Constantin Niţă (PSD): În Caraş-Severin, PNL nu-şi respectă înţelegerile şi promisiunile din protocolul USL

În PSD Caraş-Severin există mai multe nemulţumiri legate de colaborarea cu PNL, a declarat vineri, într-o conferinţă de presă susţinută la Reşiţa, vicepreşedintele filialei, Constantin Niţă.
Romania TV
13 sept. 2013, 15:18
Constantin Niţă (PSD): În Caraş-Severin, PNL nu-şi respectă înţelegerile şi promisiunile din protocolul USL

„Din păcate, în Caraş-Severin, PNL nu-şi respectă obligaţiile şi promisiunile stabilite prin protocolul de colaborare al USL. Este un lucru regretabil, pentru că, în majoritatea judeţelor din România, este respectat. Nu înţelegem de ce, preşedintele Consiliului Judeţean şi preşedintele PNL Caraş-Severin procedează în acest mod. Amândoi, conform protocolului, au obligaţia să-l respecte. Aceşti domni nu au nimic de-a face cu USL. Mai bine s-ar întoarce la PDL. Am datoria să informez Biroul Permanent Naţional de acest lucru”, a afirmat Constantin Niţă, citat de Agerpres.

La rândul său, preşedintele PSD Caraş-Severin, deputatul Ion Mocioalcă, a arătat câteva din motivele de nemulţumire ale social-democraţilor.

„PSD nu e de acord cu readucerea domnului Doru Cozma în fruntea Finanţelor Publice din Caraş-Severin, pentru că are două dosare penale, ceea ce, e drept, nu înseamnă că este şi vinovat. Apoi, a fost un audit, la Finanţele Publice, care a mai găsit o pagubă de peste 100 mii euro, din nişte relaţii cu anumite firme de telefonie mobilă, ceea ce înseamnă, poate, încă un dosar penal. Şi nu mi se pare corect ca persoane extrem de controversate să conducă Finanţele Publice”, a precizat deputatul PSD, Ion Mocioalcă.

O altă nemulţumire pe care social-democraţii au ridicat-o în faţa vicepreşedintelui PSD, Constantin Niţă, o reprezintă faptul că niciunul dintre cei doi vicepreşedinţi ai Consiliului Judeţean Caraş-Severin nu fac parte din această formaţiune politică, ci vin din rândurile liberalilor.

Dacă preşedintele Consiliului Judeţean Caraş-Severin, Sorin Frunzăverde nu a vrut să comenteze acuzele aduse, liderul liberalilor cărăşeni, Marcel Vela, a făcut unele precizări.

„Nu răspund la provocări, dar sunt nevoit să-i aduc aminte domnului Niţă că, dacă ‘cei doi’ pe care-i atacă acum nu luau o decizie politică importantă în anul 2012, realizând o altă majoritate parlamentară, ce a demis Guvernul Ungureanu, astăzi domnia-sa nu făcea conferinţe de presă în calitate de ministru al Energiei”, a afirmat preşedintele PNL Caraş-Severin.

 

DailyBusiness
Europa arde! Incendii uriașe în Franța, Spania, Italia și Grecia. Mii de hectare mistuite, localnici disperați
Spynews
Un cioban a fost atacat de urs, într-o comună din Argeș. Un incident asemănător a avut loc în aceeași zonă în urmă trei zile
Bzi.ro
Este despărțirea anului în show-bizz-ul românesc! Adrian Brîncoveanu confirmă separarea de Andreea Marin! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
UE pregăteşte scumpirea ţigărilor! Guvernul Bolojan trebuie să evite o dublă creştere a taxelor printr-o nouă majorare a accizelor la tutun
Capital.ro
Veste imensă pentru Călin Georgescu. S-a decis totul!
Playtech.ro
Reguli noi pentru permisele auto luate de poliţişti! Cum se vor putea recupera, legea supără mulţi români
DailyBusiness
Preţuri mai mari ca niciodată în staţiunea din Grecia adorată de români. Cât costă un gyros în vara lui 2025
Adevarul
Ce se schimbă pentru coasigurați de la 1 august: cum rămâi asigurat și ce trebuie declarat la ANAF pentru CASS
wowbiz.ro
Mama tinerei ucisă în Mureș face declarații tulburătoare! Modul înfiorător în care Anda a fost lăsată fără viață de bărbatul de care încerca să scape de luni întregi: „L-am implorat să se oprească”. Criminalul, dat în urmărire națională
Spynews
Iubita lui Iustin Petrescu, dezvăluiri exclusive la Un Show Păcătos! Hara a spus cum era influencerul când l-a cunoscut și a vorbit și despre Marilu Dobrescu: "A dat în el"
Spynews
Iustin Petrescu a ajuns la tribunal, alături de iubita lui. Astăzi are loc primul termen din procesul cu Marilu Dobrescu
Evz.ro
Jale pentru datornicii la bănci: ROBOR, la 8% până în decembrie
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Prezentatoarea TV care întoarce toate privirile la 34 de ani e fericită, după ce iubitul cu 11 ani mai mic decât ea a semnat contractul vieții
kanald.ro
Castelul Peleș a fost avariat de furtuna din Sinaia, de noaptea trecută! Mai multe atracții turistice au fost deteriorate
Cancan.ro
Primul mesaj transmis de Violeta Bănică, după ce mama sa l-a părăsit pe Adrian Brîncoveanu
Playsport.ro
Se schimbă permisele de conducere pentru șoferii români. Când trec toate pe...
Capital.ro
Moneda națională va dispărea. Se schimbă banii: În această săptămână...
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
L-a părăsit când el era plecat de acasă. N-a avut nicio remușcare
stirilekanald.ro
„Ce mă fac eu fără tine?” Daniel Alexandru a murit după 76 de zile de comă. Tânărul a fost bătut fără milă la o petrecere: „Drum lin către îngeri!”
Atenție, posesori de carduri bancare: riscuri majore pentru conturile voastre!
MediaFlux
Pupici și îmbrățișări! Ce caută Violeta Alexandru, fost ministru al Muncii, în poala cancelarului Guvernului, Ionel Dancă.
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Ciocolata ar putea ajunge un bun de lux – se scumpește masiv ingredientul de bază