Copilotul lui Adrian Iovan, rănit în accidentul din Apuseni, a revenit la manşă

Copilotul Răzvan Petrescu, rănit în accidentul aviatic din ianuarie 2014, din Munţii Apuseni, s-a întors la manşă după un an şi trei luni şi îşi desfăşoară activitatea ca instructor de zbor la Şcoala Superioară de Aviaţie, scrie MEDIAFAX
Alina Costache
04 mai 2015, 13:40
Copilotul lui Adrian Iovan, rănit în accidentul din Apuseni, a revenit la manşă

Dan Petrescu, tatăl lui Răzvan Petrescu, a declarat, luni, că fiul său speră să ajungă pilot la o companie aeriană, în condiţiile în care are calificare pentru transport aerian public.

„Răzvan a început luna trecută zborul, are licenţă medicală, şi-a luat licenţele de zbor, e pe făgaşul normal. S-a urcat la manşă la un an şi trei luni de la accident. Este instructor de zbor la Şcoala Superioară de Aviaţie, unde este angajat. Zboară de pe aerodromul de la Ploieşti. Reîntoarcerea la manşă a lui Răzvan a fost fără probleme, nu a avut probleme emoţionale, nu a uitat să zboare, se descurcă. Acum vrea să meargă la o companie aeriană de transport, are calificare pentru transport aerian public, aşteaptă să prindă un interviu”, a spus Dan Petrescu, potrivit MEDIAFAX

Potrivit acestuia, Răzvan Petrescu mai are de efectuat nişte intervenţii chirurgicale la nas şi, anul viitor, la piciorul stâng, unde să-i fie scoasă o tijă care i-a fost pusă de medici după accident.

Pilotul Adrian Iovan şi studenta Aurelia Ion şi-au pierdut viaţa în accidentul aviatic produs în 20 ianuarie 2014 în Munţii Apuseni, într-o zonă accidentată, la peste 1.400 de metri altitudine, la graniţa dintre judeţele Cluj şi Alba. În accident, au fost răniţi, pe lângă copilotul Răzvan Petrescu, şi medicii Radu Zamfir de la Spitalul Fundeni, Valentin Calu de la Spitalul Elias, Cătălin Pivniceru de la Spitalul „Sfânta Maria” şi Sorin Ianceu de la Spitalul Municipal din Beiuş, judeţul Bihor.

DailyBusiness
CNN: Iranul vine cu o cerere nouă de a pune capăt războiului – ce i-ar putea aduce miliarde
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Diana Şucu, dezvăluiri incendiare despre fostul antrenor al lui Andrei Şucu la Rapid: “L-a descurajat! Altui părinte i-a bătut copilul”
Capital.ro
Doliu în sportul românesc. România a pierdut un fost jucător şi antrenor. A câştigat de 8 ori campionatul cu Steaua
Playtech.ro
Carnea mai sănătoasă care înlocuiește mielul pe masa de Paște. Tot mai mulți români o aleg
Adevarul
Viktor Orbán se îndreaptă spre înfrângere. Săptămâna care a zguduit politica din Ungaria: corupție, spionaj și banii rușilor
wowbiz.ro
Codruța Filip, în brațele lui Valentin Sanfira. Imaginile emoționante care au făcut înconjurul internetului. Cum au fost surprinși la Sala Palatului, înainte să anunțe divorțul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O mamă și copilul ei de un an au fost găsiți fără suflare într-un lac. Cum au arătat ultimele clipe din viața lor
iamsport.ro
E convins că FCSB urmează să se desființeze: ”Se pune lacătul după ce Steaua va câștiga acel proces! Finanțatorul echipei din Popești Leordeni a recunoscut și el”
MediaFlux
Fiica lui Brigitte Pastramă, de nerecunoscut după operațiile estetice. Cum arată în 2026
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj