Consilierul prezidenţial ucrainean Arestovici şi-a dat demisia după ce a declarat că racheta rusească de la Dnepr a fost lovită de apărarea antiaeriană

Bilanţul bombardamentului asupra imobilului din Dnipro a ajuns la cel puţin 41 de morţi, între care trei copii, şi 75 de răniţi, între care 14 copii, iar numărul victimelor ar putea în continuare să crească pe măsură ce acţiunile de căutare avansează.
Filip Stan
17 ian. 2023, 12:44
Consilierul prezidenţial ucrainean Arestovici şi-a dat demisia după ce a declarat că racheta rusească de la Dnepr a fost lovită de apărarea antiaeriană

Consilierul prezidenţial ucrainean Oleksii Arestovici şi-a înaintat demisia marţi, după criticile aspre stârnite de afirmaţiile sale în care sugera că racheta rusească ce a ucis cel puţin 41 de oameni în oraşul ucrainean Dnipro a fost doborâtă de Ucraina, informează Reuters.

Arestovici şi-a anunţat demisia pe Facebook, după ce şi-a cerut scuze public şi a revenit asupra afirmaţiilor sale într-o postare pe serviciul de mesagerie Telegram.

Forţele Aeriene ale Ucrainei susţin că blocul rezidenţial a fost lovit de o rachetă rusească Kh-22, pe care Kievul nu o poate doborî cu echipamentul pe care îl are în dotare.

Strigătul de durere al unei mame care și-a pierdut fiul în atacul de la Dnipro: ”Vă blestem până la a şaptea generaţie”
„Prezint scuzele mele sincere victimelor şi rudelor lor, locuitorilor din Dnipro şi tuturor celor care au fost profund afectaţi de versiunea mea prematură eronată privind cauza pentru care racheta rusească a lovit o clădire rezidenţială”, a scris Arestovici.

Bilanţul bombardamentului asupra imobilului din Dnipro a ajuns la cel puţin 41 de morţi, între care trei copii, şi 75 de răniţi, între care 14 copii, iar numărul victimelor ar putea în continuare să crească pe măsură ce acţiunile de căutare avansează.

Ca de obicei, Kremlinul a dezminţit responsabilitatea Rusiei în acest măcel, dând vina pe Ucraina. Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a vorbit despre „o tragedie” cauzată posibil de apărarea antiaeriană ucraineană.

Război în Ucraina, lovituri năprasnice ale lui Putin: Herson, bombardat cu sălbăticie, la o zi după dezastrul de la Dnipro
Rusia a declanşat la 24 februarie 2022 o invazie în Ucraina pe care o numeşte „operaţiune militară specială”, de fapt o agresiune nejustificată şi neprovocată împotriva unui stat suveran, prima de acest gen în Europa după cel de-al Doilea Război Mondial.

DailyBusiness
Cluj: Aproximativ 1.700 de posturi ar putea fi reduse în administrațiile locale
Spynews
Oana Ciocan nu-l mai vrea pe Jador în viața ei? Mesaj cu subînțeles: „Am renunțat...”
Fanatik.ro
Ce spune Adrian Câciu după ce a fost reclamat la CNCD pentru scandalul din parlament: „Și mașinile de Formula 1 derapează”. Și USR i-a făcut plângere
Capital.ro
Cine se află în spatele lui Călin Georgescu. Postul TV care a fentat statul român vreme de 25 de ani
Playtech.ro
Cel mai dăunător tip de mezel. Este „plăcerea vinovată” a românilor, avertizează Vlad Ciurea
Adevarul
Casa familiei Eliade, de la giuvaier arhitectural la ruină. Cu cât este scoasă la vânzare clădirea istorică din București
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Unde a ajuns mama biologică a Măriucăi, fetița adoptată de Luminița Anghel. Dezvăluiri controversate făcute de David Pușcaș: „Cerșește la Unirii”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Chuck Norris s-a stins din viață la 86 de ani
iamsport.ro
Incredibil! Ce i-a spus MM Stoica lui Gigi Becali după prima săptămână a lui Mirel Rădoi la FCSB: ”Gata, la revedere!”
MediaFlux
Continuă războiul în Orientul Mijlociu. Incendiu la o rafinărie din Kuwait! Ofensivă americană pentru redeschiderea Strâmtorii Hormuz
stirilekanald.ro
S-a dat lege! Miercuri e zi liberă!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj