Contribuţia la pensiile private obligatorii va fi de 3,5% în 2012, spune Andreea Paul Vass

Cota de contribuţie aferentă fondurilor de pensii private obligatorii (Pilonul II) va fi de 3,5% în 2012, faţă de 3% în acest an, conform proiectului bugetului de stat pentru anul viitor, a declarat marţi Andreea Paul Vass, consilier al premierului Emil Boc.
Romania TV
25 oct. 2011, 08:56
Contribuţia la pensiile private obligatorii va fi de 3,5% în 2012, spune Andreea Paul Vass

„Pentru acest an cota de contribuţie aplicată a fost de 3%. Comparativ cu alte state, care au aplicat reduceri ale cotei de contribuţie, România va majora acest indicator”, a spus Vass, potrivit Mediafax.

Totuşi, potrivit calendarului iniţial, cota de contribuţie pentru Pilonul II din veniturile lunare brute ar fi trebuit să fie în 2011 de 3,5%, iar în 2012 să urce la 4%, dar constrângerile bugetare, motivate de declanşarea crizei financiare în 2008, au determinat Guvernul să amâne cu un an creşterea acestui indicator.

La fondurile de pensii aferente Pilonului II cotizează 5,4 milioane de persoane, iar activele nete se apropie de 5,8 miliarde de lei, potrivit datelor Comisiei de Supraveghere a Sistemului de Pensii Private (CSSPP) la 30 septembrie.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Cea mai frumoasă fotbalistă face furori cu ipostazele în care se pozează. Cum îi înnebunește pe bărbați
Capital.ro
Reguli la bloc 2026. Este obligatoriu pentru românii care locuiesc la ultimul etaj. Amenzile pot ajunge până la 10.000 de lei
Playtech.ro
Cât câștigă un farmacist la Farmacia Tei în 2026. Rețeaua se extinde și caută personal
Adevarul
O asistentă medicală a murit după ce s-a operat de un furuncul. Familia suspectează că decesul s-a produs din cauza infecțiilor nosocomiale din spital
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum ar fi supraviețuit micuțul Alexandru în pădure timp de două zile! Un fost vânător a venit cu explicații
iamsport.ro
Peste Anghel Iordănescu, Mircea Lucescu și Emeric Ienei! Medicul Generației de Aur a numit cel mai bun selecționer al României!: ”L-aș pune în vârful piramidei”
MediaFlux
Biblia și ”Planul Divin”, secretele lui Donald Trump. Nouă ore de rugăciuni pentru strategia militară a SUA
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi