Consiliul pentru IMM-uri cere Guvernului să nu mai modifice Codul Fiscal până în 2020

Consiliul Naţional al Întreprinderilor Private Mici şi Mijlocii din România (CNIPMMR) solicită noului guvern predictibilitate, stabilitate şi transparenţă, pentru atingerea obiectivelor mediului de afaceri prin nemodificarea Codului fiscal până la finalul mandatului în 2020 şi prin stimularea investiţiilor în incubatoare de afaceri, parcuri ştiinţifice/tehnologice şi a parcurilor industriale prin Programul Naţional de Dezvoltare a Antreprenoriatului.
Filip Stan
06 feb. 2018, 12:53
Consiliul pentru IMM-uri cere Guvernului să nu mai modifice Codul Fiscal până în 2020

CNIPMMR mai cere totodată înfiinţarea băncii pentru IMM-uri, care să susţină creditarea IMM-urilor şi a programelor speciale de creditare a micilor întreprinzători.

”Consiliul cere totodată debirocratizarea sistemului, astfel încât niciunui întreprizător să nu îi fie solicitat un act sau o informaţie pe care o altă instituţie publică o deţine”, spune preşedintele CNIPMMR, Florin Jianu.

El afirmă că ar trebui implementat programul ”România digitală”, prin care toate taxele şi impozitele către stat să fie plătite prin intermediul internetului. De asemenea, trebuie create fondurile de investiţii/capital de risc, consideră oficialii CNIPMMR.

”Punerea în aplicare a cerinţelor CNIPMMR va avea următoarele efecte: recuperarea decalajelor faţă de ţările din UE, media UE fiind de 60 de IMM-uri la 1.000 locuitori; rezolvarea deficienţelor apărute în mediul de afaceri, prin schimbările repetate ale Codului Fiscal şi restabilirea climatului favorabil pentru uşurinţa desfăşurării afacerilor (în Doing Business 2018, România se află pe locul 45 întregistrând o scădere făţă de anul 2017, când ocupa locul 36, la fel şi în Global Entrepreneurship Index rankings 2017, locul 46, faţă de locul 42 în 2016)”, spun oficialii CNIPMMR.

În prezent, implementarea Strategiei pentru dezvoltarea IMM-urilor Orizont 2020, arată că din 31 de măsuri au fost implementate 11: în 2014 – 6 măsuri; în 2015 şi 2016 nicio măsură; în 2017 – 5 măsuri.

”Efectul major va fi plasarea României ca ţara cu mediul antreprenorial cel mai atractiv din regiunea de sud-est a Europei”, subliniază reprezentanţii CNIPMMR.

Consiliul Naţional al Întreprinderilor Private Mici şi Mijlocii din România susţine astfel necesitatea implementării măsurilor de spijinire a mediului de afaceri, şi al IMM-urilor în special, în anul 2018, raportat la necesităţile reale ale antreprenorilor.

Obiectivele mediului de afaceri sunt, între altele, protejarea investitorilor români prin susţinerea eforturilor acestora de investitii şi promovarea intereselor de export ale acestora şi reducerea şomajului în rândul populaţiei tinere, cu vârsta până în 25 de ani, de la 24% în prezent, la sub 3%.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Gigi Becali a luat o decizie radicală după țeapa de 1,7 milioane de euro: ”Nu mai fac afaceri cu ei. Sunt mai deștepți”
Capital.ro
Vești importante pentru cei care călătoresc cu avionul. Se schimbă regulile privind compensațiile
Playtech.ro
Insulele din Grecia pe care experții recomandă să le eviți. Problemele semnalate de turiști
Adevarul
Haos în lanțul de comandă. Cine răspunde pentru securitatea Portului Constanța în caz de criză?
wowbiz.ro
Valentin Sanfira, mesaj dur despre oamenii care l-au dezamăgit: „Nu mai am încredere nici în cei care merită”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Fostul medic al naționalei acuză FRF că ar fi responsabilă pentru decesul lui Lucescu: ”Să îl ajute Dumnezeu pe Hagi să nu pățească la fel ca nea Mircea!”
MediaFlux
Un singur vaccin universal creat cu AI, testat deja pe oameni, oferă protecție împotriva unor familii întregi de virusuri
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți