CORA ROMÂNIA, program special pentru bătrâni şi cadre medicale

cora România a anunţat luni că a luat decizia de a modifica programul hypermarketurilor sale, în concordanţă cu noile măsuri anunţate de către autorităţi, care limitează circulaţia persoanelor pe timp de noapte, astfel că toate magazinele lanţului vor fi deschise între orele 07:30 – 20:30, iar accesul între orele 07:30 – 08:00 este dedicat persoanelor vârstnice, de peste 65 de ani, precum şi cadrelor medicale.
Filip Stan
23 mart. 2020, 16:38
CORA ROMÂNIA, program special pentru bătrâni şi cadre medicale

”Măsura a fost luată pentru a evita aglomerarea în special pentru aceste categorii, prima fiind mai expusă, iar cea de-a doua fiind la datorie, în prima linie a spitalelor, timp îndelungat”, a anunţat compania.

De asemenea, reprezentanţii cora spun că au vrut să se asigure că după închiderea magazinelor, tot personalul şi consumatorii au timp suficient să ajungă la casele lor, înainte de intrarea în vigoare a interdicţiei de circulaţie.

Hipermarketul Cora raţionalizează cumpărăturile de hârtie igienică: „Limita pentru hârtie igienică este de 2 bucăţi de persoană” 

”Facem un nou apel către consumatori să înţeleagă că prioritatea absolută este siguranţa şi îi rugăm să evite aglomerarea. Pentru a putea respecta recomandările oficiale de a păstra cel puţin 2 metri distanţă între clienţi, cora îşi rezervă dreptul de a temporiza accesul în magazin, dacă este necesar, la grupuri de câte 50 de persoane, cozile fiind formate în afara acestuia. Îi asigurăm de asemenea pe consumatori că avem stocuri, ne aprovizionăm continuu şi dacă apar discontinuităţi la unele produse, acestea sunt temporare”, a informat compania.

De asemenea, compania a luat decizia de a suspenda, temporar, comunicarea promoţiilor pe pagina de Facebook a cora, ”din respect pentru clienţi, având în vedere situaţia delicată şi provocările cu care toţi ne confruntăm în această perioadă din cauza ameninţării Covid-19”.

”În privinţa măsurilor de igienă şi prevenţie, aşa cum am mai precizat, au fost achiziţionate măşti, mănuşi, dezinfectante şi am intensificat igienizarea magazinelor, conform reglementărilor si recomandărilor autorităţilor. Sunt curăţate în mod constant, cu o frecvenţă mult mai mare decât în mod obişnuit cărucioarele, coşurile, suprafeţele magazinelor şi zona caselor de marcat”, mai precizează compania.

Compania a instalat din 17 martie paravane de plexiglass în zona caselor de marcat, pentru o mai bună protecţie a casierelor, care sunt expuse contactului prelungit cu publicului.

”Precizăm, de asemenea, că nu s-a luat măsura raţionalizării produselor. Punctual, în unele magazine am instituit o limită rezonabilă, chiar generoasă, pentru unele produse, măsură luată doar pentru a descuraja specula şi pentru a asigura cât mai mult timp marfa la raft, pentru cât mai mulţi clienţi. Solidaritatea şi cumpătarea sunt esenţiale în aceste zile şi îi rugăm din nou pe clienţi să cumpere chibzuit, cu gândul că ne găsesc aici şi mâine şi că noi facem eforturi neîncetate pentru a asigura continuitatea aprovizionării magazinelor cora din toată ţara”, mai arată compania.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ruby nu se mai oprește! Imagini interzise cardiacilor cu sexoasa brunetă | FOTO
Fanatik.ro
Vedeta de la Digi care a impresionat o echipă întreagă. A vrut să schimbe fotbalul românesc
Capital.ro
Pensionarii care nu vor primi 600 de lei în plus la pensie. Mugur Isărescu, anunț privind data de 1 ianuarie 2027
Playtech.ro
Românii se căsătoresc mai devreme decât majoritatea europenilor și divorțează rar. La ce vârstă se căsătoresc pentru prima dată
Adevarul
Filmul tragediei din Bacău, unde un elev s-a înecat și a murit în pauză. Prima ambulanță nu avea medic: „Asistenta se plângea că s-a murdărit”
wowbiz.ro
S-a aflat abia acum! Cine a venit la înmormântarea Alisiei, tânăra ucisă fără milă în Bihor! Tatăl vitreg al fetei în vârstă de 18 ani a spus totul: „Nu i-am interzis să vorbească cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Anchetă la Bacău după moartea elevului de 15 ani care s-ar fi înecat cu o bucată de mâncare la școală. Raed Arafat: „Am trimis inspecția”
iamsport.ro
Florin Prunea a spus ce jucător nu mai are loc la Dinamo: ”Trebuie să plece”
MediaFlux
Horoscop 22 mai. Ziua în care trecutul joacă feste mai multor zodii. Sfatul astrelor
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi