Congresmeni americani cer suspendarea vizelor pentru cetăţenii ţărilor afectate de Ebola

Preşedintele Camerei Reprezentanţilor din SUA şi alţi congresmeni au sugerat miercuri administraţiei Obama să închidă teritoriul american pentru cetăţenii din cele mai afectate trei ţări de epidemia de Ebola, informează AFP.
Iulian Tudor
16 oct. 2014, 09:46
Congresmeni americani cer suspendarea vizelor pentru cetăţenii ţărilor afectate de Ebola

„O interdicţie temporară de călătorie în SUA din ţările afectate de virus este o alegere pe care preşedintele (Barack Obama) ar trebui s-o ia cu siguranţă în considerare, precum şi orice altă măsură necesară în contextul dubiilor tot mai mari privind securitatea sistemelor noastre de transport aerian”, a precizat, într-un comunicat, John Boehner, preşedintele Camerei Reprezentanţilor.

„Am cerut să se ia considerare suspendarea temporară a vizelor pentru persoanele din Liberia, Guineea şi Sierra Leone până când epidemia va fi sub control”, au precizat de asemenea preşedintele Comisiei pentru securitate internă, Michael McCaul, şi cei cinci preşedinţi de subcomisii, toţi republicani, într-o scrisoare adresată secretarului de stat şi secretarul pentru securitate internă.

Obama avertizează că Ebola se poate răspândi la scară globală

În opinia lor, suspendarea unei părţi din cele 13.500 de vize în derulare ar permite restabilirea încrederii opiniei publice în sistemul sanitar american, afectat de contaminarea a două asistente care l-au îngrijit la Dallas pe pacientul liberian Thomas Eric Duncan, mort săptămâna trecută din cauza virusului Ebola.

Aleşii susţin de asemenea că pacienţii contaminaţi cu Ebola ar urma să fie sistematic transferaţi într-unul din cele patru spitale specializate din ţară (Emory University Hospital, National Institutes of Health, Nebraska Medical Center şi St. Patrick Hospital din Montana).

Anunţ TERIFIANT al ONU: Omenirea este pe cale să piardă lupta cu Ebola

Mai multe voci din Congres s-au exprimat în ultimele zile în favoarea închiderii frontierelor pentru persoanele care au vizitat ţările afectate de Ebola.

Într-un articol apărut miercuri, senatorul texan Ted Cruz, un republican, a scris că este vorba de o măsură „de bun-simţ”.

O audiere parlamentară cu responsabili ai sistemului sanitar american, care consideră că o eventuală interdicţie de călătorie este inutilă şi ineficientă, va avea loc joi în Camera Reprezentanţilor.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Iustin Petrescu și iubita lui se căsătoresc! Primele declarații despre nuntă
Fanatik.ro
Mirel Rădoi a pierdut un trofeu la debutul pentru FCSB. De ce trebuie să aibă emoții Gigi Becali
Capital.ro
Ajutoare de la stat în 2026. Guvernul va acorda tichete, plus bani pentru pensionari. Ministrul Muncii a confirmat
Playtech.ro
Ce nu s-a văzut la TV în timpul primirii lui Volodimir Zelenski. Acordul la care a ajuns cu Nicușor Dan. Foto
Adevarul
Românii își schimbă planurile de vacanță după tensiunile din Orientul Mijlociu. Destinațiile care câștigă turiști
wowbiz.ro
Camelia Mitoșeru a vorbit deschis despre propria moarte. Cum vrea mama lui Mihai Mitoșeru să arate ziua înmormântării: „Flori albe și toată lumea îmbrăcată în alb”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS O persoană și-a pierdut viața după ce s-ar fi aruncat în fața metroului în stația Unirii
iamsport.ro
Valentin Ceaușescu a rupt tăcerea! Intervenție rarisimă: ”Nu am avut nicio influență, nu am intervenit, nu am vorbit cu nimeni”
MediaFlux
PAPARAZZI Dan Petrescu și-a făcut bagajul de spital în îmbrățișările familiei! Cunoscutul antrenor, pozitiv și vesel în drum spre recuperare FOTO și VIDEO EXCLUSIV
stirilekanald.ro
Adio, albastru de Voroneț? Când se găsesc bani pentru restaurarea picturii exterioare de la celebra mănăstire din patrimoniul UNESCO?
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj