Compania lui Nelu Iordache, Romstrade, mai pierde două contracte cu CNADNR

Regelui asfaltului, Nelu Iordache, îi merge rău şi în afaceri. După ce a fost arestat, el a fost notificat de CNADNR că îi va rezilia încă două contracte. Este vorba de lucrările la varianta de ocolire a oraşului Caracal şi la DN 5 Bucuresti - Adunaţii Copăceni. 
Romania TV
04 dec. 2012, 14:18
Compania lui Nelu Iordache, Romstrade, mai pierde două contracte cu CNADNR

Astfel, CNADNR anunţă rezilierea contractelor cu firma Romstrade, încheiate pentru Modernizarea DN5 Bucureşti–Adunaţii Copăceni, km 7+573 – km 19+220, semnat în data de 22 martie 2011, precum şi construcţia variantei de ocolire a Municipiului Caracal, semnat între cele două părţi în data de 31 ianuarie 2011.

Potrivit CNADNR, decizia de transmitere a înştiinţărilor de reziliere a fost luată ca urmare a neîndeplinirii obligaţiilor contractuale de către antreprenor, respectiv:

-progresul fizic realizat redus faţă de progresul fizic planificat;

-neîndeplinirea Notificării de remediere referitoare la recuperarea întârzierilor şi nerespectarea Angajamentului Ferm de recuperare a acestor întârzieri;

-nerespectarea termenelor asumate cu privire la îndeplinirea punctelor de referinţă din contract;

-imposibilitatea de a-şi îndeplini obligaţiile contractuale şi de a finaliza toate lucrările până la expirarea Duratei de execuţie a lucrărilor.

DailyBusiness
PSD îl propune pe Sorin Grindeanu premier și cere control total asupra programului de guvernare
Spynews
Scandal la Evaluarea Națională. Ce s-a întâmplat după ce lucrările au fost predate. Dezvăluirile făcute de un profesor
Fanatik.ro
Schimbare la TV! După Antena 1, încă un post din România va transmite meciurile de la Campionatul Mondial
Capital.ro
Va putea România să adopte moneda euro? Anunț direct venit de la BCE: Manifestă reziliență economică
Playtech.ro
Rezolvare subiecte matematică Evaluarea Națională 2026. Cerința care i-ar putea departaja pe elevii foarte bine pregătiți
Adevarul
SUA intră în era cuantică. Trump vrea să aibă super-computerul care poate sparge codurile lumii până în 2028
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Măsurile luate de autoritățile din Grecia după ce 148 de turiști au fost mușcați de peștele-iepure: „Sub nicio formă să nu se joace cu ei, să nu-i prindă”
iamsport.ro
BREAKING | Gigi Becali a mai dat un jucător afară de la FCSB! Fotbalistul mai avea un an de contract, dar tocmai a semnat rezilierea
MediaFlux
Se pregătește unirea României cu Republica Moldova! Propunere legislativă depusă de S.O.S România, adoptată tacit de Camera Deputaţilor. Senatul, forul decizional
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?