Consiliul Concurenţei, investigaţie preventivă pe piaţa gazelor: „Sperăm să nu existe şicante pentru clienţi”

Consiliul Concurenţei derulează o investigaţie preventivă pe piaţa gazelor, pentru a vedea dacă furnizorii au tentative de blocare a consumatorilor care vor să se mute la altă companie, urmând ca peste aproximativ o lună să decidă în ce fel va interveni în piaţă, a declarat, marţi, Bogdan Chiriţoiu, preşedintele instituţiei, în cadrul dezbaterii online "Energy Forum - "Liberalizarea pieţei de gaze şi energie electrică".
Romania TV
07 iul. 2020, 10:40
Consiliul Concurenţei, investigaţie preventivă pe piaţa gazelor:

„Ţinta noastră este ca lucrurile să meargă bine în toamnă, când începe sezonul rece şi când consumul creşte. Va dura ceva timp până când ne hotărâm fiecare unde să ne facem contractul, până când toţi consumatorii interesaţi vor dobândi cunoştinţele necesare, deci avem câteva luni la dispoziţie ca acest mecanism să meargă mai bine, ca toamna să ne prindă cu contracte cât mai avantajoase care să reflecte condiţiile bune din piaţă din acest moment”, a afirmat Chiriţoiu.

 

El a arătat că o parte bună a pandemiei este că în această perioadă a scăzut preţul la energie şi la gaze, deci este un moment bun pentru liberalizarea pieţei.

„Avem o investigaţie pentru a avea o bază legală pentru a putea cere informaţii prompt de la companii. Dacă vreţi, este preventivă investigaţia pe care o avem în momentul de faţă. Vom strânge date, dar vrem să aşteptăm până la sfârşitul lunii, pentru că a trecut abia o săptămână şi este prea devreme să tragem concluzii. Aş vrea ca până la sfârşitul lunii să avem o discuţie cu partenerii menţionaţi înainte (ANRE şi Ministerul Energiei – n.r.) pentru a vedea cum s-a desfăşurat procesul şi în ce fel ar trebui să intervenim”, a precizat Chiriţoiu.

Potrivit acestuia, autoritatea de concurenţă va monitoriza în special dacă actualii furnizori, E.ON şi Engie, au tentative de blocare a consumatorilor care vor să se mute la altă companie.

„Zona unde putem fi eficienţi este a preveni sau a interveni atunci când se văd semne că se blochează migraţia clienţilor de la un furnizor la altul. Vedem deja că au apărut oferte mai atractive decât cele pe care le aveam în contractele de până acum şi e important să fie lăsaţi liber clienţii să se mute de pe contractele actuale, mai dezavantajoase, înspre cele mai bune şi asta îi va obliga şi pe cei doi mari furnizori, ca să nu-şi piardă clienţii, vor fi şi ei obligaţi să dea condiţii mai bune şi vedem că au apărut şi ei deja cu oferte mai bune”, a continuat el.

Pentru ca acest mecanism să funcţioneze, clienţii trebuie să fie liberi să se mute de la un furnizor la altul.

„Noi la asta vom fi foarte atenţi, ca nu cumva actualii furnizori să încerce să blocheze prin diferite şicane mişcarea clienţilor”, a adăugat preşedintele Concurenţei, în dezbaterea organizată de trustrul de presă DC Media Group.

Chiriţoiu a mărturisit că nu a încheiat încă un nou contract la gaze, în aşteptarea unor oferte mai bune. De la 1 iulie 2020, piaţa gazelor naturale din România a fost complet liberalizată.

Marii furnizori de gaze, E.ON şi Engie, au trimis consumatorilor casnici oferte cu acelaşi preţ ca până acum. Aceasta în timp ce autorităţile au anunţat că populaţia va plăti cu 10-15% mai puţin odată cu liberalizarea, întrucât cotaţia gazelor pe bursă a scăzut.

Piaţa de energie electrică urmează să fie complet liberalizată şi ea de la 1 ianuarie 2021. 

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Iubita lui Mario Fresh și-a etalat silueta de invidiat! Cât de bine arată Miruna în costum de baie
Fanatik.ro
Schimbarea suferită de cea mai frumoasă sportivă din lume. Decizia luată la 6 ani de la retragere
Capital.ro
Proprietarii de apartamente și garsoniere, taxați în plus. Se va achita mai mult la întreținere: Administratorii nu vor avea alternative
Playtech.ro
Pedepse mai dure pentru şoferii care nu plătesc parcarea! Noutăţile din 2026 pentru proprietarii de maşini
Adevarul
Unul dintre fiii lui Ramzan Kadîrov este, la vârstă de 9 ani, proprietarul unei vile în valoare de 10 milioane de dolari
wowbiz.ro
Cătălin Crișan a ajuns de nerecunoscut, la doi ani după problemele de sănătate! Imaginile care i-au șocat pe fanii artistului: „Eu nu cred că e…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Teo Trandafir a dormit în același pat cu Julio Iglesias! Prezentatoarea a dezvăluit totul în platoul „Follow us”. Cum a reacționat Ilinca Vandici
iamsport.ro
Fostul finanțator din Liga 1, convins că deja a fost decisă campioana: ”Acolo merge trofeul! Praful și pulberea se aleg”
MediaFlux
Ministrul Muncii anunță bani în plus la pensie. Cum se vor da banii românilor în 2026
stirilekanald.ro
VIDEO Emil Gânj, căutat de FBI! Primul indiciu cu privire la locul în care se ascunde de peste 6 luni
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend