Colosul din România care îşi mută producţia. Unde se va afla noua fabrică de 40 de milioane de euro

Farmec, compania care domină piaţa cosmeticelor din România, îşi va muta producţia într-o nouă unitate industrială amplasată în comuna Apahida, în județul Cluj. Noua fabrică, care va avea o valoare totală de investiție de peste 40 de milioane de euro, va concentra întreaga activitate de producție a companiei.
Filip Stan
20 ian. 2025, 11:21
Colosul din România care îşi mută producţia. Unde se va afla noua fabrică de 40 de milioane de euro
Colosul din România care îşi mută producţia. Unde se va afla noua fabrică de 40 de milioane de euro

Farmec îşi va concentra producţia într-o nouă unitate modernă, situată în comuna Apahida. Investiția include un complex industrial modern, care va cuprinde atât hale de producție, depozite și spații administrative, cât și facilități tehnice și verzi. Printre principalele funcțiuni ale noii unități se numără: clădire administrativă (birouri), hale pentru depozitarea produselor finite și materiei prime, secții pentru producția de decapanți și lacuri, laboratoare, vestiare și alte facilități tehnice, sisteme pentru tratarea apelor uzate și depozite suplimentare pentru substanțe. Vechea locație din Cluj-Napoca va fi transformată într-un centru administrativ.

Citeşte şi: Anunţ de ultimă oră despre banii românilor. Ce se întâmplă cu plăţile cash

CSC FARMEC SA, proprietarul lotului situat in Loc. Dezmir, Com. Apahida, Str. Cantonului nr. 3-5 a solicitat elaborarea P.U.Z. pentru realizarea unui complex industrial, clădiri administrative și anexe. Suprafața totală a terenului este de 53.336 mp, informează Ziua de Cluj. Potrivit documentației, terenul se situează în partea vestica a comunei Apahida, în localitatea Dezmir, pe str. Cantonului, cale de acces, prelungire a străzii Cantonului din Cluj Napoca.

Proiectul ce constă în amenajarea unui COMPLEX INDUSTRIAL FARMEC in Dezmir – Apahida va conține următoarele obiective/funcțiuni:

1. clădire administrativă – pavilion birouri – C1
2. hală depozitare produs finit – C2
3. deposit ambalaje – materie primă – C3
4. hală productie – C4
5. corp tehnic, vestiare, laboratoare – C5
6. secție decapanti / lacuri – C6
7. secție detartrant – C7
8. hală depozitare existent – C8
9. casă portar – C9
10. rezervoare – C10-C14
11. stație epurare – C15
12. case pompe – C16 – C17
13. bazin de retenție – C18
14. platforme rezervoare depozitare alcool C19 – C20
15. parcare supraterană
16. accese auto, alei pietonale și spații verzi

Citeşte şi: Anunţul momentului pentru foştii clienţi OTP Bank. Când vor avea acces la produsele şi serviciile Băncii Transilvania

Compania îşi propune relocarea întregii producţii în satul Dezmir din comuna Apahida, unitatea din Cluj-Napoca urmând să funcţioneze ca spaţiu de birouri (clădire administrativă). Investiţia este estimată la peste 40 milioane de euro, dintre care 16 milioane de euro urmează să fie alocate echipamentelor. Construcţia noii unităţi este estimată să dureze aproximativ trei ani. Investiţia va genera creşterea creșterea capacității de producție cu până la 100%, ceea ce va duce la crearea a aproximativ 100 de noi locuri de muncă.

DailyBusiness
Nicușor Dan, înainte de Summitul NATO: România cere ca importanța Mării Negre să fie inclusă în declarația finală
Spynews
Tzancă Uraganu, copleșit după moartea lui Doru de la Constanța. Ce știa despre problemele cu care se confrunta
Fanatik.ro
Cine este propunerea de premier pe care ar accepta-o PNL și PSD. Numele surpriză pe care l-ar agrea și Ilie Bolojan
Capital.ro
Pensia poate fi suspendată chiar și după ce a fost aprobată. Situațiile prevăzute de lege pe care mulți pensionari nu le cunosc
Playtech.ro
ANM a emis cod galben de furtuni. Ce județe sunt vizate de ploi torențiale, vijelii și grindină
Adevarul
Satul de la Dunăre care a cucerit mii de cehi. „Vin de la o mie de kilometri, dar pentru ei este ca o întoarcere acasă”
wowbiz.ro
A fost făcută publică cauza morții lui Gabi Mureșan! Cum au reușit pompierii să găsească trupul regretatului fotbalist
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cine sunt cei doi alpiniști români găsiți morți în Alpii italieni. Emil și Cornel au căzut într-o crevasă la aproximativ 3.700 de metri altitudine
iamsport.ro
Mutu și Contra ”au picat ca niște fraieri” în capcana unei vedete din filme pentru adulți: ”De asta erau la geam!”
MediaFlux
Cum arată mama lui Connect-R! Imagini inedite cu cei doi
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?