Complexul Amfiteatru-Panoramic-Belvedere din staţiunea Olimp a fost inaugurat. Orban: Tinereţea mea a avut legătură cu aceste hoteluri

Complexul Amfiteatru-Panoramic-Belvedere din staţiunea Olimp a fost inaugurat, după ce omul de afaceri Mohammad Murad a realizat o investiţie de 40 de milioane de euro. Prezent la eveniment, premierul Ludovic Orban a spus că este convins că "investiţia va fi profitabilă şi repunerea în funcţiune a acestor trei hoteluri va fi o decizie înţeleaptă".
Romania TV
23 iul. 2020, 17:14
Complexul Amfiteatru-Panoramic-Belvedere din staţiunea Olimp a fost inaugurat. Orban: Tinereţea mea a avut legătură cu aceste hoteluri

Mohammad Murad a cumpărat acum doi ani complexul Amfiteatru-Panoramic-Belvedere din staţiunea Olimp. Afaceristul libanez a transformat hotelurile din epoca de aur într-un complex de patru stele.

„O investiţie făcută într-un loc care e încărcat de amintiri, un loc foarte frumos care în urma unei privatizări nefericite a încăput pe mâna unui proprietar care nu a investit şi de o bună perioadă de vreme aceste trei hoteluri care erau un fanion pe vremuri pentru litoralul românesc, nu numai pentru staţiunea Olimp, au fost lăsate în paragină.

Iată că un om a avut curajul să cumpere aceste trei hoteluri, deşi erau în paragină, să îşi asume răspunderea şi riscurile realizării unei investiţii şi aceste hoteluri vor funcţiona din nou. Sunt convins că investiţia va fi profitabilă şi repunerea în funcţiune a acestor trei hoteluri va fi o decizie înţeleaptă”, a declarat premierul Ludovic Orban, prezent la inaugurarea complexului turistic din Olimp.

Întrebat dacă şi-ar petrece concediul în România, premierul a spus că ar face acest lucru „cu siguranţă”.

„La mine e mai greu cu concediul. Sunt ocupat cu pregătirea absorbţiei fondurilor europene şi e mai greu cu concediul”, a afirmat şeful Executivului.

Potrivit Mediafax, Mohammad Murad a investit în complexul Amfiteatru-Panoramic-Belvedere 40 de milioane de euro. Complexul ar urma să aibă 1.200 de camere şi 3.000 de locuri. 

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
Alarmă la Dinamo! Ofertă de 400.000 de euro pentru Boateng: „Contract de 3 ori mai mare”. Exclusiv
Capital.ro
Tragedie în lumea muzicii. S-a stins o celebră cântăreață. Era una dintre cele mai promițătoare voci ale noii generații
Playtech.ro
Calculator pensie pe caz de boală 2025. Suma estimativă
Adevarul
Întrebarea care a aprins scânteia între profesori și învățători. „Dacă citește ministrul ne pune să-i luăm și acasă, pentru consolidarea relațiilor”
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Durere fără margini într-o familie de români din județul Gorj. Nelu, un șofer de TIR, s-a stins subit la nici 50 de ani, într-o parcare din Belgia
iamsport.ro
HALUCINANT! Ce apare în declarația de avere a Liei Savonea: peste 700.000 de euro în conturi și 3 salarii consistente
MediaFlux
Valoarea noilor taxe pe case și terenuri în București, publicată de PMB! Ce dări plătesc bucureștenii de la 1 ianuarie 2026. Unele aproape se dublează
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Ultimă oră: Traian Băsescu, operat de urgență! Medicii au făcut anunțul