Colegii de grădiniţă ai fetei moarte de turbare, vaccinaţi

Copiii de la grădiniţa din Bacău, unde a învăţat fetiţa moartă de rabie, au fost vaccinaţi. În paralel, ancheta continuă pentru a stabili vinovaţii. Copila de 5 ani a murit la două luni după ce a fost muşcată de un câine maidanez. Medicii nu au vaccinat copilul antirabic, iar leşul câinelui a fost lăsat pe marginea drumului.
Romania TV
29 feb. 2012, 07:29
Colegii de grădiniţă ai fetei moarte de turbare, vaccinaţi

Fetiţa de 5 ani din localitatea Răcăciuni, judeţul Bacău, a fost muşcată de pleoapă la jumătatea lunii decembrie. Copilul a fost dus a două zi la spital. „Normal era ca în momentul diagnosticului de plagă muşcată, fetiţa să fie îndrumată către serviciul de contagioase pentru a i se institui tratamentul antirabic”, a declarat directorul executiv adjunct al Direcţiei de Sănătate Publică Bacău, Marin Buştiuc.

În schimb, medicii care au tratat-o pe fată i-au pus doar o compresă şi nu i-au făcut vaccinul obligatoriu în cel mult 72 de ore de la muşcătură. „Trebuia să-i facă injecţia. Trebuia să îndrume oamenii, pentru că eu sunt de la ţară şi nu ştiu. Merită spânzuraţi, muşcaţi aşa cum a muşcat-o pe fetiţă”, a precizat unchiul fetei moarte.

Acum câteva zile, fetiţa a început să se simtă foarte rău. Medicii de la Bacău au trimis-o la Iaşi cu un diagnostic greşit. Infecţia era deja instalată în corpul fragil al fetiţei. „Este o boală incurabilă. Prognosticul nu a fost cel dorit şi sfârşitul nu a fost fericit. Odată infecţia ce a avut loc, nu se mai putea face decât o menţinere în viaţă”, a spus mangerul Spitalului de boli infecţioase din Iaşi, Carmen Dorobăţ.

Autorităţile au recunoscut că este vorba despre un caz de malpraxis şi au început o anchetă. Şocant este faptul că leşul câinelui care a muşcat-o de fetiţă a fost lăsat de autorităţi lângă gospodăriile oamenilor şi este o sursă de infecţie.

DailyBusiness
Cluj: Aproximativ 1.700 de posturi ar putea fi reduse în administrațiile locale
Spynews
Oana Ciocan nu-l mai vrea pe Jador în viața ei? Mesaj cu subînțeles: „Am renunțat...”
Fanatik.ro
Ce se întâmplă, de fapt, la Academia lui Gică Hagi. Secretul „Regelui” a fost dezvăluit: “Cel mai bun mereu
Capital.ro
Se schimbă ora! România trece la ora de vară. Se dă ceasul cu o oră înainte. Ora 03:00 va deveni ora 04:00.
Playtech.ro
Două ţări europene caută muncitori pentru sezonul estival. Se dau salarii de 3.000 de euro, mesele şi cazarea fiind incluse
Adevarul
Destinația surpriză unde poți face o vacanță de o săptămână cu mai puțin de 300 de euro: atrage tot mai mulți turiști
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Unde a ajuns mama biologică a Măriucăi, fetița adoptată de Luminița Anghel. Dezvăluiri controversate făcute de David Pușcaș: „Cerșește la Unirii”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un copil de 10 ani și-a pierdut viața în Prahova, după ce mașina familiei s-a izbit violent de un TIR plin cu paleți
iamsport.ro
Incredibil! Ce i-a spus MM Stoica lui Gigi Becali după prima săptămână a lui Mirel Rădoi la FCSB: ”Gata, la revedere!”
MediaFlux
Putin face o ofertă pace. Rusia propune SUA un târg pentru a înceta războiul
stirilekanald.ro
S-a dat lege! Miercuri e zi liberă!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj