Consiliul Concurenţei a introdus în platforma „Monitorul preţurilor” o secţiune nouă, dedicată produselor cu adaosuri plafonate

Consiliul Concurenţei a actualizat platforma online Monitorul Preţurilor, oferind utilizatorilor o secţiune dedicată produselor cu adaos comercial plafonat, pe listă aflându-se 41 de produse, potrivit unui comunicat.
Mircea Filipescu
04 iul. 2024, 15:49
Consiliul Concurenţei a introdus în platforma

Astfel, pe pagina principală a secţiunii „Produse alimentare” este disponibil un meniu nou, „Produse cu adaos plafonat”. În funcţie de criteriile de selecţie ale utilizatorilor, de localizare şi de disponibilitate, aplicaţia va returna preţurile practicate de fiecare magazin, aşa cum sunt ele încărcate de fiecare retailer în platformă.

„Continuăm acţiunile noastre de a veni în sprijinul consumatorilor şi am creat în Monitorul Preţurilor o secţiune dedicată produselor cu adaos comercial plafonat. În acest fel, se asigură o mai bună transparenţă a respectării reglementărilor în vigoare, iar consumatorii vor putea să verifice mult mai uşor preţurile produselor pe care vor să le achiziţioneze”, a declarat Bogdan Chiriţoiu, preşedintele Consiliului Concurenţei.

Platforma online www.monitorulpreturilor.info poate fi accesată la nivelul întregii ţări de pe orice computer, iar în perioada următoare va fi actualizată şi varianta pentru dispozitive mobile.

Astfel, produsele cu adaos comercial plafonat, regăsite în noua secţiune din Monitorul Preţurilor, sunt: Pâine (Panificaţie), Lapte (Lactate), Telemea (Lactate), Iaurt (Lactate), Făină (Alimente de bază), Mălai (Alimente de bază), Ouă (Ouă), Ulei (Alimente de bază), Pui întreg/grill (Carne), Tacâmuri de pui (Carne), Pulpe întregi cu os (Carne), Aripi de pui (Carne), Carne porc lucru (Carne), Pulpă porc cu os (Carne), Pulpă porc fără os (Carne), Spată de porc (Carne), Roşii (Legume), Ceapă (Legume), Castraveţi (Legume), Fasole (Legume).

Citeşte şi: O nouă capcană prin care lanțurile de magazine încearcă să păcălească consumatorii, pentru a recupera pierderile cauzate de inflație

Pe lista de produse cu adaos comercial plafonat se mai află: Morcovi (Legume), Ardei Bianca (Legume), Ardei Capia (Legume), Mere roşii (Fructe), Mere Golden (Fructe), Prune (Fructe), Pepene (Fructe), Struguri (Fructe), Cartofi (Legume), Zahăr (Alimente de bază), Usturoi (Legume), Pere (Fructe), Orez (Alimente de bază), Cozonac (Panificaţie), Bulion (Alimente de bază), Smântână (Lactate), Margarină (Lactate), Drojdie (Alimente de bază), Carne tocată (Carne), Unt (Lactate) şi Magiun (Alimente de bază).

Consiliul Concurenţei menţionează că la 1 august 2023 a intrat în vigoare Ordonanţa de Urgenţă a Guvernului care stabileşte măsuri temporare de combatere a creşterii excesive a preţurilor la mai multe grupe de alimente de bază. Aceasta a fost urmată de alte două Ordonanţe, care au introdus alte alimente pe lista celor cu adaos plafonat.

Proiectul www.monitorulpreturilor.info a fost lansat în anul 2019 de Consiliul Concurenţei şi conţine două componente: Monitorul Preţurilor Produselor Alimentare şi Monitorul Preţurilor Carburanţilor (care permite consumatorilor să afle preţurile practicate de către principalele reţele de distribuţie a carburanţilor auto).

Citeşte şi: Prețurile, în scădere accelerată în urma plafonărilor PSD: România a ajuns cel mai ieftin stat din UE la alimente și băuturi nealcoolice

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Top 10 cele mai sănătoase alimente din lume. Ele îți asigură aportul de vitamine de care ai nevoie
Fanatik.ro
Cu ce se ocupă fosta jucătoare de tenis din Rusia, după retragere. La 40 de ani a început o meserie nouă
Capital.ro
Carte electronică de identitate 2026. Anul până când mai sunt valabile vechile cărți de identitate
Playtech.ro
Ce este cvadriciclul și de ce poate fi condus fără permis de conducere. Modelul Arora S2 care a luat foc are viteză maximă de 25 km/h
Adevarul
Trupele NATO au fost „bătute măr” de ucraineni în cadrul unor exerciții în Estonia. „Suntem condamnați”
wowbiz.ro
Imagini cumplite de la priveghiul familiei moarte în accidentul din Iași! Diana va fi înmormântată ținându-și fetița în brațe: „Dacă te-ar fi cunoscut părinții tăi…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bebeluș a murit după ce a băut lapte de... Vezi mai mult
iamsport.ro
”Pleacă dracului!”. Ce i-a spus Ilie Năstase lui Nicolae Ceaușescu de l-a ”înghețat” pe liderul comunist
MediaFlux
Trump știe cum poate Zelenski să câștige războiul. Sfatul președintelui SUA în relația cu Rusia
stirilekanald.ro
Diana va fi înmormântată cu onoruri militare. Viitoarea mămică a murit împreună cu fetița din pântec și cu soțul afacerist, Sorin Iacob, în tragedia din Iași
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat