Compania finanţată de Bill Gates începe testele pe oameni pentru un vaccin împotriva COVID-19

Firma germană de biotehnologie CureVac va deveni cea de-a doua companie, după rivalii de la BioNTech, care demarează etapa de testări pe subiecţi umani a unui vaccin experimental împotriva noului coronavirus în Germania, având drept obiectiv declarat o potenţială aprobare a noului produs şi lansarea sa pe piaţă la jumătatea anului viitor, transmite miercuri Reuters.
Filip Stan
17 iun. 2020, 18:09
Compania finanţată de Bill Gates începe testele pe oameni pentru un vaccin împotriva COVID-19

La această etapă de testare vor participa 144 de voluntari din Germania şi Belgia, care vor primi dozaje diferite din noul vaccin. Alţi 24 de voluntari vor primi un vaccin placebo, scrie agerpres.ro. 

Primele rezultate concludente ale acestei etape de testare ar putea fi comunicate în luna septembrie sau octombrie, iar în condiţii favorabile, aprobarea pentru ieşirea pe piaţă ar putea fi pirmită la jumătatea anului viitor, conform Directorului Executiv al CureVac, Franz-Werner Haas.

Şeful OMS: Este primul tratament care a demonstrat că reduce mortalitatea pacienţilor cu COVID-19

Instituţia responsabilă de siguranţa vaccinurilor din Germania, Institutul Paul Ehrlich, a anunţat că dacă rezultatele acestor teste pe subiecţi umani vor fi „foarte bune”, este posibilă aprobarea noului vaccin încă de la începutul anului viitor.Un test desfăşurat pe un eşantion mai mare de voluntari, în cadrul celei de-a doua faze de testare, ar putea începe în luna septembrie sau octombrie, cu condiţia ca rezultatele obţinute în această primă fază de testare să fie încurajatoare, conform companiei.

Conform Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii, în prezent sunt testate pe oameni 11 vaccinuri experimentale împotriva noului coronavirus.

Germania şi ţările partenere din cadrul Uniunii Europene au promis săptămâna trecută fonduri pentru producţia unui vaccin experimental realizat de compania AstraZeneca şi de Universitatea Oxford, explicând că o decizie bună este susţinerea financiară a mai multor companii candidate în cursa pentru un vaccin împotriva noului coronavirus.

Compania CureVac, cu sediul la Tubingen, este susţinută financiar de Fundaţia Bill & Melinda Gates şi foloseşte abordarea ARN mesager pentru acest vaccin anticoronavirus, la fel ca şi BioNTech şi partenerul său Pfizer, precum şi Moderna. 

Compania Translate Bio şi partenerul său Sanofi lucrează de asemenea la proiectul unui vaccin ARN mesager împotriva noului coronavirus.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Călin Georgescu, demascat de Curtea de Conturi. Mii de euro încasate nelegal prin vechime inventată și sporuri fictive
Capital.ro
Călin Georgescu este în doliu: Te păstrăm în inimile și în rugăciunile noastre. S-a stins din viață încă un mare patriot român
Playtech.ro
Lista companiilor de stat unde se fac angajări și cresc salariile în 2026. Sunt peste 1.200 de posturi vacante
Adevarul
O asistentă medicală a murit după ce s-a operat de un furuncul. Familia suspectează că decesul s-a produs din cauza infecțiilor nosocomiale din spital
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum va fi vremea sâmbătă, 16 mai: Meteorologii anunță temperaturi de vară, însă unele zone nu scapă de furtuni și grindină
iamsport.ro
Plângere la Tribunalul din Genova împotriva lui Dan Șucu pentru spălare de bani: ”Verificări penale și financiare asupra banilor utilizați în preluarea clubului”
MediaFlux
Caz de hantavirus în România! Pacientul a fost internat la Spitalul de Psihiatrie din Bihor
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi