Codrin Ştefănescu, despre referendumul pe care îl doreşte Klaus Iohannis: Să vină cu întrebarea

Secretarul general al PSD, Codrin Ştefănescu, nu a vrut să comenteze, duminică, la Braşov, afirmaţiile preşedintelui Klaus Iohannis privind convocarea unui referendum, arătând că, "de obicei, în PSD, nu se discută despre declaraţiile acestuia".
Iulian Tudor
24 mart. 2019, 14:26
Codrin Ştefănescu, despre referendumul pe care îl doreşte Klaus Iohannis: Să vină cu întrebarea

„Nu ştim întrebarea. Până se hotărăşte domnul Klaus Werner Iohannis, dacă nu cumva o să plece în vacanţă – că s-ar putea să plece în Tenerife şi ne lasă şi fără întrebare sau poate se deshotărăşte – nu avem ce discuta. Discutăm despre un mesaj lansat la Sinaia, despre nişte oameni îmbrăcaţi în frac şi cu papioane, în timp ce noi construim în ţară. Vor să facă nu ştiu ce referendum. Bun, să vină cu întrebarea”, a spus Ştefănescu într-o conferinţă de presă.

Întrebat dacă acest subiect va fi abordat în şedinţa de luni a Comitetului Executiv Naţional al PSD, Ştefănescu a replicat: „Exclus să discutăm aşa ceva. De obicei, în PSD, se discută aproape deloc despre declaraţiile lui Klaus Werner Iohannis”.

Preşedintele Klaus Iohannis a afirmat, sâmbătă, că îşi doreşte ca referendumul pe teme de Justiţie să fie unul „bine organizat, bine gândit”, în parteneriat cu societatea civilă şi cu partidele politice „de bună-credinţă”.

„Pentru a da românilor votul înapoi, am început să reevaluez ideea unui referendum. Fiindcă doar aşa românii pot arăta că nu mai sunt de acord cu felul în care PSD strică legile Justiţiei, îşi bate joc de ţară, îşi bate joc de români. Am invitat deja pentru începutul săptămânii viitoare pe foarte mulţi români interesaţi, cu care voi avea consultări pe tema referendumului, fiindcă îmi doresc un referendum bine organizat, bine gândit, un referendum în parteneriat cu societatea civilă, cu partidele politice de bună-credinţă şi împreună cu românii şi cu voi”, a spus preşedintele, prezent la Gala Premiilor TNL „Mircea Ionescu-Quintus”, desfăşurată la Sinaia.

Klaus Iohannis, anunţ important cu privire la referendum. „Aşa nu se mai poate!”

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
O deputată AUR i-a scris lui Ilie Bolojan să se plângă că se fumează la Palatul Parlamentului. După o lună a venit răspunsul: ”Stimată doamnă”
Capital.ro
Buletinele vechi ar putea fi păstrate. Proiect de lege privind cartea simplă de identitate: Exclusiv pe teritoriul României
Playtech.ro
Programul maşinii de spălat rufe care consumă cel mai puţin curent. Puţini îl folosesc, dar scade factura considerabil
Adevarul
Momentul în care Putin a fost redus la tăcere la începutul unui discurs adresat liderilor mondiali
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Maseuzele din Cluj, diagnosticate cu lepră, au avut zeci de clienţi. Printre aceștia s-au numărat chiar și artiști de la Untold
iamsport.ro
HALUCINANT! Ce apare în declarația de avere a Liei Savonea: peste 700.000 de euro în conturi și 3 salarii consistente
MediaFlux
O nouă "bubuială" pentru români. Taxa care aruncă în aer prețurile
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Ultimă oră: Traian Băsescu, operat de urgență! Medicii au făcut anunțul