Coreea de Nord a lansat o nouă rachetă balistică

Armata americană a declarat marţi că este la curent cu lansarea rachetei, dar că aceasta nu reprezintă o ameninţare imediată la adresa personalului american sau a aliaţilor săi.
Filip Stan
28 sept. 2021, 10:17
Coreea de Nord a lansat o nouă rachetă balistică

Coreea de Nord a lansat o nouă rachetă, potrivit armatei Coreei de Sud. Testul a avut loc în timp ce ambasadorul Coreei de Nord a declarat la ONU că nimeni nu poate nega dreptul Pyongyangului la autoapărare şi la testarea armelor.

La începutul acestei luni, Pyongyang a testat atât rachete balistice, cât şi de croazieră. Dar, în urmă cu câteva zile, Coreea  şi-a exprimat, de asemenea, disponibilitatea de a începe negocieri cu Sudul.

Armata americană a declarat marţi că este la curent cu lansarea rachetei, dar că aceasta nu reprezintă o ameninţare imediată la adresa personalului american sau a aliaţilor săi.

Cu toate acestea, Comandamentul Indo-Pacific al SUA a declarat că lansarea „a evidenţiat impactul destabilizator al programului ilicit de arme al Coreei de Nord”.

Trenul „atomic” din Coreea de Nord. Au apărut imagini cu „sistemul feroviar lansator de rachete”

Marţi, presa japoneză a citat Ministerul Apărării, care a declarat că proiectilul ar fi putut fi o rachetă balistică, interzisă în cadrul sancţiunilor ONU.

Coreea de Sud a testat recent prima sa rachetă balistică lansată de pe submarin, despre care a spus că este necesară ca mijloc de descurajare împotriva „provocărilor” din nord.

Coreea de Nord, în faţa unei crize alimentare uriaşe, recunoscută chiar de dictatorul Kim Jong Un. Preţurile au explodat, un kg de banane a ajuns la 45 de dolari

Coreea se confruntă cu penurie de alimente şi a petrecut mai mult de un an în izolare. Şi-a închis graniţele pentru a se izola de Covid-19, întrerupând astfel comerţul cu cel mai apropiat aliat al său, China.

Acest lucru nu a împiedicat-o să îşi continue programul de înarmare. În august, agenţia atomică a ONU a declarat că se pare că Coreea de Nord a repornit un reactor care ar putea produce plutoniu pentru arme nucleare, calificând evoluţia „profund îngrijorătoare”.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Situație incredibilă înainte de barajul pentru Cupa Mondială! Hotelul echipei a fost jefuit: „Ce fel de stare de spirit pot avea jucătorii după un episod ca acesta?”
Capital.ro
Se schimbă ora în România. Când se dau ceasurile înainte, de la 3:00 la 4:00. Lucrurile bizare și amuzante despre modificarea orei
Playtech.ro
Pensionarii nu mai primesc ajutorul de la stat înainte de Paşte. Ar fi trebuit să li se ofere 200 de lei în plus
Adevarul
Profilul șoferului de ridesharing. Cât câștigă, în realitate, un șofer în România
wowbiz.ro
Codruța Filip, în brațele lui Valentin Sanfira. Imaginile emoționante care au făcut înconjurul internetului. Cum au fost surprinși la Sala Palatului, înainte să anunțe divorțul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alexandra, o tânără fotbalistă, a încetat din viață la doar 20 de ani: „Cât de mult ne va lipsi..”
iamsport.ro
Radu Naum: ”Eram ironic când am spus că e visul meu să fac un interviu cu David Popovici”
MediaFlux
Tichete cadou de Paște. Voucherele care se oferă angajaților
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj