruță e OUT după 18 ani. Prima reacție a prezentatorului
Capital.ro
Data până când sunt permise centralele de apartament. Până când mai pot fi folosite în România
Playtech.ro
Care este diferența de preț pe factură dacă ridici temperatura în casă de la 19°C la 23°C în ianuarie 2026
Adevarul
Bani îngropați, găsiți în Norvegia. Se speculează că provin din cel mai mare jaf din istoria țării, din 2004
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Adrian Mutu, afectat după ce fostul său conducător a fost ucis cu sânge rece: ”Era un om extraordinar”
MediaFlux
Rusia face un pas decisiv spre Iran. Dezvăluiri de la serviciile occidentale de informații
stirilekanald.ro
Femeie împușcată de 7 ori în fața copilului ei de 1 an! Doi indivizi mascați au intrat în locuință și au atacat-o fără milă! De necrezut ce a urmat
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend