Comisia Europeană va impune îngheţarea Legii salarizării şi Legii pensiilor. Anunţul grav făcut de fostul minsitru de Finanţe

Ministrul de Finanțe, Florin Cîțu, a anunțat că este foarte posibil ca România să încheie anul cu un deficit de 4%, asta în condițiile în care țara noastră are o țintă de deficit asumată de 3%. Anunţul poate avea efecte devastatoare pentru români
Filip Stan
14 nov. 2019, 11:51
Comisia Europeană va impune îngheţarea Legii salarizării şi Legii pensiilor. Anunţul grav făcut de fostul minsitru de Finanţe

Fostul ministru de Finanțe, Gheorghe Ialomițianu, cel care a trecut printr-o situație similară în anul 2009, susține că reprezentanții Comisiei Europene vor considera că România este în procedura de deficit excesiv. Asta înseamnă că țara noastră va primi indicații de la Comisia Europeană pentru a-și regla deficitul și, în acest context, Ialomițianu apreciază că europenii ne vor solicita să înghețăm Legea salarizării și Legea pensiilor, legi pe care Comisia Europeană nu le consideră sustenabile pentru că au efect și pentru următorii 2-3 ani, ceea ce înseamnă că în fiecare an vor produce dezechilibre majore.

Cîţu: România, condusă în ultimii ani cu două bugete, pe modelul Al Capone. Sesizăm organele penale pentru grup infracţional organizat

„Cea mai mare provocare pentru Guvernul Orban in 2019 o reprezinta incadrarea Romaniei intr-un deficit bugetar de 3% din PIB pana la sfarsitul acestui an. Depasirea deficitului bugetar de catre Romania va fi sanctionata de catre Comisia Europeana prin declansarea procedurii de deficit excesiv, ceea ce inseamna impunerea Romaniei implementarea unui program de ajustare a cheltuielilor si de majorare a veniturilor bugetare. In aceste conditii va fi greu pentru Guvernul Orban sa continue implementarea legii salarizarii si a legii pensiilor considerate de Comisia Europeana nesustenabile financiar.

Exista un risc si pentru ratingul Romaniei prin retrogradarea Romaniei de catre agentiile de rating sau transmiterii de catre acestea a unor mesaje privind adancirea instabilitatii macroeconomice a Romaniei. Aceste decizii ale agentiilor de rating ar insemna pentru Romania reducerea credibilitatii pe pietele financiare influentand negativ costul cu finantarea si investitiile straine in Romania. Incadrarea in deficitul bugetar de 3% din PIB in 2019 poate fi asigurata prin imbunatatirea incasarilor bugetare pana la sfarsitul anului si prin stoparea cheltuielilor nejustificate.”, arată Gheorghe Ialomițianu.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Mâncarea favorită a lui Mihai Rotaru! Mitică Dragomir, uimit: “Nu știam! E cea mai bună bucătărie din lume la ora asta?!”
Capital.ro
Elena Udrea primește o lovitură grea de la ANAF. Fiscul îi vinde terenurile. Cât costă proprietățile sechestrate
Playtech.ro
Țara europeană cu plaje superbe și prețuri mici la mâncare și cazare. A devenit alternativa preferată pentru români
Adevarul
Cum a schimbat creșterea TVA pentru locuințe noi piața imobiliară. „Oamenii sunt mai atenți la calitatea proiectului, la reputația dezvoltatorului”
wowbiz.ro
S-a aflat abia acum! Cine a venit la înmormântarea Alisiei, tânăra ucisă fără milă în Bihor! Tatăl vitreg al fetei în vârstă de 18 ani a spus totul: „Nu i-am interzis să vorbească cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Aurelia, o arhitectă de 30 de ani din Timișoara, a fost găsită moartă în râul Bega. Telefonul fetei, abandonat pe malul apei
iamsport.ro
Florin Prunea a spus ce jucător nu mai are loc la Dinamo: ”Trebuie să plece”
MediaFlux
O nouă sărbătoare națională. Zi liberă pentru „Ziua Mircea Lucescu”
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi