Copii agresaţi la o creşă din Alba Iulia: „Măgarul naibii”, „Lasă piciorul jos, că o capeţi”. Drept pedeapsă unii erau ţinuţi în baie

O educatoare şi o îngrijitoare de la o creşă din municipiul Alba Iulia sunt acuzate de părinţii unor copii că ar fi avut un comportament agresiv la adresa copiilor, atât fizic, cât şi verbal, fiind depuse în acest sens plângeri la Poliţie, care a deschis un dosar penal.
Romania TV
12 aug. 2019, 11:00
Copii agresaţi la o creşă din Alba Iulia:

Alertată de comportamentul schimbat al copilului său, o femeie a pus în ghiozdanul acesteia un dispozidtiv de înregistrare audio. Pe înregistrarea făcută se auzeau două angajate ale creşei care aveau un limbaj neadecvat şi un comportament similar la adresa copiilor. 

„Nu te mai suport deloc, nesimţitule”, „Eşti o puturoasă”, „De te ridici de pe saltea, te mănânc”, „Când te-ai ridicat, cum te-am rezolvat”, „Urâtul naibii”, „Prostule”, „Măgarul naibii”, „Zăpăcitule”, „Lasă piciorul jos, că o capeţi” sunt câteva dintre insultele care se aud pe înregistrare. Copiii au fost şi bruscaţi, auzindu-se cum plâng, iar drept pedeapsă unii ar fi fost ţinuţi în baie, scrie Agerpres. 

Mai mulţi părinţi au depus plângeri la Poliţie împotriva celor două angajate ale creşei. 

„În urma verificărilor efectuate, s-a constatat că ar putea fi întrunite elementele constitutive ale infracţiunii de rele tratamente aplicate minorului. Plângerile au fost conexate şi s-a deschis un dosar penal. Verificările se efectuează, deocamdată, cu privire la faptă”, a declarat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Alba, Luminiţa Prodan.

Şi Primăria municipiului Alba Iulia, în administrarea căreia se află creşa, a declanşat o procedură administrativă în acest caz, fiind sesizată Comisia de disciplină.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
România, în stare de urgență energetică! Cum ar putea fi afectați milioane de români! Vor exploda facturile?
Fanatik.ro
Daniel Pancu, avertizat după ce a declanșat nebunia în Giulești. Bogdan Baratky scrie despre „noul Rapid, Rapidul lui Pancu”
Capital.ro
Regulă pentru șoferi. Defectul care poate duce la respingerea mașinii la ITP. Ce spune legea despre parbriz
Playtech.ro
De ce geamurile moderne au un punct negru într-un colț. Detaliul observat de puțini
Adevarul
De la iluzia „mai bogați ca ungurii”, la coada UE. Austeritatea lui Bolojan, comparată cu „Epoca de Aur”
wowbiz.ro
Durere fără margini după moartea Raisei, fetița de 9 ani ucisă în accidentul de la Cluj. Mesajul sfâșietor al mamei sale: „Te iubim…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident rutier cu patru mașini pe A1! Traficul a fost deviat pe o singură bandă, în apropiere de Sibiu
iamsport.ro
Invitat de Banciu și Naum să comenteze Turul Franței, Călinescu l-a distrus pe Tucă în direct: ”Nu a mai existat punct de întoarcere de atunci!”
MediaFlux
Anunț de la Casa de Pensii privind recuperarea banilor din contribuțiile CASS! Pensionarii nu trebuie să depună cereri
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România