Coreea de Nord a mai tras două „proiectile” în Marea Japoniei

Coreea de Nord a tras marţi două noi ”proiectile”, la câteva ore după ce a propus Statelor Unite să reia la sfârşitul lui septembrie negocierile cu privire la programul său nuclear, aflate într-un punct mort din februarie, relatează AFP.
Iulian Tudor
10 sept. 2019, 13:48
Coreea de Nord a mai tras două

Coreea de Nord a tras marţi două noi ”proiectile”, la câteva ore după ce a propus Statelor Unite să reia la sfârşitul lui septembrie negocierile cu privire la programul său nuclear, aflate într-un punct mort din februarie, relatează AFP.

Cele două ”proiectile neidentificate” au fost lansate marţi în zori din regiunea Kaechon, în provincia Pyongan Sud, în centrul ţării, şi au parcurs aproximativ 330de kilometri către Marea Japoniei, a anunţat armata sud-coreeană. ”Îndemnăm Nordul să pună capăt acestor acte care exacerbează tensiunile în regiune”, au subliniat reprezentanţi ai Statului Major sud-coreean într-un comunicat, potrivit news.ro.

Termenul ”proiectil” este folosit de obiecei de către armata sud-coreeană pentru a denumi rachete nord-coreene cu rază scurtă de acţiune. Washingtonul urmăreşte situaţia îndeaproape împreună cu aliaţii săi din regiune. Acest nou test de armament intervine la câteva ore după ce regimul nord-coreean a afirmat că este pregătit să reia negocierile cu Statele Unite.

Aceste negocieri se află într-un punct mort din februarie, când Donald Trump şi Kim Jong Un au eşuat să ajungă la un acord cu privire la ”denuclearizarea” nord-coreeană,potrivit news.ro.

Întrebat de AFP, Departamentul de Stat american a dat asigurări că nu are nicio reuniune de anunţat în acest stadiu. Însă administraţia Trump şi-a multiplicat îndemnurile la o relansare a discuţiilor. ”Am spus clar Coreei de Nord că suntem pregătiţi să discutăm imediat ce ne vor face un semn”, a repetat emisarul american, propunând ”lansarea unui ciclu intensiv de negocieri”.

Cele două ţări au început un dialog inedit după întâlnirea istorică a lui Donald Trump cu Kim Jong Un în iunie 2018 în Singapore. Însă al doilea lor summit, în februarie, la Hanoi, s-a soldat cu un eşec. Trump a refuzat ferm să ridice sancţiunile în schimbul unui simplu început de dezarmare nucleară propus de dictatorul nord-coreean.

DailyBusiness
CNN: Iranul vine cu o cerere nouă de a pune capăt războiului – ce i-ar putea aduce miliarde
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
„O să mori! Nu mai sta pe bancă!”. Toți doctorii i-au spus lui Mircea Lucescu înainte de Turcia – Romania să renunțe la antrenorat de urgență
Capital.ro
Ajutor de deces 2026. Se plătesc mai mulți bani pentru înmormântare din 30 martie. Cine ia doar jumătate
Playtech.ro
Cu cât vând oierii mieii de Paşte în 2026: diferenţa de preţ faţă de supermarket
Adevarul
Dezamăgirea unui turist român după o vacanță în Istanbul: „Țeapa supremă. Am mâncat mai scump decât în Paris, Viena, Dubai”
wowbiz.ro
Anchetă după dispariția Melisei și Rebecăi! Oamenii legii vor să afle cum au ajuns cele două minore în pădure, având în vedere că distanța de la casele lor este destul de mare
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
El este eroul din Târnăveni, care le-a găsit pe Melisa și Rebeca în păd... Vezi mai mult
iamsport.ro
Un antrenor român important, interzis la națională: ”Niciodată!”
MediaFlux
Crește vârsta de pensionare pentru români. Ilie Bolojan și Nicușor Dan dau semnale ferme pentru pensionari
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj