COD GALBEN de vânt în Bucureşti. Prognoză specială pentru Capitală

ANM a emis noi avertizări de vreme severă marţi dimineaţă.
Filip Stan
12 mai 2020, 03:53
COD GALBEN de vânt în Bucureşti. Prognoză specială pentru Capitală

COD GALBEN

Valabil de la : 12-05-2020 ora 3:00 până la : 12-05-2020 ora 9:00

In zona : Județul Alba;

Se vor semnala : intensificări locale ale vântului cu viteze la rafală de 55…65 km/h și izolat 70…75 km/h

Bucureştenii vor avea parte de o vreme călduroasă pe parcursul zilei de marţi, cu temperaturi de 29 – 30 de grade Celsius, dar şi cu intensificări ale vântului, care vor avea la rafală 55 km/h, relevă prognoza specială emisă de Administraţia Naţionala de Meteorologie (ANM) pentru municipiul Bucureşti.

Potrivit meteorologilor, în intervalul 12 mai, ora 9:00 – 12 mai, ora 23:00, vremea se va menţine călduroasă, dar vântul se va intensifica treptat şi va atinge la rafală viteze în jurul a 55 km/h. Noaptea va slăbi în intensitate urmând a sufla slab şi moderat.

Cerul va fi variabil, mai mult senin în primele ore ale intervalului, iar temperatura maximă va fi de 29 – 30 de grade Celsius.

De altfel, ANM a emis pentru marţi o avertizare Cod galben de de intensificări ale vântului şi instabilitate atmosferică pentru trei sferturi din ţară.

Conform prognozei, în Oltenia şi Transilvania, precum şi în vestul şi centrul Munteniei (judeţele Argeş, Dâmboviţa, Prahova, Teleorman, Giurgiu, Ilfov şi în zona Municipiul Bucureşti) vântul va avea intensificări temporare, cu viteze la rafală cuprinse, în general, între 55 şi 65 km/h şi, izolat, peste 70 km/h. În zona montană înaltă, vântul va sufla tare, cu peste 90 – 100 km/h.

Local, în zonele deluroase şi montane, precum şi în centrul teritoriului vor fi perioade cu instabilitate atmosferică ce se va manifesta prin averse, descărcări electrice şi izolat grindină. Aversele vor putea avea şi caracter torenţial, iar izolat cantităţile de apă vor depăşi 25 l/mp.

Totodată, în acelaşi interval orar, în Moldova, Dobrogea şi în estul Munteniei (judeţele Buzău, Brăila, Ialomiţa şi Călăraşi) local vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată care se va manifesta prin vijelii, intensificări ale vântului cu viteze, în general, cuprinse între 65 – 75 km/h, grindină şi averse ce pot avea şi caracter torenţial şi descărcări electrice.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Cine este mama copilului dispărut din Sibiu. Ce spun oamenii
Fanatik.ro
De ce s-a rejucat, de fapt, prima finală a Cupei României. Meciul care a produs 700.000 de euro, în banii de astăzi
Capital.ro
Doliu în lumea artistică din România. A dus țara pe marile scene ale lumii: S-a suit la stele; un om cald și excesiv de modest
Playtech.ro
Capcanele cardurilor de cumpărături. Mai toţi românii le au, însă trebuie să fie atenţi la aceste detalii pentru a nu plăti sume uriaşe băncilor
Adevarul
Victorie după 7 ani de umilințe: mama care a învins sistemul pentru a-și vedea agresorul fiicei după gratii: „Acum merg cu capul sus”
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Caz șocant în Capitală! O femeie de 53 de ani, de profesie psiholog, și-a pierdut viața după ce a căzut de la etajul 8 al unui bloc
iamsport.ro
Lăcătuș: ”Dacă era alt antrenor în afară de Ienei, nu ajungeam în finala din '86! Știa să închidă ochii, să treacă cu vederea actele de indisciplină”
MediaFlux
UE pregătește măsuri împotriva TikTok și Instagram! Acuzații privind designul care creează dependență la copii
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi