Coiful de Aur de la Coțofenești scoate la iveală bogații României. Un important afacerist oferă 100.000 de euro pentru recuperarea Tezaurului Dacic

Un om de afaceri olandez stabilit în România oferă o recompensă uriașă pentru recuperarea Tezaurului Dacic. Cei care oferă un pont despre Coiful de Aur de la Coțofenești se pot îmbogăți.
Alina Costache
27 ian. 2025, 19:31
Coiful de Aur de la Coțofenești scoate la iveală bogații României. Un important afacerist oferă 100.000 de euro pentru recuperarea Tezaurului Dacic
Recompensă de 100.000 de euro pentru recuperarea Tezaurului Dacic

Un om de afaceri olandez stabilit de mai mulți ani în București oferă o recompensă de 100.000 de euro pentru informații care să ducă la recuperarea Tezaurului Dacic furat din Muzeul Drents din Assen.

Citește și: Scandalul ia amploare. Tezaurul dacic a fost scos din ţară fără emiterea unei hotărâri de guvern, precum cere legea. Ciolacu: „Este adevărat. Vom afla toate detaliile”

Alex van Breemen, directorul Cascade Group, un important dezvoltator imobiliar din România, s-a arătat profund îngrijorat de furtul artefactelor istorice.

„Impactul jafului este enorm aici în România. Coiful și brățările de aur sunt incredibil de importante ca patrimoniu cultural”, a declarat antreprenorul pentru De Telegraaf.

Arthur Brand, detectiv specializat în furturi de artă, consideră că o astfel de recompensă poate fi eficientă.

„Există întotdeauna persoane apropiate celor direct implicați care sunt dispuse să vorbească pentru o sumă considerabilă”, spune detectivul.

Citește și: De Telegraaf: Poliţia este pe urmele celor trei jefuitori ai tezaurului dacic din Muzeul Drents din Olanda. Nu este exclusă implicarea renumitului clan Remmo din Germania

Poliția olandeză l-a contactat deja pe Van Breemen prin intermediul ambasadei Olandei din România pentru a discuta procedurile

Ancheta continuă în Olanda, unde poliția caută trei bărbați implicați în jaf. Investogatorii au obținut noi informații despre mașina furată folosită în timpul atacului și analizează înregistrările cu vizitatorii expozișiei care au avut un comportament suspect.

Un interes special îl prezintă un bărbat care a vizitat expoziția Dacia cu cinci zile înainte de jaf și a fost surprins de camerele de supraveghere.

DailyBusiness
România primește sprijin pentru aderarea la OCDE. Bolojan anunță acorduri strategice cu Ungaria și Austria
Spynews
Culoarea anului 2026 este Cloud Dancer. Cum o porți în ținute ca să atragi norocul
Fanatik.ro
Doliu la viitoarea adversară a FCSB-ului! Anunțul crunt făcut de club: este vorba despre fostul secund al lui Mircea Lucescu
Capital.ro
Doliu în lumea filmului! Celebrul actor din „Mortal Kombat” s-a stins din viață. Toți îl știau de la TV
Playtech.ro
Regula celor trei plicuri ca să rămâi cu bani și după sărbători. Cum o aplici ca să eviți datoriile în ianuarie
Adevarul
Rusia testează o rachetă nucleară gigantică pentru a intimida Occidentul. Aceasta s-a prăbușit după câteva sute de metri
wowbiz.ro
Când a murit, de fapt, Ștefania Szabo? Rezultatele autopsiei răstoarnă ancheta în cazul decesului subit al doctoriței
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Roxana Moise a fost condusă pe ultimul drum! Familia și-a dorit discreție la înmormântarea fostei sportive
iamsport.ro
A văzut cum a ajuns să arate Florin Prunea după o lună în junglă și a rămas năucit: 'Băi, de ce este așa?' | FOTO
MediaFlux
Dobânzi neimpozabile de până la 7,55% în lei şi 6,20% în euro. O nouă șansă la titluri de stat
stirilekanald.ro
ALERTĂ NASA! Un obiect misterios ce seamănă cu o navă spațială se îndreaptă cu o viteză orbitoare spre Pământ și pare "să emită periodic jeturi de gaz și praf"
substantial.ro
Sloturi noi – avantaje și dezavantaje