Colegiul Medicilor, despre demisiile cadrelor medicale: „Personalul medical nu trebuie ameninţat cu implicaţii posibil penale”

În contextul demisiilor în bloc a cadrelor medicale, în plină pandemie, Colegiul Medicilor transmite că personalul medical nu trebuie ameninţat cu implicaţii "posibil" penale, adăugând că "moralul acestuia" este "oricum afectat major" de situaţia actuală.
Filip Stan
31 mart. 2020, 07:32
Colegiul Medicilor, despre demisiile cadrelor medicale:

„Personalul medical nu trebuie ameninţat cu implicaţii posibil penale, moralul acestuia fiind oricum afectat major de situaţia actuală. Nu trebuie interzisă demisia personalului medical, care va purta oricum toată viaţa responsabilitatea unei asemenea demisii – credem că este o pedeapsă suficientă această povară. Nu credem că într-o astfel de luptă poate fi util personalul medical terorizat, temător şi ezitant. Aceste presiuni nu fac decât să crească riscul unor erori medicale”, se arată în comunicat.

Potrivit organizaţiei, trebuie create spaţii de izolare în toate spitalele, COVID sau non-COVID, pentru pacienţi suspecţi, cu toate măsurile corecte de protecţie pentru personalul medical.

Toţi pacienţii cu simptomatologie sugestivă de infecţie cu SARS-CoV- 2 trebuie trataţi ca suspecţi şi izolaţi corespunzător, pentru protecţia atât a cadrelor medicale, cât şi a celorlalţi pacienţi, până la obţinerea rezultatelor de laborator, se menţionează în comunicat.

„Colegiul Medicilor din Municipiul Bucureşti constată că ameninţările asupra stării de sănătate a populaţiei, cât şi cele asupra medicilor şi întregului personal medical sunt serioase şi riscă să se agraveze în următoarele zile. (….) Asiguraţi condiţiile corecte pentru ca armata în halate albe să poată lupta şi vă asigurăm că aceasta îşi va face datoria, indiferent de riscurile asumate! Sperăm că toate instituţiile statului, cât şi societatea civilă vor lua în considerare acest apel!”, se mai arată în comunicatul de presă.

Citeşte şi Demisii în bloc la Spitalul CFR Timişoara. Peste 10 asistente şi infirmiere pleacă de teama coronavirusului

DailyBusiness
Donald Trump și Friedrich Merz au discutat în Biroul Oval despre Iran, tarife și Ucraina
Spynews
Gabriela Cristea rupe topurile chiar și în pijamale! Prezentatoarea TV a făcut din nou furori
Fanatik.ro
Dezastru total pentru iubita lui Adrian Kreiner. I-au blocat conturile și pierde vila de 2 milioane de euro, cea în care a murit milionarul. Documente oficiale
Capital.ro
Adevărul despre etnia Elenei Udrea. A fost pusă să răspundă direct: Ești țigancă sau nu?
Playtech.ro
Câţi bani primeşte un consilier local în 2026. Sumele obţinute pentru participarea la şedinţe
Adevarul
Cine plătește pentru turiștii blocați în zone de conflict - Dilema românească: Ajutor de la stat sau pomană din taxele altora?
wowbiz.ro
Donald Trump cere sprijinul Europei în conflictul cu Iranul: „Toți aliații să colaboreze în această misiune”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un român a fost condamnat la 15 ani de închisoare în Rusia! Acesta este acuzat de culegere de informații secrete în favoarea Ucrainei
iamsport.ro
MM Stoica încă își achită prejudiciul din Dosarul Transferurilor! Îl costă o treime din încasările lunare: cât avea de plătit
MediaFlux
Nicușor Dan se implică în scandalul legat de fiica lui Victor Ponta. Ce spune despre demiterea Oanei Țoiu VIDEO
stirilekanald.ro
Bărbat ucis de propriul frate și aruncat în...
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj