Construcţiile din Parcul Herăstrău şi Pădurea Băneasa, suspendate de Tribunalul Bucureşti. Magistraţii au suspendat PUZ-ul Sectorului 1

Tribunalul București a suspendat, marți, avizul de mediu pentru Planul Urbanistic Zonal al Sectorului 1, prin care deveneau construibile părți din Parcul Herăstrău, din Pădurea Băneasa și alte spații verzi din Sectorul 1, transmite Nicușor Dan, președinte al Asociației Salvați Bucureștiul și candidat la Primăria Capitalei. Decizia nu este definitivă.
Iulian Tudor
26 mai 2020, 15:54
Construcţiile din Parcul Herăstrău şi Pădurea Băneasa, suspendate de Tribunalul Bucureşti. Magistraţii au suspendat PUZ-ul Sectorului 1

„Acțiunea a fost inițiată de 5 ONG-uri: Asociația Salvați Bucureștiul, Fundația Eco-Civica, Asociația Salvați Cartierele Dămăroaia și Bucureștii Noi, Asociatia Cartierul Rezidential Drumul Stegarului – Odai și Asociația Protecția Lacului Băneasa.

Fără avizul de mediu, Gabriela Firea și Daniel Tudorache nu mai pot înainta cu PUZ-ul care ar fi desfigurat sectorul 1.

Este procesul cu nr. 169 câștigat de Asociația Salvați Bucureștiul pe litigii de mediu, construcții și protejarea patrimoniului.”, arată Nicușor Dan pe Facebook.

Citeşte şi Viceprimarul Capitalei a anunţat suspendarea autorizaţiilor de funcţionare pentru terasele din Herăstrău la care s-au adunat tinerii

Admite în principiu cererea accesorie principală formulată de Asociaţia Salvaţi Bucureştiul şi Fundaţia Eco-Civică. Respinge cererea de intervenţie accesorie în interesul pârâtei UAT Sector 1, ca inadmisibilă. Respinge excepţia lipsei calităţii de reprezentant invocată de pârâta Agenţia pentru Protecţia Mediului, ca neîntemeiată. Respinge excepţia lipsei calităţii procesuale active invocată de pârâta Agenţia pentru Protecţia Mediului, ca neîntemeiată. Respinge excepţia lipsei de interes invocată pârâta Agenţia pentru Protecţia Mediului, ca neîntemeiată. Respinge excepţia lipsei capacităţii de folosinţă a Primăriei Sector 1, ca neîntemeiată. Respinge excepţia inadmisibilităţii invocată de pârâţii UAT sector 1, Primăria Sector 1, ca neîntemeiată. Respinge excepţia lipsei calităţii procesuale pasive a Primarului sector 1 al Mun. Bucureşti, ca neîntemeiată.

Admite cererea formulată de reclamante. Admite cererea de intervenţie principală. Dispune suspendarea executării Deciziei nr. 3/23.03.2020 şi Avizului de mediu emise de Agenţia pentru Protecţia Mediului, până la pronunţarea instanţei de fond. Executorie de drept. Cu recurs care se depune la Tribunalul Bucureşti – Secţia a II a Contencios Administrativ şi Fiscal în termen de 5 zile de la comunicare„, arată decizia instanței Tribunalului București.

Europarlamentarul USR, Clotilde Armand, scrie și ea pe Facebook despre „victoria” împotriva Primăriei Sectorului 1.

„Avem o veste mare pentru primarul PSD de la Sectorul 1 și «sponsorul» care a încercat să transforme Pădurea Băneasa și Parcul Herăstrău în cartiere de blocuri: Tribunalul București a suspendat avizul de mediu pentru PUZ-ul ticălos făcut de PSD și sateliții lui. (Ce părere aveți dle ministru Costel Alexe? Am avut sau nu dreptate?)

Iată că lupta noastră nu a fost în zadar chiar dacă o parte din mass-media a evitat să discute de acest subiect important. Vreau să le mulțumesc cetățenilor care s-au implicat în oprirea acestui PUZ și în mod special colegului meu Dan Milea pentru efortul incredibil de a lupta neobosit cu mafia imobiliară”, a precizat aceasta.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Emilia Ghinescu și iubitul ei, Viorel, au aniversat un an de relație. Imagini superbe cu cei doi
Fanatik.ro
Câți bani a luat, de fapt, Spania pentru titlul mondial! Suma este fabuloasă
Capital.ro
Cod rutier 2026. Decizie definitivă privind radarele. Câte secunde trebuie să fii înregistrat ca să primești amendă
Playtech.ro
Greșeli pentru care poți rămâne fără permis de conducere în Grecia. O simplă parcare l-a lăsat pe un român fără dreptul de a conduce timp de două luni
Adevarul
Cele două Românii din 2026. Suma ireală cu care trăiește o familie cu copil, în timp ce un singur om cheltuie 55.000 lei lunar. „Cum e posibil?”
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lucia și Constantin sunt cei doi soți care și-au pierdut viața în urma accidentului din Grecia, alături de bebelușul lor. Fiica de 8 ani este în stare critică
iamsport.ro
Ofertă de 8 milioane de euro pentru CFR Cluj! Cine vrea să cumpere clubul. Reacția conducerii
MediaFlux
Ce e interzis să faci pe 20 iulie! Sărbătoare mare în calendarul ortodox
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România