Consumul de alcool favorizează creşterea în greutate

Alcoolul este o sursă consistentă de calorii și se știe că un consum ridicat de alcool tare și de bere favorizează creșterea în greutate. În limbaj comun, băutorii fac burtă, scrie passionsante.be.
Alina Costache
18 ian. 2016, 07:58
Consumul de alcool favorizează creşterea în greutate

Un gram de alcool pur furnizează 7 kcal, la care se adaugă carbohidrații (glucide). Prin urmare, cantitatea de calorii variază în funcție de băutură. Astfel, un pahar de vin standard (12 cl) conține 10 grame de alcool, adică 70 kcal. Un pahar cu vodka-cola (15 cl) conține și el 10 grame de alcool, însă glucidele fac să crească aportul caloric la 122 kcal. Berea pils (25 cl) are 110 kcal, iar cocktailurile fructate alcoolizate au până la 180 kcal pe pahar.

Dacă se adaugă aceste aporturi, numărul de calorii poate urca foarte repede la consumul a câteva pahare pe zi, reprezentând un procent însemnat din totalul de calorii recomandat. În cazul în care consumul de alimente este normal (și de obicei prea mare în raport cu necesitățile energetice ale organismului) și se adaugă băuturi alcoolizate, pândește în mod logic creșterea în greutate.

Caloriile din alcool sunt considerate „calorii goale”, în sensul în care băuturile alcoolizate nu sunt indispensabile bunei funcționări a organismului. Indispensabile nu înseamnă totuși inutile, consumul moderat de vin roșu având unele avantaje pentru sănătate. O altă problemă constă în faptul că alcoolul furnizează calorii care sunt arse mai repede decât cele din grăsimi, consecința fiind că organismul stochează grăsimi fiindcă are nevoie de mai puține calorii decât cele pe care le oferă acestea.

În plus, abuzul de alcool se asociază cu un mod de viață mai puțin fericit în ceea ce privește alimentația și activitatea fizică.

Acumularea de grăsime este perceptibilă îndeosebi la marii băutori de bere. La bărbați, ea se situează îndeosebi pe abdomen, iar la femei, pe șolduri și fese, încheie passionsante.be.

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Daniel Pancu negociază chiar acum cu Dan Șucu pentru a prelua Rapidul! La câți bani renunță antrenorul pentru a ajunge în Giulești. Exclusiv
Capital.ro
Interdicție pentru proprietarii de locuințe și terenuri. Legea stabilește limite clare chiar și pentru bunul propriu
Playtech.ro
Țările europene unde românii își cumpără tot mai multe case de vacanță. Prețurile încă sunt accesibile
Adevarul
Cum să cureți chiuveta din bucătărie: ghid complet pentru o scurgere fără mirosuri și bacterii
wowbiz.ro
Rezultatele autopsiei lui Robert, elevul de clasa a VIII-a din Bacău, care a murit în curtea școlii. Ce spune mama băiatului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mama lui Robert, adolescentul care s-a stins din viață în curtea școlii, susține că fiul ei putea fi salvat. Femeia neagă că băiatul ar fi avut probleme de sănătate: ,,Copilul mai avea puls”
iamsport.ro
Anamaria Prodan șterge pe jos cu Giovanni Becali: ”Nu mai are jucători nici cât negru sub unghie, dar vorbește de fiecare! Louis Munteanu era al meu, nimeni nu visa vreodată”
MediaFlux
Anunțul ANAF pentru persoanele fizice! Declarația care trebuie depusă până luni, 25 mai. Este obligatorie
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi