Controlorii de bilete din Capitală vor fi dotați cu bodycam-uri, pentru a descuraja călătorii care sar la bătaie

Controlorii de bilete din București vor fi dotați cu bodycam-uri, la fel ca polițiștii! Măsura a fost decisă în urma violențelor tot mai frecvente contra acestora. Recent, un controlor a fost băgat în spital de un călător violent.
Irina Dumitrescu
20 mart. 2025, 23:52
Controlorii de bilete din Capitală vor fi dotați cu bodycam-uri, pentru a descuraja călătorii care sar la bătaie

Pentru descurajarea călătorilor violenți, Societatea de Transport București (STB) intenționează să-i doteze pe controlorii de bilete cu bodycam-uri, de genul celor pe care le au polițiștii.

„Este vorba de acele dispozitive omologate, portabile care înregistrează atât video cât și audio. Acest proiect a avut succes la Poliţia Română și considerăm că și noi, prin implementarea acestor dispozitive portabile la controlori, să rezolvăm problemele de conduită în mijloacele de transport în comun”, a declarat, pentru observatornews, purtătorul de cuvânt al STB, Constantin Tobescu.

Până atunci însă, controlorii au, tot mai frecvent, probleme mari cu călătorii care sar la bătaie.

De pildă, în această săptămână, un controlor a fost atacat și lovit de un bărbat, în timp ce verifica biletele călătorilor. Controlorul este internat în spital, iar polițiștii îl caută pe agresor.

Citește și Pensii 2025, Mica Recalculare: Pensiile recalculate ar putea ajunge cu două luni întârziere. Banii se plătesc retroactiv

Într-un alt incident, în rolul agresorului a fost pasageră, care a lovit cu o sticlă, în plină figură, o femeie controlor.

În prezent, 80 la sută dintre vehiculele de transport public ale STB au camere de supraveghere, însă acestea nu par să-i deranjeze pe călătorii violenți cu controlorii. Anul trecut, s-au înregistrat nouă agresiuni verbale și fizice asupra controlorilor, iar anul acesta, alte trei.

Unul dintre controlori, care tocmai depistase un călător fără bilet, a explicat reporterului care este procedura în astfel de cazuri.

„Vom chema un echipaj de poliție pentru că dânsul nu are acte de identitate asupra lui, vom face legitimarea și vom întocmi procesul verbal de sancțiune cu amendă între 300 și 500 de lei”, a spus el.

În 2024, controlorii STB au dat aproape 100.000 de amenzi călătorilor prinși fără bilet în autobuz, troleibuz sau tramvai.

Citește și Analiză BRAT privind consumul media: Urşii de canapea petrec 265 de minute pe zi la TV, Ciocănitorile neobosite au cel mai înalt statut social iar Maimuţele sociale – cele mai conectate la online. Ce fac cămilele minimaliste şi oile responsabile! 

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Diletta Leotta, imagine spectaculoasă după ce a devenit mamă a doua oară. Complimentele au curs în valuri
Capital.ro
Amenzi de până la 20.000 de lei pentru proprietarii de terenuri. Controalele încep de la 1 iulie. Planta care se elimină obligatoriu
Playtech.ro
Cât vei plăti pentru aerul condiționat în vara lui 2026 dacă îl folosești 8 ore pe zi. Estimarea costurilor pentru o lună de caniculă
Adevarul
Haos în lanțul de comandă. Cine răspunde pentru securitatea Portului Constanța în caz de criză?
wowbiz.ro
Valentin Sanfira, mesaj dur despre oamenii care l-au dezamăgit: „Nu mai am încredere nici în cei care merită”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Mutu, negocieri cu un club uriaș din Serie A: ”Ar putea să ajungă acolo”
MediaFlux
Se renunță complet la numerar. Țara care își ia adio de la banii cash începând cu 2027
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți