Consumul de energie a crescut cu 4%în 2011. Exporturile au scăzut cu 19%

Consumul final de energie electrică a fost anul trecut de peste 52,538 miliarde KWh, cu 4% mai mare faţă de 2010, informează, miercuri, Institutul Naţional de Statistică.
Romania TV
08 feb. 2012, 08:54
Consumul de energie a crescut cu 4%în 2011. Exporturile au scăzut cu 19%

Iluminatul public a înregistrat o scădere cu 7,3%, iar consumul populaţiei a crescut cu 3,3%.

Exportul de energie electrică a fost de 2,457 miliarde KWh, în scădere cu 584 milioane KWh, respectiv cu 19,2%. Consumul propriu tehnologic în reţele şi staţii a depăşit 6,824 miliarde KWh, în scădere cu 158,6 milioane KWh, respectiv cu 2,3%.

În 2011, resursele de energie electrică au fost de 61,820 miliarde KWh, în creştere cu 1,287 miliarde KWh (plus 2,1%) faţă de anul 2010. Creşterea resursei de energie electrică s-a datorat în principal creşterii producţiei, cu 1,278 miliarde KWh (plus 2,1%).

Producţia din termocentrale a totalizat 33,315 miliarde KWh în creştere cu 5,306 miliarde KWh (plus 18,9%). Producţia din hidrocentrale s-a ridicat la 15,033 miliarde KWh în scădere cu circa 5,098 miliarde kWh (minus 25,3%), iar cea din centralele nuclearo-electrice a fost de 11,747 miliarde KWh, în creştere cu 123,7 milioane KWh (plus 1,1%).

Producţia din centralele electrice eoliene în anul 2011 a fost de 948,7 milioane KWh, în creştere cu 946,2 milioane KWh faţă de anul 2010.

Anul trecut, atât resursele de energie primară cât şi cele de energie electrică au crescut faţă de 2010 cu 2,1%.

Principalele resurse de energie primară au totalizat 34,872 milioane tone echivalent petrol (tep), în creştere cu 733.200 tep faţă de anul 2010.

Producţia internă a însumat 23,456 milioane tep, în creştere cu 1,6% faţă de anul 2010, iar importul a fost de 11,416 milioane tep, în creştere cu 3,3%.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Un campion național a fost condamnat la moarte! „Viața lui este în pericol. Execuția ar putea avea loc în orice moment”
Capital.ro
Impozit mai mare cu 80% în România. Taxele se majorează de la 1 Ianuarie: Chiar dacă nu ne convine, suntem obligați
Playtech.ro
Truc vechi pentru a încălzi caloriferele mai tare. Nu trebuie să umbli la termostat
Adevarul
Cine erau tinerii morți în accidentul din Bacău. Urmau să anunțe de Crăciun că vor avea un copil
wowbiz.ro
Primele imagini cu Mihaela Rădulescu, la capela unde este depus sicriul mamei sale. A venit de la Monaco cu o zi înainte de înmormântare, după un zbor cu întârziere | EXCLUSIV
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Bölöni l-a numit ”cel mai bun din Europa” pe fotbalistul Generației de Aur: ”Peste Beckenbauer! Era elegant și eficace”
MediaFlux
Vechime la pensie diferită! Românii care vor avea parte de alt calcul
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet