Coreea de Nord califică drept atac terorist raidul împotriva misiunii sale diplomatice la Madrid

Coreea de Nord a denunţat duminică raidul efectuat luna trecută împotriva misiunii sale diplomatice din Madrid, care a fost revendicat de un grup de opozanţi, ca fiind un "atac terorist grav", relatează AFP.
Romania TV
31 mart. 2019, 12:22
Coreea de Nord califică drept atac terorist raidul împotriva misiunii sale diplomatice la Madrid

Misiunea diplomatică nord-coreeană a fost atacată la 22 februarie de un comando, cu câteva zile înainte de al doilea summit care a avut loc la Hanoi, între preşedintele american Donald Trump şi liderul nord-coreean Kim Jong Un.

După săptămâni de tăcere totală, un judecător spaniol de investigare a dezvăluit marţi o serie de detalii despre acest asalt şi comando-ul care l-a comis şi ai cărui membri fac obiectul unui mandat internaţional de arestare.

Grupul de apărare civilă Cheollima (DCC) a revendicat acest raid, explicând că doreşte să semnaleze activităţile diplomatice „ilegale” ale Phenianului în străinătate.

În prima sa reacţie oficială, Coreea de Nord evocă duminică o eventuală implicare a Statelor Unite în acest raid şi cere autorităţilor spaniole să-i aducă ”în faţa justiţiei pe terorişti şi pe cei implicaţi”.

„Un atac terorist grav a avut loc la 22 februarie în cursul căruia un grup armat a atacat ambasada RPDC în Spania”, a declarat un purtător de cuvânt al Ministerului de Externe nord-coreean, potrivit unui comunicat difuzat de agenţia oficială de presă nord-coreeană ACTC.

„Ne aşteptăm ca autorităţile competente din Spania (…) să investigheze acest incident până la sfârşit şi într-o manieră responsabilă”, menţionează sursa citată.

Justiţia spaniolă a afirmat că presupusul lider al comando-ului este un anumit Adrian Hong Chang, cetăţean mexican şi rezident în SUA. 

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
A murit un celebru interlop român din garda veche! Familia lui este în stare de șoc
Fanatik.ro
Gestul inimos pe care Ion Țiriac vrea să-l facă pentru Nadia Comăneci, dar este refuzat de stat: ”Zic că facem fraudă fiscală”
Capital.ro
Pensii străine în Italia: regim de 7% și locuințele de 1 euro. Ce trebuie să știe pensionarii din Diaspora
Playtech.ro
Românii din diaspora primesc până la 200.000 de euro dacă se întorc să investească în țară. Cum se obţin banii şi condiţia pusă de stat
Adevarul
Greșelile absolut aberante care au schimbat cursul istoriei. Deciziile de neînțeles ale unora dintre cei mai mari lideri
wowbiz.ro
Răsturnare de situație în cazul crimei din Bihor! Tatăl Alisiei a făcut publice ultimele mesaje ale adolescentei ucise: „Nu mă lasă în pace”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Numărul cazurilor de hantavirus crește alarmant! Ce spun specialiștii Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii
iamsport.ro
Emil Grădinescu acuză interferența Rusiei la Eurovision: ”E mâna Moscovei!” + Laude la adresa Alexandrei Căpitănescu: ”Lumea a mai uitat de manelele care ne otrăvesc sufletul și mintea”
MediaFlux
Un virus tropical care provoacă epidemii, tot mai aproape de Europa. Simptomele infecției cu chikungunya
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți