Continuă creşterile salariale pentru bugetari: care sunt categoriile cele mai avantajate

În timp ce România se confruntă cu o inflație galopantă și cu lipsa unei reforme în sectorul bugetar, numeroase proiecte de lege pentru majorări salariale în acest sector bugetar au fost votate deja în parlament ori urmează să fie supuse la vot.
Filip Stan
28 mart. 2023, 13:03
Continuă creşterile salariale pentru bugetari: care sunt categoriile cele mai avantajate

În urmă cu o săptămână, mai mulți parlamentari din PNL au depus un proiect de lege prin care membrii comisiilor locale și județene de fond funciar precum și membrii colectivului de lucru care sprijină comisia județeană ar urma să primească o indemnizație de 10% din salariul primarului ori al prefectului pentru lunile în care se întrunesc.

Liberalii au subliniat în motivația proiectului că membrii comisiilor nu sunt plătiți acum pentru activitatea lor și adaugă că ”având în vedere complexitatea activității și responsabilitatea avută este necesară remunerarea acestora prin stabilirea unei indemnizați lunare, care să reprezinte un stimulent și o recunoaștere a importanței muncii acestora”. În prezent, proiectul se află în comisiile de la Senat, potrivit siteului Ziarulunirea.

De o majorare vor beneficia și câteva mii de angajați de la Academia de Științe Agricole și Silvice „Gheorghe Ionescu-Șișești”, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură și Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (APIA).

Salariile acestora ar urma să crească cu 10-15%, motivarea fiind că angajații se ocupă de proiecte europene importante. Proiectul de lege mai prevede și aplicarea pentru toți angajații acestor instituții de stat a sporurilor pentru condiții periculoase și vătămătoare de muncă, însemnând deci și mai mulți bani. Inițiativa aparține mai multor parlamentari PNL și PSD, fiind adoptat deja de către Senat la finalul anului trecut. Acum proiectul urmează să fie supus la vot final săptămâna aceasta în plenul Camerei Deputaților.

De noi măriri salariale beneficiază și angajații Agenţiei Naţionale de Integritate (ANI), care mai nou primesc spor pentru risc şi suprasolicitare neuropsihică de până la 25%. Proiectul de lege a fost votat de către Camera Deputaților în urmă cu două săptămâni, cu 178 de voturi „pentru”, 77 de voturi „contra”, 15 abţineri, iar un deputat nu a votat. USR și AUR au votat împotrivă.

Citeşte şi: Parlamentul se întruneşte luni pentru a vota noul şef AEP, dintre Toni Greblă, Cristian Preda şi Iulia Andreea Băbeanu

Noul spor se adaugă celor două aplicate deja în ANI: spor pentru gestionarea datelor și informațiilor clasificate (15%) și spor pentru condiții vătămătoare. Potrivit USR, la finalul lunii septembrie 2022, președintele ANI avea un salariu de bază brut de 18.720 lei, secretarul general – 15.983 lei, un director general – 18.973 lei, un director – 18.186 lei, iar un șef serviciu – 16.612 lei.

Marțea trecută, 21 martie, USR şi Forţa Dreptei au la sesizat CCR această lege. ”Nicio săptămână fără câte o încercare de creştere a veniturilor pentru câte o instituţie publică. Toate fără nicio logică, fără criterii de performanţă, fără să ştim cât ne costă şi, mai ales, de ce? Această nouă încercare a coaliţiei scumpirilor este neconstituţională şi ne aşteptăm ca CCR să emită o decizie în consecinţă”, a afirma deputatul USR Cristian Seidler.

În noiembrie anul trecut, ministerul Muncii condus de către ministrul Marius Budăi a emis un proiect de ordonanță pentru „majorarea salariului de bază, soldei de funcție/salariului de funcție, indemnizației de încadrare cu până la 50%” pentru toți bugetarii care lucrează cu fonduri comunitare. Primarii, președinții de consilii județene, viceprimarii și și vicepreședinții consiliilor județene vor putea primi acest spor, conform proiectului.

Legea a fost promulgată de către președintele Klaus Iohannis pe 3 martie anul acesta.

Creșterile salariale din ultimele luni au loc în contextul în care România este campioana UE în ce privesc angajările la stat. Potrivit unei statistici publicate de către ministerul de Finanțe, numărul salariaților bugetari a crescut deja cu 14.000 față de 2022. În luna ianuarie a acestui an, România avea 1.278.995 de bugetari, cu 14.152 mai mulți față de prima lună a anului trecut.

Conform Eurostat, în 2020 salariile angajaților la stat reprezentau 33,8% din veniturile încasate, față de media europeană de 23,6%.

Citeşte şi: Sorin Grindeanu, ministrul Transporturilor: „Ultima dată am mers cu trenul acum 3-4 luni. Am ajuns mai repede decât cu maşina”

DailyBusiness
Israelul și Libanul semnează un acord-cadru pentru o retragere minoră a IDF, după 4 zile de discuții la Washington
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Ministerul de Externe al Rusiei amenință România după ce Emil Boc a interzis gimnastele ruse la Cluj: “Vor exista consecințe!”
Capital.ro
Cod Rutier 2026. Permisul de conducere nu este folositor pentru acest vehicul. Este interzis pe drumurile publice
Playtech.ro
Ce trebuie să faci dacă primești o amendă în străinătate. Mulți șoferi români nu cunosc procedura
Adevarul
Cum a fost pregătit Pogromul de la Iași din 1941. Drumul de la ură la unul dintre cele mai mari masacre din istoria României
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
Fostul mare atacant de la Dinamo, la un pas de tragedie: ”Am văzut luminița de la capătul tunelului”
MediaFlux
Îl mai recunoști? În anii 2000, era cel mai râvnit bărbat din telenovelele de pe Acasă TV, însă astăzi arată așa. Puțini și-au dat seama cine e
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?