Senat: Copiii cu vârsta până în trei ani ar putea fi scutiţi de la plata cheltuielilor de întreţinere

Senatul a adoptat, marți, propunerea senatorului PNL Dragoș Luchian de modificare a Legii 230/2007 în sensul exceptării de la plata cheltuielilor de întreținere a copiilor care au vârsta până în trei ani.
Romania TV
13 sept. 2016, 17:28
Senat: Copiii cu vârsta până în trei ani ar putea fi scutiţi de la plata cheltuielilor de întreţinere

Printr-un amendament al Comisiei pentru administrație publică, asumat de plen, articolul 47 din Legea privind înființarea, organizarea și funcționarea asociațiilor de proprietari este completat cu un nou alineat care stipulează că „asociațiile de proprietari pot hotărî exceptarea de la plata cheltuielilor (pe consumuri individuale și pe cota-parte indiviză — n.r.) copiii cu vârsta de până la trei ani”.

Prin propunerea legislativă a senatorului liberal se stabilește, totodată, că termenul de plată a cotelor de contribuție la cheltuielile asociației de proprietari, afișate pe lista lunară de plată, este de maximum 30 de zile calendaristice.

Dragoș Luchian susține în expunerea de motive că, în opinia sa, nu se justifică includerea minorilor care au sub trei ani în numărul persoanelor care plătesc cheltuielile de întreținere ale locuinței și cele ale asociației de proprietari.

„Consumul realizat de acești copii minori se poate reflecta în contoarele de apă sau în consumul locuinței per ansamblu. În plus, în condițiile în care animalele mici de companie (pisici, căței, etc.) nu sunt incluse în rândul consumului pe locuință sau apartament/persoană, consider absurd să contorizăm cvasi-cheltuielile ‘provocate’ de bebeluși pentru buna desfășurare a asociației de locuințe”, susține senatorul PNL, potrivit documentului citat.

Propunerea de lege are un caracter ordinar, iar Senatul a adoptat-o, în calitate de primă Cameră, cu 74 de voturi ‘pentru’.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Gigi Becali a vorbit 30 de minute la telefon cu Radu Miruță! Veste devastatoare pentru fanii Stelei: „L-am întrebat, nu știa”
Capital.ro
Elena Udrea a răbufnit. România are o mare problemă: O recunoaște Premierul Bolojan și o arată realitatea din sistem!
Playtech.ro
Guvernul reduce acciza la motorină cu 30 de bani. Benzinăriile, obligate să limiteze modificările de preț
Adevarul
Șeful Forțelor Navale Române: „Există motive care mă țin noaptea treaz”. Adevărul despre pericolul minelor marine și amenințarea Rusiei
wowbiz.ro
Rezultate autopsie Cristian Staicu. Ce au descoperit legiștii despre moartea medicului din București
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Anchetatorii iau in calcul 3 ipoteze în cazul medicului incendiat în propriul apartament. Apropiații fac dezvăluiri despre ultimele clipe din viața lui
iamsport.ro
BOMBĂ! Gigi Becali a vorbit cu ministrul Radu Miruță despre Steaua: ”A zis că așteaptă o ofertă”
MediaFlux
Candidat surpriză pentru mandatul de președinte al SUA. Cine se pregătește ca să preia Casa Albă
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj