Codrin Ştefănescu: Iohannis devine pe zi ce trece tot mai cinic

Secretarul general adjunct al PSD Codrin Ştefănescu susţine că prin anunţul privind legile justiţiei că preşedintele Klaus Iohannis ”devine pe zi ce trece tot mai cinic, tot mai fan Monica Macovei, tot mai sabotor” în ceea ce priveşte ideea că trebuie stopate ”abuzurile” unor instituţii.
Romania TV
02 mai 2018, 11:01
Codrin Ştefănescu: Iohannis devine pe zi ce trece tot mai cinic

”Din ce în ce mai des vedem aceste ieşiri în care Iohannis joacă rolul de comunicator al acestui sistem pe care noi îl numim statul paralel, care încă funcţionează. Nu am văzut să se autosesizeze Iohannis în ceea ce priveşte protocoalele secrete. Nu există pe planeta numită Terra protocoale secrete între serviciile secrete şi parchet, ICCJ, CSM, toate s-au petrecut numai în România. Suntem exemplu negativ total la nivel planetar faţă de ceea ce înseamnă intoleranţă şi dictatură”, a declarat social-democratul la Digi24.

El a susţinut că preşedintele devine un ”agent al acestui sistem”.

Citeşte şi: Klaus Iohannis: Am decis să trimit la CCR pachetul de legi pe justiţie şi, în paralel, să sesizez Comisia de la Veneţia

”În loc să se autosesizeze la chestiunile astea şi să spună că nu e permis într-o democraţie câştigată cu sânge de generaţia mea acum 29 de ani (…), Iohannis devine un fel de agent al acestui sistem care dovedeşte care e rolul său în această ecuaţie. Dacă el consideră că în această manieră va câştiga un nou mandat la prezidenţiale, eu zic că se înşală total. dar trebuie să mai rezistăm un an şi un pic”, a declarat Codrin Ştefănescu.

Preşedintele Klaus Iohannis a anunţat, miercuri, că trimite la Curtea Constituţională întregul pachet al legilor justiţiei şi sesizează Comisia de la Veneţia, el adresând şi un apel CCR să nu se grăbească şi să conlucreze cu organismul european.

Preşedintele a precizat că, după ce Curtea Constituţională se va exprima asupra actelor normative, va face o nouă analiză a legilor şi va decide atunci dacă se impune o nouă reexaminare a celor trei legi de către Parlament.

DailyBusiness
Alertă alimentară în mai multe magazinele din România. Un condiment folosit în toate bucătăriile a fost retras de urgență
Spynews
Fiul lui Ilie Dumitrescu ar fi provocat un accident, în Capitală! Toto Dumitrescu este căutat, după ce a fugit de la locul faptei
Bzi.ro
Imagini spectaculoase cu Andreea Esca în Grecia! „Cea mai lungă vacanță de când am carte de muncă!” – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Tzancă Uraganu a fentat ANAF de milioane de euro. Cum au ajuns banii făcuți pe YouTube într-o firmă din Luxemburg. Exclusiv
Capital.ro
Se schimbă cărțile de identitate din octombrie. Statul care trece la buletinul electronic
Playtech.ro
Pensia după 40 de ani de muncă: câți bani poți încasa conform noilor reguli
Adevarul
Scenariu de coșmar - Dronele din Polonia, doar o diversiune, România ar fi ținta reală. Șeful generalilor: „Acțiunea rușilor a fost deliberată”
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Când se schimbă banii în România?
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, pur și simplu superbă într-o ținută sumară
kanald.ro
14 octombrie 2025, zi liberă pentru elevii și profesorii din acest județ
Cancan.ro
S-a aflat! El este bărbatul care l-a ucis pe Auraș în lupta de stradă de la Craiova. Cu ce se ocupă tânărul
iamsport.ro
George Copos, acum 40 de ani. Fata de lângă el este vedetă TV și a rupt tăcerea: 'Aveam 20 de ani'
MediaFlux
Tichete sociale pentru alimente şi mese calde, către persoanele defavorizate. Când intră primii bani pe card
stirilekanald.ro
(P) Ghidul rebelului energetic: cum să îți reduci factura fără să renunți la Netflix și aer condiționat
substantial.ro
Cu o lună înainte de un accident vascular, corpul tău te avertizează: 10 semne pe care să nu le ignori niciodată