Coaliţia amână aprobarea bugetului, miniştrii UDMR şi primarii sunt nemulţumiţi de alocări

Liderii coaliţiei s-au reunit la Guvern pentru a discuta despre proiectul de buget pe anul viitor şi a doua rectificare a bugetului din acest an. Ei au convenit ca proiectul de buget pentru 2012 să fie aprobat săptămâna viitoare, mai mulţi miniştri, în principal cei ai UDMR, fiind nemulţumiţi de fondurile repartizate, în timp ce membri ai coaliţiei, inclusiv din partea PDL, reclamă fondurile insuficiente repartizate autorităţilor locale.
Romania TV
16 nov. 2011, 08:37
Coaliţia amână aprobarea bugetului, miniştrii UDMR şi primarii sunt nemulţumiţi de alocări

Potrivit MEDIAFAX, proiectul de buget ar urma să fie aprobat de Guvern la finele săptămânii viitoare, pe 25 noiembrie, şi să fie trimis Parlamentului la 28 noiembrie.

„În coaliţie există la acest moment mari nemulţumiri legate de repartizarea fondurilor, în principal din partea miniştrilor UDMR, astfel că discuţia trebuie reluată pornind de la fiecare minister în parte”, potrivit unor surse citate de MEDIAFAX.

Un alt motiv de nemulţumire este legat de fondurile destinate administraţiei locale, mai mulţi membri ai coaliţiei, inclusiv din partea PDL, reclamând că alocările sunt insuficiente faţă de necesităţile pe plan local.

Împreună cu proiectul de buget, Guvernul ar urma să modifice Legea finanţelor publice locale, printr-o ordonanţă de urgenţă care reduce cota lunară defalcată din impozitul pe venit repartizată autorităţilor locale cu 5,5 puncte procentuale, de la 77% la 71,5%, şi stabileşte că încasările din impozitul pe veniturile din pensii vor fi vărsate integral la bugetul de stat.

În forma actuală, proiectul de buget pentru anul viitor prevede tăieri de fonduri pentru jumătate dintre ministere, inclusiv la Educaţie, Cultură, Agricultură şi Justiţie, dar şi pentru Parlament, comparativ cu alocările din acest an, şi bugete mai mari pentru Sănătătate, Apărare, Administraţia Prezidenţială, instituţii din sistemul juridic, servicii de informaţii.

Premierul Emil Boc a afirmat, marţi seara, că rectificarea bugetară va fi efectuată în această săptămână sau cel târziu săptămâna viitoare, cu suplimentări de fonduri la ministerele Sănătăţii, Culturii şi la instituţiile care se ocupă de derularea unor investiţii în infrastructură.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Dana Marijuana, prima reacție după moartea Gianinei Gheorghiu. Lacrimi și durere, după ce rapperița s-a stins la 37 de ani
Fanatik.ro
Jucătorul de la Rapid care l-a șocat cu apariția sa pe Dan Șucu: “Arăta ca o focă! A venit cu 10 kg mai gras” 
Capital.ro
Lege la bloc. Proprietarii trebuie să facă solicitare către Asociația de Proprietari. Instanța refuză total controlul
Playtech.ro
Ce riscă un proprietar dacă chiriașul acumulează restanțe la întreținere? Cum se pot recupera banii
Adevarul
România, țintă pentru Iran în prima linie a războiului? General NATO: „Apărarea bazei Kogălniceanu va începe încă din Turcia”
wowbiz.ro
Cristina Spătar rupe tăcerea despre soțul ei! Cât de gelos este Vicențiu Mocanu: „Știe tot ce vorbesc”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Octavian, un tânăr căpitan al Forțelor Aeriene Române, și-a pierdut viața în timp ce încerca să salveze un câine
iamsport.ro
Alex Dobre, la un pas de transferul la West Ham! Impresarul român a spus totul despre mutare
MediaFlux
Bani în plus la pensie în 2026. S-a stabilit oficial în buget suma
stirilekanald.ro
VIDEO Crimă în Crevedia! Și-a ucis rivalul în mijlocul șoselei. „E nebun”
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj