Comandantul de navă, Traian Băsescu, aşteptat la examen

Preşedintele Traian Băsescu trebuie să-şi reînnoiască brevetul de comandant de navă. Acesta expiră în 2012 şi, pentru a-i fi reconfirmat, şeful statului este obligat să urmeze nişte cursuri şi să dea examen, scrie Evenimentul Zilei.
Romania TV
18 dec. 2011, 10:58
Comandantul de navă, Traian Băsescu, aşteptat la examen

Pentru reînnoirea brevetului, şeful statului trebuie să se instruiască la Centrul Român pentru Pregătirea şi Perfecţionarea Personalului din Transporturi Navale, CERONAV, din Constanţa.

Brevetul de ofiţer maritim se reînnoieşte odată la 5 ani, conform regulamentelor maritime internaţionale.

Potrivit EVZ, după mai multe săptămâni de cursuri obligatorii de perfecţionare în diverse domenii navale, tancuri petroliere, simulari de salvare pe mare, tehnici de supravieţuire pe mare, prevenirea poluării pe mare, a incendiilor etc, cursantul trebuie să treacă prin filtrul unei comisii de examinare.

Totul, contra cost. Ulterior, brevetul îi este reconfirmat de Autoritatea Navală Română( ANR).

„Domnul preşedinte a făcut aceste cursuri acum 4 ani, la anul, în 2012, îi expiră brevetul”, a declarat pentru EVZ directorul ANR Paul Brânză.

El îl atenţionează pe şeful statului că „dacă intenţionează să-şi păstreze brevetul după terminarea mandatului de preşedinte în 2014, trebuie să şi-l reconfirme, dacă nu, îi trebuie o ambarcare de cel puţin 12 luni în ultimii 5 ani de zile”.

Directorul ANR , coleg de grupă cu Traian Băsescu la Institutul de Marină „Mircea cel Bătrân” Constanţa, este convins că preşedintele mai poate comanda o navă, „ cu siguranţă că este capabil, sunt colegi de-ai noştri care şi la 70 de ani au comanda unor nave şi nu orice fel de nave ci cele de peste 150.000 TDW”.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
Juri Cisotti, portret de fotbalist: „Ai mei știu că sunt puțin nebun”. Interviu exclusiv
Capital.ro
Amendă de 6.000 de lei pentru români de Crăciun și Revelion. Interzis pentru românii care stau la bloc
Playtech.ro
Mega-proiectul abandonat din timpul lui Ceaușescu revine oficial la viață. Tarnița, hidrocentrala de 1.000 MW care va costa peste 1 miliard de euro
Adevarul
Rusia vrea să construiască o centrală nucleară pe Lună în următorii zece ani. Rosatom și Institutul Kurchatov, implicate în proiect
wowbiz.ro
Clipe cumplite pentru Loredana Groza, în prag de sărbători! Tatăl artistei se află în stare gravă la spital: „Tata…fă-te bine”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
EXCLUSIV Ce cadouri se dau de Crăciun în familia lui Dan Negru. Prezentatorul Kanal D a dezvăluit și ce își dorește pentru 2026
iamsport.ro
Dan Șucu, acuzat direct că ar fi cumpărat Genoa cu ”bani furați”! Ce afaceri ”de milioane de euro” cu statul ar avea: ”Folosește o firmă dintr-un sat din județul Galați”
MediaFlux
Ce înseamnă, de fapt, Ajunul Crăciunului și de ce este considerat o noapte magică
stirilekanald.ro
Explozie pe Autostrada A1! Un camion plin cu GPL a sărit în aer după un accident cu un TIR. Imagini șocante
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend